Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

Vm 2021

2022 VM  2019

 

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2021 var det 84: e VM-turneringen för herrar, arrangerat av det internationella ishockeyförbundet (IIHF), och spelades i Riga i Lettland.

 

Ondrej Nepela Arena i Bratislava och i Steel Arena i Kosice i Slovakien 10 maj – 6 juni 2021. 

Mästerskapet sågs av  människor ett snitt på  per match.

 

VM i de lägre divisionerna spelades som följer:

Division I grupp A i Astana i Kazakstan 29 april - 5 maj 2019.

Division I grupp B i Talinn i Estland 28 april - 4 maj 2019.

Division II grupp A i Belgrad i Serbien 9 - 15 april 2019.

Division II grupp B i Mexico City i Mexico 21 - 27 april 2019.

Division III i Sofia i Bulgarien 22 - 28 april 2019.

Kval till division III i Abu Dhabi i Förenade Arabemiraten 31 mars - 6 apil 2019.

Sveriges trupp 2021
 Possition Nr  Namn  Klubb
 Målvakter 30  Viktor Fasth  Växjö Lakers HC
33  Samuel Ersson  Brynäs IF
39  Adam Reideborn  AK Bars Kazan
 Backar
3  Klas Dahlbeck  CSKA Moscow
7  Henrik Tömmernes  Genève-Servette HC
20  Lawrence Pilut  Traktor Chelyabinsk
23  Jesper Sellgren  Frölunda HC
27  Nils Lundkvist  Luleå
32  Magnus Nygren  HC Davos
34  Albert Johansson  Färjestads BK
50  Viktor Lööv  Jokerit
64  Jonathan Pudas  Jokerit
 Forwards
9  Adrian Kempe  Los Angeles Kings
12  Max Friberg  Frölunda HC
15  Pontus Holmberg  Växjö Lakers
17  Pär Lindholm  Skellefteå AIK
24  Oscar Lindberg  Dynamo Moskva
28  Jesper Frödén  Skellefteå AIK
29  Mario Kempe  CSKA Moskva
37  Isac Lundeström  Anaheim Ducks
40  Andreas Wingerli  Skellefteå AIK
48  Carl Klingberg  EV Zug
51  Filip Hållander  Luleå HF
66  Marcus Sörensen  San Jose Sharks
67  Rickard Rakell  Anaheim Ducks
68  Victor Olofsson  Buffalo Sabres
70  Dennis Rasmussen  Metallurg Magnitogorsk

 

Sveriges ledare 2021
 Funktion  Namn
 Förbundskapten  Johan Garpenlöv
 Assisterande tränare  Marcus Ragnarsson
 Assisterande tränare  Markus Åkerblom 
 Assisterande tränare  Tomas Montén 
 Målvaktstränare  Stefan Ladhe
 Huvudansvarig  Olof Östblom
 Lagansvarig  Martin Lundby
 Videoansvarig  Adam Almqvist 
 Läkare  Jonas Kalman
 Läkare  Björn Waldebäck
 Sjukgymnast  Markus Hast
 Sjukgymnast  Mattias Hell
 Materialförvaltare  Anders Kellerstam
 Materialförvaltare  Fredrik Andersen
 Materialförvaltare  Mikael Lundström
 Mediaansvarig  Linus Hugosson

 

Statistik Sveriges matcher i VM 2021
10 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Tjeckien 2-5
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
Skott 32-32  Publik: 9 723   Utv. SWE 7x2, TJE 7x2
12 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Italien 8-0
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
           
           
           
           
Skott 58-13  Publik: 6 984   Utv. SWE 2x2, ITA 3x2
13 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Norge 9-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
           
           
           
           
           
Skott 44-17  Publik: 8 850   Utv. SWE 3x2 1x10, NOR 4x2
16 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Österrike 9-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
           
           
           
           
           
Skott 36-22  Publik: 8 386   Utv. SWE 4x2, ÖST 5x2
18 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Schweiz 4-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
Skott 29-24  Publik: 9 085   Utv. SWE 6x2, SCH 3x2
20 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Lettland 5-4
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
           
Skott 35-29  Publik: 9 085   Utv. SWE 3x2, LET 3x2
21 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Ryssland 4-7
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
Skott 37-34  Publik: 9 085   Utv. SWE 1x2 1x10, RYS 3x2
23 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Kvartsfinal Finland 4-5
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
           
           
           
           
Skott 18-32  Publik: 6 304   Utv. SWE 0x2, FIN 2x2

 

Gruppindelning 2021
Grupp A Grupp B
  Belarus   Slovakien   Finland   Lettland
  Danmark   Storbritannien   Italien   Norge
  Ryssland   Sverige   Kanada   Tyskland
  Schweiz   Tjeckien   Kazakstan   USA

 

Matcher grupp A
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
21-maj 1 Ryssland - Tjeckien    
3 Belarus - Slovakien    
22-maj 5 Danmark - Sverige    
7 Storbritannien - Ryssland    
9 Tjeckien - Schweiz    
23-maj 11 Storbritannien - Slovakien    
13 Sverige - Belarus    
15 Danmark - Schweiz    
24-maj 17 Slovakien - Ryssland    
19 Tjeckien - Belarus    
25-maj 21 Storbritannien - Danmark    
23 Schweiz - Sverige    
26-maj 25 Ryssland - Danmark    
27 Belarus - Storbritannien    
27-maj 29 Schweiz - Slovakien    
31 Sverige - Tjeckien    
28-maj 33 Sverige - Storbritannien    
35 Danmark - Belarus    
29-maj 37 Tjeckien - Storbritannien    
39 Schweiz - Ryssland    
41 Slovakien - Danmark    
30-maj 43 Belarus - Schweiz    
45 Sverige - Slovakien    
31-maj 47 Tjeckien - Danmark    
49 Ryssland - Sverige    
1-jun 51 Schweiz - Storbritannien    
53 Slovakien - Tjeckien    
55 Ryssland - Belarus    

 

 

Tabell grupp A
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Ryssland 7                
2  Tjeckien 7                
3  Sverige 7                
4  Schweiz 7                
5  Slovakien 7                
6  Danmark 7                
7  Storbritannien 7                
8  Belarus 7                
till Division I 2022

 

Matcher grupp B
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
10-maj 2 Tyskland - Italien    
4 Kanada - Lettland    
11-maj 6 Norge - Tyskland    
8 Finland - USA    
10 Lettland - Kazakstan    
12-maj 12 Norge - Italien    
14 Kazakstan - Finland    
16 Kanada - USA    
13-maj 18 Lettland - Italien    
20 Tyskland - Kanada    
14-maj 22 USA - Kazakstan    
24 Finland - Norge    
15-maj 26 Kazakstan - Tyskland    
28 Kanada - Norge    
16-maj 30 USA - Lettland    
32 Finland - Italien    
17-maj 34 Kazakstan - Kanada    
36 Lettland - Norge    
18-maj 38 Italien - Kazakstan    
40 Norge - USA    
42 Tyskland - Finland    
19-maj 44 Italien - Kanada    
46 Finland - Lettland    
20-maj 48 USA - Tyskland    
50 Norge - Kazakstan    
21-maj 52 Kanada - Finland    
54 Italien - USA    
56 Tyskland - Lettland    

 

 

Tabell grupp B
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Kanada 7                
2  Finland 7                
3  Tyskland 7                
4  USA  7                
5  Lettland 7                
6  Norge  7                
7  Italien  7                
8  Kazakstan 7                
 till Division I 2022

 

Kvartsfinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
3-jun 57   -      
58   -      
59   -      
60   -      

 

Semifinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
5-jun 61   -      
62   -      

 

Match om brons
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
6-jun
63   -      
Avgörande straff: 70.00 Nikita Gusev Ryssland

 

Final 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
6-junj 63   -      

 

Poängliga 2021
Pl  Namn Land Ma Utv Mål Ass Poäng
1     Sverige          
2     Ryssland          
3     Ryssland          
    Tjeckien          
5     Kanada          
6     Kanada          
    Tjeckien          
8     Tjeckien          
9     Tjeckien          
10     USA          

 

Sveriges poängliga 2021
 Namn Ma Utv Mål Ass Poäng
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
 Totalt 8 72 45 71 116

 

Statistik svenska målvakter 2021
 Namn GP GPI  V-O-F MIP SOG GA SVS% PIM
                 
                 
                 
 Totalt 8 8 5-0-3 479,01 202 25 87,62% 0

 

Slutställning toppdivisionen 2021
Guld   Finland
Silver   Kanada
Brons   Ryssland
4   Tjeckien 11   Danmark
5   Sverige  12   Norge
6   Tyskland  13   Storbritannien
7   USA 14   Italien
8   Schweiz 15   Frankrike
9   Slovakien 16   Österrike
10   Lettland    
Finland världsmästare för 3:e gången, Frankrike och Österrike till Division I A 2020.

 

Matcher Division I grupp A 2021
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
29-apr 1 Ungern - Sydkorea (1-1, 0-2, 0-2)  1-5
2 Litauen - Vitryssland (2-3, 0-0, 1-1)  3-4
3 Slovenien - Kazakstan (0-3, 2-0, 0-0)  2-3
30-apr 4 Sydkorea - Slovenien (1-3, 3-0, 1-0)  5-3
5 Vitryssland - Ungern (1-0, 1-0, 1-1)  3-1
01-maj 6 Kazakstan - Litauen (1-0, 1-0, 1-1)  3-1
02-maj 7 Litauen - Ungern (1-2, 0-2, 0-0)  1-4
8 Vitryssland - Slovenien (1-0, 0-0, 3-1)  4-1
9 Sydkorea - Kazakstan (0-2, 0-1, 1-1)  1-4
03-maj 10 Ungern - Slovenien (0-1, 0-3, 0-2)  0-6
04-maj 11 Sydkorea - Litauen (0-1, 0-0, 1-1)  1-2
12 Kazakstan - Vitryssland (2-0, 0-1, 0-1, 0-0, 1-0)  3-2
05-maj 13 Slovenien - Litauen (2-0, 4-0, 3-0)  9-0
14 Vitryssland - Sydkorea (1-0, 0-1, 0-3)  1-4
15 Kazakstan - Ungern (0-0, 1-0, 2-1)  3-1

 

Tabell Division I grupp A 2019
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Kazakstan 5 4 1 0 0 16 7 9 14
2   Vitryssland 5 3 0 1 1 14 12 2 10
3   Sydkorea 5 3 0 0 2 16 11 5 9
4   Slovenien 5 2 0 0 3 21 12 9 6
5   Ungern 5 1 0 0 4 7 18 -11 3
6   Litauen 5 1 0 0 4 7 21 -14 3
Kazakstan och Vitryssland till toppdivisionen 2020, Litauen till Division I grupp B 2020.

 

Matcher Division I grupp B 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
28-apr 1 Ukraina - Japan (1-2, 1-1, 0-0)  2-3
2 Rumänien - Estland (2-0, 0-2, 1-1, 0-0, 1-0)  4-3
3 Holland - Polen (1-1, 0-2, 0-5)  1-8
29-apr 4 Japan - Rumänien (2-0, 0-2, 0-1)  2-3
5 Polen - Ukraina (2-1, 4-1, 1-1)  7-3
6 Estland - Holland (1-0, 2-1, 1-0)  4-1
01-maj 7 Holland - Ukraina (0-1, 1-4, 0-3)  1-8
8 Japan - Estland (4-1, 0-0, 1-1)  5-2
9 Polen - Rumänien (0-1, 0-0, 2-1, 0-1)  2-3
02-maj 10 Japan - Holland (0-1, 0-1, 2-1)  2-3
11 Ukraina - Rumänien (0-2, 1-1, 0-2)  1-5
12 Estland - Polen (0-1, 0-0, 2-2)  2-3
04-maj 13 Rumänien - Holland (1-0, 1-1, 1-0)  3-1
14 Polen - Japan (1-1, 4-0, 2-3)  7-4
15 Estland - Ukraina (1-3,  1-0,  1-0,  1-0)  4-3

 

Tabell Division I grupp B 2019
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Rumänien 5 3 2 0 0 18 9 9 13
2   Polen 5 4 0 1 0 27 13 14 13
3   Japan 5 2 0 0 3 16 17 -1 6
4   Estland 5 1 1 1 2 15 16 -1 6
5   Ukraina 5 1 0 1 3 17 20 -3 4
6   Holland 5 1 0 0 4 7 25 -18 3
Rumämien och Polen till Division I grupp A 2020, Holland till Division II grupp A 2020.

 

Matcher Division II grupp A 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
09-apr 1 Spanien - Kina (2-1, 1-1, 2-1)  5-3
2 Australien - Belgien (3-0, 0-2, 0-1, 0-1)  3-4
3 Serbien - Kroatien (1-1, 1-0, 1-0)  3-1
10-apr 4 Belgien - Spanien (0-2, 1-0, 1-2)  2-4
5 Kroatien - Kina (2-0, 3-0, 2-0)  7-0
6 Australien - Serbien (2-1, 1-0, 0-1)  3-2
12-apr 7 Kroatien - Belgien (2-0, 1-2, 2-0)  5-2
8 Australien - Spanien (1-0, 2-0, 1-0)  4-0
9 Serbien - Kina (1-2, 1-3, 4-0)  6-5
13-apr 10 Kina - Australien (0-0, 2-1, 0-2)  2-3
11 Spanien - Kroatien (1-0, 1-2, 1-1, 0-0, 0-1)  3-4
12 Belgien - Serbien (1-2, 0-2, 2-2)  3-6
15-apr 13 Kroatien - Australien (1-0, 1-1, 0-0)  2-1
14 Kina - Belgien (1-0, 2-0, 1-0)  4-0
15 Serbien - Spanien (1-0, 0-1, 1-1, 0-0, 1-0)  3-2

 

Tabell Division II grupp A 2019
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Serbien 5 3 1 0 1 20 14 6 11
2   Kroatien 5 3 1 0 1 19 9 10 11
3   Australien 5 3 0 1 1 14 10 4 10
4   Spanien  5 2 0 2 1 14 16 -2 8
5   Kina 5 1 0 0 4 14 21 -7 3
6   Belgien 5 0 1 0 4 11 22 -11 2
Serbien till Division I grupp B 2020, Belgien till Division II grupp B 2020.

 

Matcher Division II grupp B 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
21-apr 1 Israel - Island (2-1, 2-1, 2-1)  6-3
2 Georgien - Nordkorea (2-2, 2-3, 0-4)  4-9
3 Nya Zeeland - Mexiko (4-1, 3-1, 0-0)  7-2
22-apr 4 Island - Nordkorea (4-0, 3-0, 1-0)  8-1
5 Nya Zeeland - Israel (1-1, 0-2, 2-2)  3-5
6 Mexiko - Georgien (1-1, 0-1, 1-1)  2-3
24-apr 7 Nya Zeeland - Georgia (2-2, 2-0, 2-0)  6-2
8 Israel - Nordkorea (2-1, 4-1, 3-1)  9-3
9 Island - Mexiko (2-0, 6-1, 0-0)  8-1
26-apr 10 Nordkorea - Nya Zeeland (3-2, 1-2, 1-4)  5-8
11 Georgien - Island (2-3, 2-0, 2-0)  6-3
12 Mexiko - Israel (3-1, 0-3, 1-0, 0-1)  4-5
27-apr 13 Israel - Georgien (2-1, 4-0, 1-2)  7-3
14 Island - Nya Zeeland (2-0, 2-0, 0-2)  4-2
15 Nordkorea - Mexiko (1-4, 0-1, 1-3)  2-8

 

Tabell Division II grupp B 2019
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Israel 5 4 1 0 0 32 16 16 14
2   Island 5 3 0 0 2 26 15 11 9
3   Nya Zeeland 5 3 0 0 2 26 18 8 9
4   Georgien 5 2 0 0 3 18 27 -9 6
5   Mexico 5 1 0 1 3 17 25 -8 4
6   Nordkorea 5 1 0 0 4 19 37 -18 3
Israel till Division II grupp A 2020, Nordkorea till Division III 2020.

 

Matcher Division III 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
22-apr 1 Turkiet - Luxemburg (0-1, 1-0, 1-2)  2-3
2 Turkmenistan - Taiwan (0-0, 0-3, 4-1, 0-1)  4-5
3 Bulgarien - Sydafrika (7-1, 1-1, 4-0)  12-2
23-apr 4 Sydafrika - Turkmenistan (0-2, 1-3, 1-2)  2-7
5 Luxemburg - Taiwan (0-0, 3-2, 1-3)  4-5
6 Bulgarien - Turkiet (0-0, 3-0, 0-1)  3-1
25-apr 7 Luxemburg - Sydafrika (1-1, 3-0, 1-1)  5-2
8 Turkiet - Taiwan (0-2, 3-2, 4-0)  7-4
9 Bulgarien - Turkmenistan (2-0, 2-2, 2-0)  6-2
26-apr 10 Sydafrika - Turkiet (2-1, 1-2, 0-3)  3-6
11 Turkmenistan - Luxemburg (0-2, 3-1, 1-0)  4-3
12 Taiwan - Bulgarien (1-1, 1-6, 0-4)  2-11
28-apr 13 Turkiet - Turkmenistan (0-1, 2-1, 3-2)  5-4
14 Taiwan - Sydafrika (1-2, 2-4, 4-3)  7-9
15 Luxemburg - Bulgarien (0-4, 0-1, 0-2)  0-7

 

Tabell Division III 2019
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Bulgarien 5 5 0 0 0 39 7 32 15
2   Turkiet 5 3 0 0 2 21 17 4 9
3   Turkmenistan 5 2 0 1 2 21 21 0 7
4   Luxemburg 5 2 0 0 3 15 20 -5 6
5   Kinesiska Taipei 5 1 1 0 3 23 35 -12 5
6   Sydafrika 5 1 0 0 4 18 37 -19 3
Bulgarien till Division II grupp B 2020, Sydafrika till kval för VM 2020.

 

Matcher kval till Division III 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
31-mar 1 Bosnien - Thailand (4-1, 0-1, 0-2, 0-0, 0-1)  4-5
2 Kirgizistan - Kuwait (9-0, 2-0, 3-0)  14-0*
3 Arabemiraten - Hong Kong (5-0, 6-0, 0-1)  11-1
01-apr 4 Hong Kong - Kuwait (4-1, 2-0, 6-1)  12-2
5 Thailand - Kirgizistan (0-4, 0-0, 2-2)  2-6*
6 Bosnien - Arabemiraten (0-3, 1-6, 2-2)  3-10
03-apr 7 Bosnien - Kirgizistan (0-4, 2-7, 1-3)  3-14*
8 Hong Kong - Thailand (0-3, 3-2, 3-0)  6-5
9 Arabemiraten - Kuwait (5-0, 8-0, 0-1)  13-1
04-apr 10 Kirgizistan - Hong Kong (3-0, 1-3, 4-0) 8-3*
11 Kuwait - Bosnien/Hercegovina (0-2, 0-3, 0-4)  0-9
12 Thailand - Arabemiraten (1-4, 1-3, 0-1)  2-8
06-apr 13 Kuwait - Thailand (0-0, 1-4, 0-5)  1-9
14 Hong Kong - Bosnien/Hercegovina (3-0, 1-0, 3-0)  7-0
15 Arabemiraten - Kirgizistan (2-3, 1-0, 1-4)  4-7
*Kirgizstan använde otillåtna spelare i de fyra första matcherna varvid resultatet ändrades till 0-5.

 

Tabell kval till Division III 2019
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Förenade Arabemiraten 5 4 0 0 1 46 14 32 12
2   Hongkong 5 4 0 0 1 31 18 13 12
3   Thailand 5 2 1 0 2 26 19 7 8
4   Bosnien o Hercegovina 5 2 0 1 2 21 22 -1 7
5   Kuwait 5 1 0 0 4 9 43 -34 3
6   Kirgizistan 5 1 0 0 4 7 24 -17 3
Förenade Arabemiraten till Division III 2020.

 

Slutställning VM 2019
Placering  Land Placering  Land
Guld   Finland 27   Ukraina
Silver   Kanada 28   Holland
Brons   Ryssland 29   Serbien
4   Tjeckien 30   Kroatien
5   Sverige  31   Australien
6   Tyskland 32   Spanien 
7   USA 33   Kina
8   Schweiz 34   Belgien
9   Slovakien 35   Israel
10   Lettland 36   Island
11   Danmark 37   Nya Zeeland
12   Norge 38   Georgien
13   Storbritannien 39   Mexico
14   Italien 40   Nordkorea
15   Frankrike 41   Bulgarien
16   Österrike 42   Turkiet
17   Kazakstan 43   Turkmenistan
18   Vitryssland 44   Luxemburg
19   Sydkorea 45   Kinesiska Taipei
20   Slovenien 46   Sydafrika
21   Ungern 47   Förenade Arabemiraten
22   Litauen 48   Hongkong
23   Rumänien 49   Thailand
24   Polen 50   Bosnien o Hercegovina
25   Japan 51   Kuwait
26   Estland 52   Kirgizistan

 

Medaljörernas trupper 200
Tjeckien
VM guld
Finland
VM silver
Sverige
VM brons
Nr  Målvakter Nr  Målvakter Nr  Målvakter
           
           
           
Nr  Backar Nr  Backar Nr  Backar
           
           
           
           
           
           
           
Nr  Forwards Nr  Forwards Nr  Forwards
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
Tränare Tränare Tränare
     
     
    22

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Nyhetsbrev

Länkar