Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

VM 2022

VM 2023   VM   VM 2021     Roster VM 2022

 

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2022 var den 85: e VM-turneringen för herrar, arrangerat av det internationella ishockeyförbundet (IIHF), och spelades i Tammerfors och Helsingfors i Finland och avgjordes i Nokia arena som tar in 13 455 åskådare och i Helsingfors ishall med plats för 8 120 åskådare mellan den 14 maj – 29 maj 2022. Finland blev världsmästare för första gången på hemmaplan, efter att ha vunnit finalen efter förlängning. Kanada fick silver, medan Tjeckien vann bronspengen, vilket var landets första världsmästerskapsmedalj på tio år. Sverige slutade sexa.

Mästerskapet sågs av 356 955 människor ett snitt på 5 577 åskådare per match.

 

VM i de lägre divisionerna spelades som följer:

Division I grupp A i Ljubljana i Slovenien 3-8 maj 2022.

Division I grupp B i Tychy i Polen 26 april - 1 maj 2022.

Division II grupp A i Zagreb i Kroatien 25-30 april 2022.

Division II grupp B i Rejkavik på Island 18-23 april 2022.

Division III grupp A i Kockelscheuer i Luxemburg 3-8 april 2022.

Division III grupp B i Kapstaden i Sydafrika 13-18 mars 2022.

Division IV i BisjkekKirgizistan 3-8 mars 2022.

 

 

Sveriges trupp 2022
 Possition Nr  Namn  Klubb
 Målvakter 35  Linus Ullmark  Boston Bruins
45  Magnus Hellberg  Detroit Red Wings
63  Marcus Högberg  Linkoping HC
 Backar
6  Adam Larsson  Seattle Kraken
7  Henrik Tömmernäs  Geneve-Servette
8  Marcus Pettersson  Pittsburgh Penguins
23  Oliver Ekman  Vancouver Canucks
26  Rasmus Dahlin  Buffalo Sabres
54  Anton Lindholm  Dynamo Minsk
56  Erik Gustafsson  Chicago Blackhawks
64  Jonathan Pudas  Skelleftea AIK
 Forwards
12  Max Friberg  Frölunda HC
17  Oskar Lang  Leksands IF
28  Anton Bengtsson  Rögle BK
32  Lucas Wallmark  -No Club
40  Jacob Peterson  Dallas Stars
42  Joakim Nordström  -No Club
48  Carl Klingberg  EV Zug
62  Joel Kellman  Växjö Lakers HC
66  Nils Åman  Leksands IF
72  Emil Bemström  Columbus Blue Jackets
74  Rasmus Asplund  Buffalo Sabres
86  Mathias Brome  HC Davos
88  William Nylander  Toronto Maple Leafs
91  Carl Grundström  Los Angeles Kings

 

Sveriges ledare 2022
 Funktion  Namn
 Förbundskapten  Johan Garpenlöv
 Assisterande tränare  Markus Åkerblom
 Assisterande tränare  Marcus Ragnarsson
 Materialförvaltare  Håkan Olofsson
 Läkare  Jonas Kalman
 Läkare  Jakob Reigo
 Sjukgymnast  Markus Hast
 Sjukgymnast  Johan Söderström

 

 

Statistik Sveriges matcher i VM 2022
14 maj  Nokia Arena, Tammerfors  Österrike 3-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.08 1-0  Joel Kellman  Anton Bengtsson  Carl Klingberg  EQ
16.37 2-0  Max Friberg  Joel Kellman    EQ
19.30 2-1  Peter Schneider  Dominique Heinrich    EQ
32.07 3-1  Joakim Nordström  Mathias Brome  Erik Gustafsson  EQ
Skott 29-20  Publik:  6 993  Utv. SWE 4x2, ÖST 4x2
15 maj Nokia Arena, Tammerfors  Tjeckien 5-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.03 0-1  David Krejci  Roman Cervenka    EQ
19.24 1-1  Rasmus Asplund  Emil Bemstrom  Lucas Wallmark  PP1
22.47 2-1  Emil Bemstrom  Lucas Wallmark  Erik Gustafsson  PP2
25.50 3-1  Mathias Brome  UA    EQ
28.52 4-1  Rasmus Asplund  Erik Gustafsson    EQ
37.36 4-2  Tomas Kundratek  Roman Cervenka  David Jiricek  PP1
44.50 5-2  Anton Bengtsson  Mathias Brome    EQ
45.19 5-3  Matej Blumel  Roman Cervenka  Radim Simek  EQ
Skott 34-21  Publik:  6 089  Utv. SWE 4x2, TJE 6x2
17 maj Nokia Arena, Tammerfors  Storbritannien 6-0
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.13 1-0  Rasmus Asplund  Joel Kellman  Rasmus Dahlin  EQ
07.43 2-0  Joakim Nordstrom  Adam Larsson  Emil Bemstrom  EQ
10.24 3-0  Anton Bengtsson  Mathias Brome    EQ
13.09 4-0  Rasmus Dahlin  Jonathan Pudas  Anton Bengtsson  EQ
19.55 5-0  Rasmus Asplund  Joel Kellman  Rasmus Dahlin  PP1
53.09 6-0  Anton Bengtsson  Oskar Lang  Henrik Tommernes  EQ
Skott 38-16  Publik:  3 012  Utv. SWE 2x2, GB 5x2
18 maj Nokia Arena, Tammerfors  Finland 3-2
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
11.38 1-0  Adam Larsson  Jacob Peterson  Rasmus Dahlin  EQ
23.38 1-1  Mikko Lehtonen  Hannes Bjorninen  Marko Anttila  EQ
25.39 1-2  Sami Vatanen  Mikko Lehtonen  Joel Armia  EQ
46.38 2-2  Joel Kellman  Erik Gustafsson  Oliver Ekman Larsson  EQ
65.00 3-2  Emil Bemstrom      EQ
Skott 25-31  Publik:  11 695  Utv. SWE 3x2, FIN 2x2
21 maj Nokia Arena, Tammerfors  USA 2-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.28 1-0  Rasmus Dahlin  Oskar Lang  Nils Åman  EQ
07.50 1-1  Adam Gaudette  Ben Meyers  Andrew Peeke  EQ
38.58 1-2  Nate Schmidt  Adam Gaudette  Thomas TJ Tynan  PP1
46.56 2-2  Carl Grundstrom  UA    EQ
64.48 2-3  Adam Gaudette  Thomas TJ Tynan  Jeremy Swayman  EQ
Skott 22-24  Publik: 8 304   Utv. SWE 3x2, USA 3x2
22 maj Nokia Arena, Tammerfors  Norge 7-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
11.48 1-0  Jacob Peterson  Erik Gustafsson  William Nylander  PP1
27.43 2-0  William Nylander  Erik Gustafsson  Jacob Peterson  PP1
28.47 3-0  Jacob Peterson  Carl Grundstrom  Henrik Tommernes  EQ
31.38 4-0  Rasmus Asplund  Joel Kellman    EQ
37.33 5-0  Lucas Wallmark  Rasmus Dahlin  Emil Bemstrom  PP1
40.44 5-1  Tobias Fladeby  Johannes Johannesen  Andre Olimb  EQ
43.13 6-1  Max Friberg  Oskar Lang  Nils Åman  PP1
49.57 7-1  Rasmus Asplund  William Nylander  Emil Bemstrom  EQ
Skott 35-20  Publik: 3 707  Utv. SWE 4x2, NOR 5x2
24 maj Nokia Arena, Tammerfors  Lettland 1-0
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
34.54 1-0  William Nylander  Rasmus Dahlin  Lucas Wallmark  PP1
Skott 35-21  Publik: 5 560  Utv. SWE 3x2, LET 2x2
26 maj Nokia Arena, Tammerfors Kanada 3-4
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.27 1-0  Carl Klingberg  Oskar Lang  Jacob Peterson  EQ
07.04 2-0  William Nylander  Joakim Nordstrom    EQ
28.23 3-0  Max Friberg  Erik Gustafsson  Oliver Ekman Larsson  EQ
41.21 3-1  Ryan Graves  Nicolas Roy  Max Comtois  EQ
58.07 3-2  Luc Dubois  Thomas Chabot  Dylan Cozens  PP1
58.37 3-3  Matt Barzal  Drake Batherson  Max Comtois  ENG
60.43 3-4  Drake Batherson  Matt Barzal  Luc Dubois  PP1
Skott 19-42  Publik: 8 576  Utv. SWE 3x2, KAN 5x2

 

Grupp A Grupp B
  Danmark   Kazakstan   Finland   Sverige
 /120px-flag_of_france-svg-1.png Frankrike   Schweiz   Lettland   Tjeckien
  Italien   Slovakien   Norge   USA
  Kanada   Tyskland   Storbritannien  /120px-flag_of_austria-svg.png Österrike

 

Matcher grupp A
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
13-maj 1 Frankrie - Slovakien (0-1, 2-2, 0-1) 2-4
3 Tyskland - Kanada (0-2, 1-3, 2-0) 3-5
14-maj 5 Danmark - Kazakstan (3-0, 4-0, 2-1) 9-1
7 Schweiz - Italien (3-0, 1-0, 1-2) 5-2
9 Slovakien - Tyskland (0-0, 1-2, 0-0) 1-2
15-maj 11 Italien - Kanada (1-1, 0-3, 0-2) 1-6
13 Frankrike - Kazakstan (0-1, 2-0, 0-0) 2-1
15 Danmark - Schweiz (0-1, 0-4, 0-1) 0-6
16-maj 17 Slovakien - Kanada (1-1, 0-2, 0-2) 1-5
19 Frankrike - Tyskland (1-2, 1-0, 0-1) 2-3
17-maj 21 Italien - Danmark (0-1, 1-0, 0-1) 1-2
23 Schweiz - Kazakstan (0-0, 2-0, 1-2) 3-2
18-maj 25 Frankrike - Italien (0-1, 0-0, 1-0, 1-0) 2-1
27 Schweiz - Slovakien (1-1, 2-1, 2-1) 5-3
19-maj 29 Tyskland - Danmark (0-0, 1-0, 0-0) 1-0
31 Kanada - Kazakstan (3-2, 1-0, 2-1) 6-3
20-maj 33 Tyskland - Italien (4-0, 2-1, 3-3) 9-4
35 Kazakstan - Slovakien (2-1, 0-3, 1-0) 3-4
21-maj 37 Danmark - Frankrike (1-0, 1-0, 1-0) 3-0
39 Kanada - Schweiz (3-3, 0-1, 0-2) 3-6
41 Italien - Slovakien (0-2, 0-0, 1-1) 1-3
22-maj 43 Kazakstan - Tyskland (2-3, 1-1, 1-1) 4-5
45 Schweiz - Frankrike (0-2, 3-0, 2-0) 5-2
23-maj 47 Kazakstan - Italien (2-1, 1-1, 2-0) 5-2
49 Kanada - Danmark (0-2, 1-0, 1-1) 2-3
24-maj 51 Tyskland - Schweiz (2-1, 0-2, 1-0, 0-0, 0-1) 3-4
53 Slovakien - Danmark (2-0, 3-0, 2-1) 7-1
55 Kanada - Frankrike (2-0, 2-0, 3-1) 7-1

 

Tabell grupp A
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Schweiz 7 6 1 0 0 34 15 19 20
2  Tyskland 7 5 0 1 1 26 20 6 16
3  Kanada 7 5 0 0 2 34 18 16 15
4  Slovakien 7 4 0 0 3 23 19 4 12
5  Danmark 7 4 0 0 3 18 18 0 12
6  Frankrike 7 1 1 0 5 11 24 -13 5
7  Kazakstan 7 1 0 0 6 19 31 -12 3
8  Italien 7 0 0 1 6 12 32 -20 1
Italien till Division IA 2023.

 

Matcher grupp B
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
13-maj 2 USA - Lettland  (3-0, 1-0, 0-1)  4-1
4 Finland - Norge (1-0, 2-0, 2-0) 5-0
14-maj 6 Sverige - Österrike  (2-1, 1-0, 0-0)  3-1
8 Tjeckien - Storbritannien  (0-0, 2-0, 3-1)  5-1
10 Lettland - Finland (1-0, 0-1, 0-1) 1-2
15-maj 12 Norge - Storbritannien (1-0, 2-0, 0-3, 0-0, 1-0)  4-3
14 Österrike - USA (1-0, 1-1, 0-1, 0-1)  2-3
16 Tjeckien - Sverige (1-1, 1-3, 1-1) 3-5
16-maj 18 Lettland - Norge (1-1, 2-0, 0-1) 3-2
20 Finland - USA (1-0, 3-0, 0-1) 4-1
17-maj 22 Tjeckien - Österrike (1-0, 0-0, 0-1, 0-0, 0-1) 1-2
24 Sverige - Storbritannien (5-0, 0-0, 1-0) 6-0
18-maj 26 Norge - Österrike (1-1, 2-1, 2-1) 5-3
28 Finland - Sverige (0-1, 2-0, 0-1, 0-0, 0-1) 2-3
19-maj 30 Storbritannien - USA (0-0, 0-1, 0-2) 0-3
32 Tjeckien - Lettland (5-0, 0-0, 0-1) 5-1
20-maj 34 Storbritannien - Finland (0-2, 0-2, 0-2) 0-6
36 Lettland - Österrike (0-0, 3-2, 0-1, 0-0, 1-0) 4-3
21-maj 38 USA - Sverige (1-1, 1-0, 0-1, 1-0) 3-2
40 Österrike - Finland (0-1, 0-1, 0-1) 0-3
42 Norge - Tjeckien (0-1, 0-1, 1-2) 1-4
22-maj 44 Storbritannien - Lettland (2-0, 1-2, 0-2) 3-4
46 Sverige - Norge (1-0, 4-0, 2-1) 7-1
23-maj 48 USA - Tjeckien (0-1, 0-0, 0-0) 0-1
50 Österrike - Storbritannien (0-1, 0-1, 5-1) 5-3
24-maj 52 Sverige - Lettland (0-0, 1-0, 0-0) 1-0
54 USA - Norge (2-0, 1-1, 1-1) 4-2
56 Finland - Tjeckien (2-0, 1-0, 0-0) 3-0

 

Tabell grupp B
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Finland 7 6 0 1 0 25 5 20 19
2  Sverige 7 5 1 1 0 27 10 17 18
3  Tjeckien 7 4 0 1 2 19 13 6 13
4  USA 7 3 2 0 2 18 12 6 13
5  Lettland 7 2 1 0 4 14 20 -6 8
6  Österrike 7 1 1 2 3 16 22 -6 7
7  Norge 7 1 1 0 5 15 29 -14 5
8  Storbritannien 7 0 0 1 6 10 33 -23 1
Storbritannien till Division IA 2023.

 

Kvartsfinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
26-maj

57 Tyskland - Tjeckien (0-2, 0-1, 1-1) 1-4
58 Sverige - Kanada (2-0, 1-0, 0-3, 0-1) 3-4
O.T 60:43 Drake Battherson (Matt Barzal, Pierre-Luc Dubois)
59 Schweiz - USA (0-2, 0-0, 0-1) 0-3
60 Finland - Slovakien (1-2, 1-0, 2-0) 4-2

 

Semifinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
28-maj 61 Finland - USA (1-1, 2-1, 1-1) 4-3
62 Kanada - Tjeckien (1-1, 3-0, 2-0) 6-1

 

Match om brons
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
29-maj 63 Tjeckien - USA (1-3, 1-0, 6-1) 8-4

 

Final 2021
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
29-maj
64 Finland - Kanada (0-1, 0-0, 3-2, 1-0) 4-3
O.T 66:42 Sakari Manninen (Mikael Granlund, Miro Heiskanen) 

 

Poängliga 2022
Pl  Namn Land Ma Utv Mål Ass Poäng
1  Roman Cervenka   Tjeckien 10 10 5 12 17
2  Drake Batherson   Kanada 10 6 3 11 14
3  Dylan Cozens   Kanada 10 2 7 6 13
   Pierre-Luc Dubois   Kanada 10 12 7 6 13
5  Denis Malgin   Schweiz 8 4 5 7 12
6  David Krejci   Tjeckien 10 4 3 9 12
7  Mikko Lehtonen   Finland 10 2 2 10 12
8  Mikael Granlund   Finland 9 2 5 6 11
9  David Pastrnak   Tjeckien 7 2 7 3 10
10  Sakari Manninen   Finland 10 2 6 4 10
 
Sveriges poängliga 2022
 Namn Ma Utv Mål Ass Poäng
 Rasmus Dahlin 8 4 2 5 7
 Erik Gustafsson 8 4 0 7 7
 Rasmus Asplund 8 2 6 0 6
 Joel Kellman 8 4 2 4 6
 Anton Bengtsson 8 4 3 2 5
 William Nylander 3 2 3 2 5
 Jacob Peterson 5 0 2 3 5
 Emil Bemström 8 0 1 4 5
 Lucas Wallmark 6 0 1 3 4
 Mathias Brome 5 2 1 3 4
 Oskar Lang 7 4 0 4 4
 Max Friberg 8 0 3 0 3
 Joakim Nordström 8 4 2 1 3
 Adam Larsson 8 6 1 1 2
 Carl Klingberg 8 2 1 1 2
 Carl Grundström 5 2 1 1 2
 Henrik Tömmernäs 8 4 0 2 2
 Oliver Ekman Larsson 6 4 0 2 2
 Nils Åman 7 0 0 2 2
 Jonathan Pudas 4 0 0 1 1
 Marcus Pettersson 4 0 0 0 0
 Anton Lindholm 8 0 0 0 0
 Totalt 8 48 29 48 77

 

Statistik svenska målvakter 2021
 Namn GP GPI  V-O-F MIP SOG GA SVS% PIM
 Linus Ullmark 4 3 1-0-2 185,31 87 7 91,95% 0
 Magnus Hellberg 8 4 4-0-0 245 88 6 93,18% 0
 Marcus Högberg 4 1 1-0-0 60 20 1 95,00% 0
 Totalt 8 8 6-0-2 417,44 165 12 92,72% 0

 

 

 

Slutställning toppdivisionen 2022
Guld   Finland
Silver   Kanada
Brons   Tjeckien
4   USA 11   Österrike
5   Schweiz 12   Frankrike
6   Sverige  13   Norge
7   Tyskland   14  /160px-flag_of_kazakhstan-svg.png Kazakstan
8   Slovakien 15   Italien
9   Danmark 16   Storbritannien
10   Lettland    
Finland världsmästare för 4:e gången, Storbritannien och Italien tll Division IA 2023.

 

Matcher Division I grupp A 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
03-maj
1 Ungern - Sydkorea (2-0, 3-0, 0-1) 5-1
2 Slovenien - Litauen (1-0, 2-0, 1-2) 4-2
04-maj
3 Litauen - Ungern (0-1, 1-1, 0-0) 1-2
4 Rumänien - Slovenien (1-1, 0-6, 0-2) 1-9
05-maj 5 Rumänien - Sydkorea (0-0, 1-2, 0-2) 1-4
06-maj 6 Sydkorea - Litauen (1-2, 1-1, 1-2) 3-5
7 Slovenien - Ungern (1-1, 2-0, 2-0) 5-1
07-maj 8 Litauen - Rumänien (0-2, 3-1, 2-1) 5-4
08-maj 9 Ungern - Rumänien (2-0, 1-2, 1-0) 4-2
10 Sydkorea - Slovenien (0-2, 0-1, 1-1) 1-4

 

Tabell Division I grupp A 2022
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Slovenien 4 4 0 0 0 22 5 17 12
2   Ungern 4 3 0 0 1 12 9 3 9
3   Litauen 4 2 0 0 2 13 13 0 6
4   Sydkorea 4 1 0 0 3 9 15 -6 3
5   Rumänien 4 0 0 0 4 8 22 -14 0
Slovenien till toppdivisionen 2023, Rumänien till Division I grupp B 2023.
 
Matcher Division I grupp B 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
26-apr
1 Serbien - Japan (0-2, 0-5, 0-1) 0-8
2 Polen - Estland (1-0, 1-0, 1-0) 3-0
27-apr 3 Ukraina - Serbien (2-0, 3-0, 2-0) 7-0
28-apr
4 Japan - Estland (4-2, 1-3, 2-0) 7-5
5 Ukraina - Polen (1-2, 0-0, 1-0, 0-0, 0-1) 2-3
29-apr 6 Serbien - Polen (1-3, 0-3, 1-4) 2-10
30-apr
7 Japan - Ukraina (3-0, 3-2, 2-0) 8-2
8 Estland - Serbien (2-1, 1-0, 1-1) 4-2
01-maj 9 Polen - Japan (0-0, 1-0, 1-0) 2-0
10 Estland - Ukraina (0-1, 0-4, 0-3) 0-8

 

Tabell Division I grupp B 2022
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Polen 4 3 1 0 0 18 4 14 11
2   Japan 4 3 0 0 1 23 9 14 9
3   Ukraina 4 2 0 1 1 19 11 8 7
4   Estland 4 1 0 0 3 9 20 -11 3
5   Serbien 4 0 0 0 4 4 29 -25 0
Polen till Division I grupp A 2023, Serbien till Division II grupp A 2023.
 
Matcher Division II grupp A 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
25-apr
1 Holland - Spanien (2-0, 2-1, 1-2) 5-3
2 Israel - Kroatien (0-1, 0-2, 1-2) 1-5
26-apr 3 Kina - Israel (4-0, 5-0, 5-1) 14-1
27-apr
4 Kina - Holland (2-0, 1-1, 2-0) 5-1
5 Kroatien - Spanien (0-0, 0-0, 0-0, 0-0, 1-0) 1-0
28-apr 6 Israel - Holland (0-1, 0-3, 0-3) 0-7
29-apr
7 Spanien - Israel (1-0, 4-0, 1-2) 6-2
8 Kroatien - Kina (0-0, 0-4, 1-1) 1-5
30-apr 9 Spanien - Kina (1-0, 0-1, 0-3) 1-4
10 Holland - Kroatien (2-0, 2-2, 2-0) 6-2

 

Tabell Division II grupp A 2022
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Kina 4 4 0 0 0 28 4 24 12
2   Holland 4 3 0 0 1 19 10 9 9
3   Kroatien 4 1 1 0 2 9 12 -3 5
4   Spanien  4 1 0 1 2 10 12 -2 4
5   Israel 4 0 0 0 4 4 32 -28 0
Kina till Division I grupp B 2023, Israel till Division II grupp B 2023.

 

Matcher Division II grupp B 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
18-apr 1 Bulgarien - Island (1-2, 0-4, 1-4) 2-10
2 Belgien - Georgien (2-3, 1-0, 0-1) 3-4
19-apr 3 Mexiko - Bulgarien (2-2, 0-4, 0-0) 2-6
20-apr 4 Island - Georgien (1-0, 3-1, 1-1) 5-2
5 Mexiko - Belgien (0-1, 0-4, 1-1) 1-6
21-apr 6 Bulgarien - Belgien (0-3, 0-3, 0-5) 0-11
22-apr 7 Georgien - Bulgarien (2-1, 1-2, 7-0) 10-3
8 Island - Mexiko (2-0, 2-1, 3-0) 7-1
23-apr 9 Georgien - Mexiko (3-0, 2-0, 0-0) 5-0
10 Belgien - Island (0-0, 1-2, 1-1) 1-3
 
Tabell Division II grupp B 2018
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Island 4 4 0 0 0 25 7 18 12
2   Georgien 4 3 0 0 1 21 11 10 9
3   Belgien 4 2 0 0 2 22 8 14 6
4   Bulgarien 4 1 0 0 3 11 33 -22 3
5   Mexico 4 0 0 0 4 4 24 -20 0
Island till Division II grupp A 2023.

 

Matcher Division III grupp A 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
03-apr
1 Arabemiraten - Turkmenistan (4-2, 4-1, 2-1) 10-4
2 Turkiet - Luxemburg (1-0, 3-1, 3-1) 7-2
04-apr 3 Taiwan - Arabemiraten (0-5, 0-4, 2-1) 2-10
05-apr
4 Taiwan - Turkiet (0-1, 1-1, 1-4) 2-6
5 Turkmenistan - Luxemburg (2-2, 1-2, 1-0, 0-1) 4-5
06-apr 6 Arabemiraten - Turkiet (3-0, 5-2, 5-2) 13-4
07-apr
7 Turkmenistan - Taiwan (0-2, 3-0, 1-0) 4-2
8 Luxemburg - Arabemiraten (1-2, 0-5, 0-1) 1-8
08-apr 9 Turkiet - Turkmenistan (1-0, 4-2, 1-3) 6-5
10 Luxemburg - Taiwan (1-1, 0-2, 2-2) 3-5

 

Tabell Division III grupp A 2022
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Förenade Arabemiraten 4 4 0 0 0 41 11 30 12
2   Turkiet 4 3 0 0 1 23 22 1 9
3   Turkmenistan  4 1 0 1 2 17 23 -6 4
4   Taiwan 4 1 0 0 3 11 23 -12 3
5   Luxemburg 4 0 1 0 3 11 24 -13 2
Förenade Arabemiraten till Division II grupp B 2022, Luxemburg till Division III 2019.

 

Matcher Division III B 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
13-mar 1 Sydafrika - Bosnien/Hercegovina (2-0, 2-3, 4-0) 8-3
14-mar 2 Bosnien/Hercegovina - Thailand (0-2, 2-2, 2-4) 4-8
15-mar 3 Sydafrika - Thailand (0-0, 2-2, 3-0) 5-2
16-mar 4 Bosnien/Hercegovina - Sydafrika (1-6, 1-0, 0-0) 2-6
17-mar 5 Thailand - Bosnien/Hercegovina (1-1, 1-1, 2-1) 4-3
18-mar 6 Thailand - Sydafrika (3-0, 2-2, 0-3, 0-0, 1-0) 6-5
 
Tabell Division III B 2022
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Sydafrika 4 3 0 1 0 24 13 11 10
2   Thailand 4 2 1 0 1 20 17 3 8
3   Bosnien o Hercegovina 4 0 0 0 4 12 26 -14 0
Sydafrika till Division III grupp A 2023.

 

Matcher Division IV 2022
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
03-mar
1 Kuwait - Malaysia (1-0, 0-5, 1-0) 2-5
2 Iran - Kirgizistan (1-4, 0-6, 0-3) 1-13
04-mar 3 Singapore - Iran (0-3, 1-0, 1-2) 2-5
05 mar
4 Singapore - Kuwait (2-0, 2-0, 0-0) 4-0
5 Kirgizistan - Malaysia (6-0, 10-1, 6-0) 22-1
06-mar 6 Iran - Kuwait (4-0, 3-0, 2-2) 9-2
07-mar
7 Malaysia - Iran (2-2, 1-2, 0-3) 3-7
8 Kirgizistan - Singapore (6-0, 4-0, 5-0) 15-0
08-mar 9 Malaysia - Singapore (1-2, 1-2, 0-4) 2-8
10 Kuwait - Kirgizistan (0-4, 0-5, 0-5) 0-14

 

Tabell Division IV 2022
Pl  Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Kirgizistan 4 4 0 0 0 64 2 62 12
2   Iran 4 3 0 0 1 22 20 2 9
3   Singapore 4 2 0 0 2 14 22 -8 6
4   Malaysia 4 1 0 0 3 11 39 -28 3
5   Kuwait 4 0 0 0 4 4 32 -28 0
Kirigizistan till Division III B 2023.

 

Slutställning VM 2022
Placering  Land Placering  Land
Guld   Finland 26   Serbien
Silver   Kanada 27   Kina
Brons   Tjeckien 28   Holland
4   USA 29   Kroatien
5   Schweiz 30   Spanien 
6   Sverige  31   Israel
7   Tyskland 32   Island
8   Slovakien  33   Georgien
9   Danmark 34   Belgien
10   Lettland 35   Bulgarien
11   Österrike 36   Mexico
12   Frankrike 37   Förenade Arabemiraten
13   Norge 38   Turkiet
14   Kazakstan 39   Turkmenistan 
15   Italien 40   Taiwan
16   Storbritannien 41   Luxemburg
17   Slovenien 42   Sydafrika
18   Ungern 43   Thailand
19   Litauen 44   Bosnien o Hercegovina
20   Sydkorea 45   Kirgizistan
21   Rumänien 46   Iran
22   Polen 47   Singapore
23   Japan 48   Malaysia
24   Ukraina 49   Kuwait
25   Estland    

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar