Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

VM 2019

2020 VM  2018

 

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2019 var det 83: e VM-turneringen för herrar, arrangerat av det internationella ishockeyförbundet (IIHF), och spelades i Ondrej Nepela Arena  i Bratislava och i Steel Arena i Kosice i Slovakien 10–26 maj 2019. 

 

VM i de lägre divisionerna spelades som följer:

Division I grupp A i Astana i Kazakstan 29 april - 5 maj 2019.

Division I grupp B i Talinn i Estland 28 april - 4 maj 2019.

Division II grupp A i Belgrad i Serbien 9 - 15 april 2019.

Division II grupp B i Mexico City i Mexico 21 - 27 april 2019.

Division III i Sofia i Bulgarien 22 - 28 april 2019.

Kval till division III i Abu Dhabi i Förenade Arabemiraten 31 mars - 6 apil 2019.

 

 

 

Sveriges trupp 2019
 Possition Nr  Namn  Klubb
 Målvakter 1  Jhonas Enroth  Örebro HK  
25  Jacob Markström  Vancouver Canucks  
30  Henrik Lundqvist  New York Rangers  
 Backar
3  John Klingberg  Dallas Stars
6  Adam Larsson  Edmonton Oilers  
8  Robert Hägg  Philadelphia Flyers  
14  Mattias Ekholm  Nashville Predators  
18  Marcus Pettersson  Pittsburgh Penguins 
23  Oliver Ekman Larsson (C)  Arizona Coyotes  
52  Philip Holm  Torpedo Nizhny Novgorod  
56  Erik Gustafsson  Chicago Blackhawks  
 Forwards
9  Adrian Kempe  Los Angeles Kings  
10  Alexander Wennberg  Columbus Blue Jackets
16  Marcus Krüger  Chicago Blackhawks  
21  Loui Eriksson  Vancouver Canucks  
28  Elias Lindholm  Calgary Flames  
29  Mario Kempe  Arizona Coyotes  
32  Oskar Lindblom  Philadelphia Flyers  
40  Elias Pettersson  Vancouver Canucks  
58  Anton Lander  AK Bars Kazan 
63  Jesper Bratt  New Jersey Devils  
70  Dennis Rasmussen  Metallurg Magnitogorsk 
72  Patric Hörnqvist  Pittsburgh Penguins 
88  William Nylander  Toronto Maple Leafs
92  Gabriel Landeskog  Colorado Avalanche

 

Sveriges ledare 2019
 Förbundskapten  Rikard Grönborg
 Assisterande tränare  Peter Popovic
 Assisterande tränare  Johan Garpenlöv
 Målvaktstränare  Stefan Ladhe
 Huvudansvarig  Tommy Boustedt
 Lagansvarig  Putte Köhler
 Videoansvarig  Johan Andersson
 Scoutansvarig  Tomas Montén
 Läkare  Peter Ström
 Läkare  Björn Waldebäck
 Sjukgymnast  Markus Hast
 Sjukgymnast  Pär Thures
 Materialförvaltare  Anders Kellerstam
 Materialförvaltare  Anders Weiderstål
 Materialförvaltare  Stefan Jonsson
 Mediaansvarig  Emma Spennare
 Lagsamordnare  Anders Feltenmark

 

Statistik Sveriges matcher i VM 2019
10 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Tjeckien 2-5
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
20.24 1-1  Patric Hörnqvist  William Nylander  Elias Pettersson  EQ
23.01 2-1  Oskar Lindblom  Erik Gustafsson  Jesper Bratt  PP1
Skott 32-32  Publik: 9 723   Utv. SWE 7x2, TJE 7x2
12 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Italien 8-0
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.10 1-0  Anton Lander  Jesper Bratt  Loui Eriksson  EQ
25.25 2-0  Patric Hörnqvist  Elias Pettersson  Loui Eriksson  PP1
41.57 3-0  Oskar Lindblom  Adrian Kempe  William Nylander  PP1
42.52 4-0  Marcus Krüger  Dennis Rasmussen  Mario Kempe  EQ
48.55 5-0  Anton Lander  Loui Eriksson    SH1
52.33 6-0  William Nylander  UA    EQ
55.32 7-0  Anton Lander  Elias Lindholm    EQ
58.29 8-0  Patric Hörnqvist  Adrian Kempe    EQ
Skott 58-13  Publik: 6 984   Utv. SWE 2x2, ITA 3x2
13 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Norge 9-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.39 1-0  Alexander Wennberg  William Nylander    EQ
06.40 2-0  Patric Hörnqvist  Oliver Ekman Larsson  William Nylander  EQ
18.22 3-0  William Nylander  Alexander Wennberg    EQ
22.05 4-0  Adrian Kempe  Anton Lander    EQ
25.54 5-0  Patric Hörnqvist  Oliver Ekman Larsson  Adam Larsson  EQ
26.40 6-0  Mario Kempe  Anton Lander  Erik Gustafsson  EQ
29.38 7-0  Alexander Wennberg  William Nylander    EQ
38.40 8-0  Loui Eriksson  Elias Lindholm  Elias Pettersson  PP1
57.29 9-1  Oskar Lindblom  William Nylander  Anton Lander  EQ
Skott 44-17  Publik: 8 850   Utv. SWE 3x2 1x10, NOR 4x2
16 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Österrike 9-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.09 1-0  Gabriel Landeskog  Elias Pettersson  Elias Lindholm  EQ
02.37 2-0  Marcus Krüger  Oskar Lindblom    EQ
05.41 3-0  William Nylander  Alexander Wennberg  Patric Hörnqvist  EQ
07.32 4-0  Adam Larsson  William Nylander    EQ
14.39 5-0  Adrian Kempe  Anton Lander  Mattias Ekholm  EQ
29.13 6-0  Dennis Rasmussen  Marcus Krüger    SH1
33.22 7-0  Elias Lindholm  Gabriel Landeskog  Elias Pettersson  EQ
42.40 8-0  Oliver Ekman Larsson  Alexander Wennberg  Patric Hörnqvist  PP1
45.31 9-0  Elias Pettersson  Elias Lindholm  Gabriel Landeskog  EQ
Skott 36-22  Publik: 8 386   Utv. SWE 4x2, ÖST 5x2
18 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Schweiz 4-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
18.44 1-1  Alexander Wennberg  John Klingberg    PP1
25.20 2-1  William Nylander  Patric Hörnqvist  Adam Larsson  EQ
28.28 3-2  Erik Gustafsson  William Nylander    EQ
51.47 4-3  Oliver Ekman Larsson  William Nylander  Alexander Wennberg  EQ
Skott 29-24  Publik: 9 085   Utv. SWE 6x2, SCH 3x2
20 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Lettland 5-4
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
10.15 1-0  Elias Pettersson  Gabriel Landeskog  Elias Lindholm  PP1
33.38 2-1  Adrian Kempe  William Nylander  John Klingberg  EQ
49.00 3-3  Anton Lander  Adrian Kempe    EQ
50.09 4-3  Patric Hörnqvist  Mattias Ekholm  William Nylander  EQ
59.26 5-4  Dennis Rasmussen  UA    ENG
Skott 35-29  Publik: 9 085   Utv. SWE 3x2, LET 3x2
21 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Ryssland 4-7
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
07.32 1-0  Gabriel Landeskog  Marcus Pettersson  Elias Pettersson  EQ
52.02 2-6  William Nylander  Alexander Wennberg    EQ
56.22 3-7  Oliver Ekman Larsson   Elias Pettersson    EQ
58.49 4-7  John Klingberg  Oliver Ekman Larsson   William Nylander  PP1
Skott 37-34  Publik: 9 085   Utv. SWE 1x2 1x10, RYS 3x2
23 maj  Ondrej Nepela Arena, Bratislava  Kvartsfinal Finland 4-5
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.38 1-1  John Klingberg  William Nylander  Alexander Wennberg  PP1
16.57 2-1  Patric Hörnqvist  Oliver Ekman Larsson  Adam Larsson  EQ
20.25 3-1  Elias Pettersson  Gabriel Landeskog  Oliver Ekman Larsson  EQ
39.35 4-3  Erik Gustafsson  Gabriel Landeskog  Alexander Wennberg  EQ
Skott 18-32  Publik: 6 304   Utv. SWE 0x2, FIN 2x2

 

Gruppindelning 2019
Grupp A Grupp B
  Danmark   Slovakien   Italien   Schweiz
  Finland   Storbritannien   Lettland   Sverige
  Frankrike   Tyskland   Norge   Tjeckien
  Kanada   USA   Ryssland   Österrike

 

Matcher grupp A
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
10-maj 1 Finland - Kanada (1-1, 0-0, 2-0) 3-1
3 USA - Slovakien (1-1, 0-2, 0-1) 1-4
11-maj 5 Danmark - Frankrike (2-1, 1-3, 1-0, 0-0, 1-0) 5-4
7 Tyskland - Storbritannien (0-0, 1-0, 2-1) 3-1
9 Slovakien - Finland (1-2, 1-0, 0-2) 2-4
12-maj 11 USA - Frankrike (3-0, 2-0, 2-1) 7-1
13 Danmark - Tyskland (0-0, 0-2, 1-0) 1-2
15 Storbritannien - Kanada (0-2, 0-3, 0-3) 0-8
13-maj 17 USA - Finland (2-1, 0-1, 0-0, 1-0) 3-2
19 Slovakien - Kanada (2-2, 2-3, 1-1) 5-6
14-maj 21 Storbritannien - Danmark (0-3, 0-5, 0-1) 0-9
23 Tyskland - Frankrike (1-0, 2-1, 1-0) 4-1
15-maj 25 USA - Storbritannien (1-1, 3-1, 2-1) 6-3
27 Tyskland - Slovakien (0-0, 1-2, 2-0) 3-2
16-maj 29 Kanada - Frankrike (3-0, 0-1, 2-1) 5-2
31 Finland - Danmark (0-0, 2-1, 1-0) 3-1
17-maj 33 Frankrike - Slovakien (0-2, 2-1, 1-3) 3-6
35 Finland - Storbritannien (0-0, 3-0, 2-0) 5-0
18-maj 37 Danmark - USA (0-4, 1-2, 0-1) 1-7
39 Kanada - Tyskland (2-0, 2-1, 4-0) 8-1
41 Storbritannien - Slovakien (1-3, 0-3, 0-1) 1-7
19-maj 43 Tyskland - USA (1-1, 0-0, 0-2) 1-3
45 Frankrike - Finland (0-1, 0-1, 0-1) 0-3
20-maj 47 Frankrike - Storbritannien (0-0, 3-2, 0-1, 0-1) 3-4
49 Kanada   Danmark (3-0, 1-0, 1-0) 5-0
21-maj 51 Finland - Tyskland (1-1, 1-1, 0-2) 2-4
53 Slovakien - Danmark (0-0, 1-0, 0-1, 0-0, 1-0) 2-1
55 Kanada - USA (2-0, 1-0, 0-0) 3-0

 

Tabell grupp A
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Kanada 7 6 0 0 1 36 11 25 18
2  Finland 7 5 0 1 1 22 11 11 16
3  Tyskland 7 5 0 0 2 18 18 0 15
4  USA  7 4 1 0 2 27 15 12 14
5  Slovakien 7 3 1 0 3 28 19 9 11
6  Danmark 7 1 1 1 4 18 23 -5 6
7  Storbritannien 7 0 1 0 6 9 41 -32 2
8  Frankrike 7 0 0 2 5 14 34 -20 2
Frankrike till division I 2020

 

Matcher grupp B
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
10-maj 2 Ryssland - Norge (2-0, 2-0, 1-2) 5-2
4 Tjeckien - Sverige (1-0, 1-2, 3-0) 5-2
11-maj 6 Schweiz - Italien (4-0, 2-0, 3-0) 9-0
8 Lettland - Österrike (1-1, 0-0, 4-1) 5-2
10 Norge - Tjeckien (1-3, 0-2, 1-2) 2-7
12-maj 12 Ryssland - Österrike (1-0, 2-0, 2-0) 5-0
14 Italien - Sverige (0-1, 0-1, 0-6) 0-8
16 Lettland - Schweiz (0-0, 1-1, 0-2) 1-3
13-maj 18 Ryssland - Tjeckien (1-0, 1-0, 1-0) 3-0
20 Norge - Sverige (0-3, 0-5, 1-1) 1-9
14-maj 22 Italien - Lettland (0-0, 0-2, 0-1) 0-3
24 Schweiz - Österrike (1-0, 0-0, 3-0) 4-0
15-maj 26 Schweiz - Norge (1-0, 1-0, 2-1) 4-1
28 Ryssland - Italien (4-0, 4-0, 2-0) 10-0
16-maj 30 Sverige - Österrike (5-0, 2-0, 2-1) 9-1
32 Tjeckien - Lettland (0-2, 4-0, 2-1) 6-3
17-maj 34 Österrike - Norge (0-1, 1-1, 2-3) 3-5
36 Tjeckien - Italien (1-0, 4-0, 3-0) 8-0
18-maj 38 Lettland - Ryssland (1-0, 0-3, 0-0) 1-3
40 Italien - Norge (0-1, 0-0, 1-6) 1-7
42 Sverige - Schweiz (1-1, 2-1, 1-1) 4-3
19-maj 44 Österrike - Tjeckien (0-2, 0-3, 0-3) 0-8
46 Schweiz - Ryssland (0-1, 0-1, 0-1) 0-3
20-maj 48 Sverige - Lettland (1-0, 1-1, 3-3) 5-4
50 Österrike - Italien (2-1, 0-2, 1-0, 0-0, 0-1) 3-4
21-maj 52 Tjeckien - Schweiz (1-1, 3-1, 1-2) 5-4
54 Norge - Lettland (1-0, 0-1, 0-3) 1-4
56 Sverige - Ryssland (1-0, 0-6, 3-1) 4-7

 

Tabell grupp B
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Ryssland 7 7 0 0 0 36 7 29 21
2  Tjeckien 7 6 0 0 1 39 14 25 18
3  Sverige 7 5 0 0 2 41 21 20 15
4  Schweiz 7 4 0 0 3 27 14 13 12
5  Lettland 7 3 0 0 4 21 20 1 9
6  Norge  7 2 0 0 5 19 33 -14 6
7  Italien  7 0 1 0 6 5 48 -43 2
8  Österrike 7 0 0 1 6 9 40 -31 1
Österrike till division I 2020

 

Kvartsfinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
23-maj 57 Kanada - Schweiz (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) 3-2
58 Ryssland - USA  (2-0, 0-1, 2-2) 4-3
59 Finland - Sverige (1-2, 2-2, 1-0, 1-0) 5-4
60 Tjeckien - Tyskland (0-0, 1-1, 4-0) 5-1

 

Semifinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
25-maj 61 Ryssland - Finland (0-0, 0-0, 0-1) 0-1
62 Kanada - Tjeckien (1-0, 2-0, 2-1) 5-1

 

Match om brons
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
26-maj
63 Ryssland - Tjeckien (1-2, 1-0, 0-0, 0-0, 1-0 3-2
Avgörande straff: 70.00 Nikita Gusev Ryssland

 

Final 2019
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
26-maj 63 Kanada - Finland (1-0, 0-1, 0-2) 1-3

 

Poängliga 2019
Pl  Namn Land Ma Utv Mål Ass Poäng
1  William Nylander   Sverige 8 0 5 13 18
2  Nikita Kucherov   Ryssland 10 4 6 10 16
3  Nikita Gusev   Ryssland 10 0 4 12 16
 Jakub Voracek   Tjeckien 10 2 4 12 16
5  Mark Stone   Kanada 10 0 8 6 14
6  Anthony Mantha   Kanada 9 16 7 7 14
 Michael Frolik   Tjeckien 10 2 7 7 14
8  Dominik Kubalik   Tjeckien 10 0 6 6 12
9  Dominik Simon   Tjeckien 10 2 4 8 12
10  Patrick Kane   USA 8 4 2 10 12

 

Sveriges poängliga 2019
 Namn Ma Utv Mål Ass Poäng
 William Nylander 8 0 5 13 18
 Patric Hörnqvist 8 14 7 3 10
 Alexander Wennberg 6 0 3 7 10
 Elias Pettersson 8 2 3 7 10
 Anton Lander 8 4 4 4 8
 Oliver Ekman Larsson  8 4 3 5 8
 Gabriel Landeskog 5 0 2 5 7
 Adrian Kempe 8 2 3 3 6
 Elias Lindholm 8 2 1 5 6
 Oskar Lindblom 8 12 3 1 4
 Erik Gustafsson 8 2 2 2 4
 John Klingberg 5 2 2 2 4
 Adam Larsson 8 8 1 3 4
 Loui Eriksson 8 0 1 3 4
 Dennis Rasmussen 8 2 2 1 3
 Marcus Krüger 8 2 2 1 3
 Mario Kempe 4 2 1 1 2
 Jesper Bratt 6 0 0 2 2
 Mattias Ekholm 8 4 0 2 2
 Marcus Pettersson 8 4 0 1 1
 Robert Hägg 8 4 0 0 0
 Lagstraff 8 2 0 0 0
 Philip Holm 0 0 0 0 0
 Henrik Lundqvist 6 0 0 0 0
 Jacob Markström 2 0 0 0 0
 Jhonas Enroth 0 0 0 0 0
 Totalt 8 72 45 71 116

 

Statistik svenska målvakter 2019
 Namn GP GPI  V-O-F MIP SOG GA SVS% PIM
 Henrik Lundqvist 8 6 4-0-2 359,01 151 17 88,74% 0
 Jacob Markström 7 2 1-0-1 120 51 8 94,31% 0
 Jhonas Enroth 1 0 0-0-0 0 0 0 0% 0
 Totalt 8 8 5-0-3 479,01 202 25 87,62% 0

 

Slutställning toppdivisionen 2019
Guld   Finland
Silver   Kanada
Brons   Ryssland
4   Tjeckien 11   Danmark
5   Sverige  12   Norge
6   Tyskland  13   Storbritannien
7   USA 14   Italien
8   Schweiz 15   Frankrike
9   Slovakien 16   Österrike
10   Lettland    
Sverige världsmästare för 11:e gången, Frankrike och Österrike till division I A 2019.

 

Tabell division I grupp A 2019
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Kazakstan 5 4 1 0 0 16 7 9 14
2   Vitryssland 5 3 0 1 1 14 12 2 10
3   Sydkorea 5 3 0 0 2 16 11 5 9
4   Slovenien 5 2 0 0 3 21 12 9 6
5   Ungern 5 1 0 0 4 7 18 -11 3
6   Litauen 5 1 0 0 4 7 21 -14 3
Kazakstan och Vitryssland till toppdivisionen 2020, Litauen till division I grupp B 2020.

 

Tabell division I grupp B 2019
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Rumänien 5 3 2 0 0 18 9 9 13
2   Polen 5 4 0 1 0 27 13 14 13
3   Japan 5 2 0 0 3 16 17 -1 6
4   Estland 5 1 1 1 2 15 16 -1 6
5   Ukraina 5 1 0 1 3 17 20 -3 4
6   Holland 5 1 0 0 4 7 25 -18 3
Rumämien och Polen till division I grupp A 2020, Holland till division II grupp A 2020.

 

Tabell division II grupp A 2019
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Serbien 5 3 1 0 1 20 14 6 11
2   Kroatien 5 3 1 0 1 19 9 10 11
3   Australien 5 3 0 1 1 14 10 4 10
4   Spanien  5 2 0 2 1 14 16 -2 8
5   Kina 5 1 0 0 4 14 21 -7 3
6   Belgien 5 0 1 0 4 11 22 -11 2
Serbien till division I grupp B 2020, Belgien till division II grupp B 2020.

 

Tabell division II grupp B 2019
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Israel 5 4 1 0 0 32 16 16 14
2   Island 5 3 0 0 2 26 15 11 9
3   Nya Zeeland 5 3 0 0 2 26 18 8 9
4   Georgien 5 2 0 0 3 18 27 -9 6
5   Mexico 5 1 0 1 3 17 25 -8 4
6   Nordkorea 5 1 0 0 4 19 37 -18 3
Israel till division II grupp A 2020, Nordkorea till division III 2020.

 

Tabell division III 2019
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Bulgarien 5 5 0 0 0 39 7 32 15
2   Turkiet 5 3 0 0 2 21 17 4 9
3   Turkmenistan 5 2 0 1 2 21 21 0 7
4   Luxemburg 5 2 0 0 3 15 20 -5 6
5   Kinesiska Taipei 5 1 1 0 3 23 35 -12 5
6   Sydafrika 5 1 0 0 4 18 37 -19 3
Bulgarien till division II grupp B 2020, Sydafrika till kval för VM 2020.

 

Tabell kval till division III 2019
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1   Förenade Arabemiraten 5 4 0 0 1 46 14 32 12
2   Hongkong 5 4 0 0 1 31 18 13 12
3   Thailand 5 2 1 0 2 26 19 7 8
4   Bosnien o Hercegovina 5 2 0 1 2 21 22 -1 7
5   Kuwait 5 1 0 0 4 9 43 -34 3
6   Kirgizistan 5 1 0 0 4 7 24 -17 3
Förenade Arabemiraten till division III 2020.

 

Slutställning VM 2019
Placering  Land Placering  Land
Guld   Finland 27   Ukraina
Silver   Kanada 28   Holland
Brons   Ryssland 29   Serbien
4   Tjeckien 30   Kroatien
5   Sverige  31   Australien
6   Tyskland 32   Spanien 
7   USA 33   Kina
8   Schweiz 34   Belgien
9   Slovakien 35   Israel
10   Lettland 36   Island
11   Danmark 37   Nya Zeeland
12   Norge 38   Georgien
13   Storbritannien 39   Mexico
14   Italien 40   Nordkorea
15   Frankrike 41   Bulgarien
16   Österrike 42   Turkiet
17   Kazakstan 43   Turkmenistan
18   Vitryssland 44   Luxemburg
19   Sydkorea 45   Kinesiska Taipei
20   Slovenien 46   Sydafrika
21   Ungern 47   Förenade Arabemiraten
22   Litauen 48   Hongkong
23   Rumänien 49   Thailand
24   Polen 50   Bosnien o Hercegovina
25   Japan 51   Kuwait
26   Estland 52   Kirgizistan

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Nyhetsbrev

Länkar