Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

OS i ishockey 1984

OS 1988     VM/OS     Roster OS 1984

 

Ishockey vid olympiska vinterspelen 1980 spelades i Lake Placid i USA, tre dagar före OS hade Sovjetunionen utklassat USA med 10-3 i en träningsmatch i Madison Square Garden.  Men USA, vars trupp saknade NHL-proffs och istället bestod av collegestudenter, gick obesegrade genom den olympiska turneringen och blev guldmedaljörer, vilket var en stor sensation, och bedriften kallas även "Miracle on Ice".

I en tid av det "kalla kriget" fördelades medaljerna till Nato, Warzwapaketen och alliansfria staten alltså USA, Sovjetunionen och Sverige

Det var Sveriges första olympiska medalj på 16 år den senaste kom vid OS 1964.

Mästerskapet sågs av 128 500 människor ett snitt på 3 779 per match. Saknar dock publik i matchen Tjeckoslovakien vs Västtyskland.

144 600 i Svenska dagbladet?

 

Sveriges trupp olympiska spelen 1984
Possition Nr  Namn  Klubb
 Målvakter 1  Rolf Ridderwall  Djurgårdens IF
30  Göte Wälitalo  IF Björklöven
 Backar
2  Mats Thelin  AIK
5  Michael Thelvén  Djurgårdens IF
6  Göran Lindblom  Skellefteå AIK
7  Bo Ericsson  AIK
9  Mats Waltin  Djurgårdens IF
10  Thomas Åhlén  Skellefteå AIK
21  Håkan Nordin  Färjestads BK
 Forwards
8  Thom Eklund  IF Björklöven
11  Thomas Rundqvist  Färjestads BK
12  Håkan Eriksson  Djurgårdens IF
14  Per-Erik Eklund  AIK
15  Peter Gradin  AIK
16  Tommy Mörth  Djurgårdens IF
17  Jens Öhling  Djurgårdens IF
18  Michael Hjälm  Modo AIK
19  Mats Hessel  AIK
22  Håkan Södergren  Djurgårdens IF
28  Tomas Sandström  Brynäs IF

 

Svenska ledare OS 1984
 Funktion  Namn
 Förbundskapten  Anders Parmström
 Assisterande tränare  Kjell Larsson
 Överledare  Bo Tovland
 Massör  Bengt Pettersson
 Materialförvaltare  Dick Hellströmmer
 Läkare  Ulf Seligson

 

Deltagande nationer i OS 1984
 Grupp A  Grupp B
  Finland   Norge
  Holland   Rumänien
  Japan   Sverige
  Kanada   Tjeckoslovakien
  Polen   USA
  Sovjetunionen   Västtyskland

 

Statistik matcher grupp B i OS 1984

 

Statistik matcher grupp A samt finalspel i OS 1984

7 feb 17.00  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo                      Sverige - Italien 11-3 (2-1, 3-2, 6-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.35 1-0  Håkan Södergren  UA    EQ
08.50 1-1  Michael Mair  Martin Pavlu  Ico Migliore  EQ
19.50 2-1  Bo Ericsson  Michael Thelvén    EQ
31.04 3-1  Peter Gradin  UA    EQ
34.32 3-2  Tom Milani  Constant Priondolo  Grant Goegan  PP1
37.42 4-2  Jens Öhling  Peter Gradin    EQ
38.54 4-3  Grant Goegan  Constant Priondolo  John Bellio  EQ
39.54 5-3  Per-Erik Eklund  Peter Gradin  Jens Öhling  EQ
44.58 6-3  Håkan Eriksson  Håkan Södergren  Tommy Mörth  EQ
48.22 7-3  Jens Öhling  Per-Erik Eklund  Peter Gradin  EQ
48.55 8-3  Mats Waltin  UA    EQ
50.45 9-3  Michael Thelvén  Jens Öhling  Per-Erik Eklund  EQ
54.25 10-3  Peter Gradin  UA     EQ
58.20 11-3  Håkan Södergren  Göran Lindblom  Håkan Nordin  EQ
 Domare: Jim Lever Kanada
 Linjeman: Bogdan Tyszkiewicz Polen
 Linjeman: Hans Ivar Rönning Norge
Skott 55-29  Publik: 1 500  Utv. SWE 7x2, ITA 5x2

 

Utvisningar Sverige - Italien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
12.20 2 Gerry Ciarcia Roughing Italien
12.20 2 Tomas Sandström Roughing Sverige
18.15 2 Håkan Södergren Roughing Sverige
18.15 2 Tom Milani Tripping Italien
20.39 2 Grant Goegan Slashing Italien
20.39 2 Thomas Rundqvist Slashing Sverige
21.08 2 Peter Gradin Cross-checking Sverige
21.08 2 David Tomassoni High sticking Italien
24.40 2 Ico Migliore Hooking Italien
33.38 2 Michael Thelvén Holding Sverige
42.01 2 Michael Hjälm High sticking Sverige
51.57 2 Tommy Mörth Interference Sverige

 

7 feb 20.00  Ishallen Skenderija II, Sarajevo          Västtyskland - Jugslavien 8-1 (1-1, 4-0, 3-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.59 0-1  Mustafa Besic  UA    EQ
11.54 1-1  Erich Kühnhackl  Udo Kiessling    EQ
22.18 2-1  Manfred Wolf  Andreas Niederberger    EQ
26.58 3-1  Erich Kühnhackl  Helmut Steiger    EQ
31.37 4-1  Erich Kühnhackl  Helmut Steiger    EQ
37.57 5-1  Ulrich Hiemer  Erich Kühnhackl    SH1
49.23 6-1  Marcus Kuhl  UA    EQ
51.33 7-1  Harold Kreis  Franz Reindl    EQ
57.05 8-1  Ignaz Berndaner  Roy Roedger    EQ
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjeman: Igor Prusov Sovjetunionen 
 Linjeman: Gustavo Alajmo Italien 
Skott 67-27  Publik: 5 000  Utv. BRD 6x2, JUG 4x2

 

Utvisningar Västtyskland - Jugslavien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.18 2  Joze Kovac  Cross-checking  Jugoslavien
05.38 2  Drago Mlinarec  Tripping  Jugoslavien
16.43 2  Mustafa Besic  Roughing  Jugoslavien
16.43 2  Udo Kiessling  Roughing  Västtyskland
23.25 2  Helmut Steiger  Tripping  Västtyskland
34.24 2  Helmut Steiger  Holding  Västtyskland
36.46 2  Andreas Niederberger  Holding  Västtyskland
45.49 2  Drago Mlinarec  Roughing  Jugoslavien
45.49 2  Harold Kreis  Roughing  Västtyskland
57.47 2  Peter Scharf  Charging  Västtyskland

 

7 feb 20.30  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo      Sovjetunionen - Polen 12-1 (3-1, 4-0, 5-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.43 1-0  Nikolaj Drozdetskij   Viktor Tjumenev    PP1
05.39 2-0  Sergej Sjepelev  Andrej Chomutov    Aleksandr Gerasimov  EQ
08.24 3-0  Vladimir Kovin  Aleksandr Skvortsov    EQ
11.18 3-1  Krystian Sikorski  UA    EQ
22.12 4-1  Michail Vasiljev   Sergej Sjepelev    EQ
27.43 5-1  Aleksandr Gerasimov  Aleksandr Kozjevnikov    EQ
28.33 6-1  Nikolaj Drozdetskij   Viktor Tjumenev    EQ
38.15 7-1  Aleksandr Kozjevnikov  Viktor Tjumenev    PP1
43.20 8-1  Sergej Sjepelev  UA    EQ
43.63 9-1  Sergej Makarov  Vasilij Pervuchin    EQ
50.06 10-1  Nikolaj Drozdetskij   Viktor Tjumenev    EQ
52.51 11-1  Aleksandr Skvortsov  Vladimir Kovin    EQ
59.00 12-1  Vladimir Kovin  UA    EQ
Domare: Dag Olsson Sverige
 Linjeman: Bernhard Schneider Västtyskland
 Linjeman: Karl Korentschnig Österrike
Skott 73-22  Publik: 2 500  Utv. SOV 2x2, POL 2x2

 

Utvisningar 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
00.57 2  Henryk Gruth  Hooking  Polen
34.59 2  Michail Vasiljev   Elbowing  Sovjetunionen
37.14 2  Andrzej Chowaniec  Holding  Polen
59.53 2  Vladimir Kovin  Slashing  Sovjetunionen

 

9 feb 13.00  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                Västtyskland - Polen 8-5 (2-2, 3-1, 3-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.49 1-0  Ignaz Berndaner  Franz Reindl    EQ
08.45 1-1  Andrzej Zabawa  Henryk Gruth    PP1
15.10 1-2  Jerzy Christ  UA    EQ
19.10 2-2  Franz Reindl  Ernst Höfner    EQ
28.22 3-2  Michael Betz  Erich Kühnhackl    PP1
35.02 3-3  Andrzej Nowak  Stanisław Klocek    PP1
36.13 4-3  Erich Kühnhackl  Franz Reindl    PP1
37.40 5-3  Helmut Steiger  UA    EQ
40.44 6-3  Ernst Höfner  UA    EQ
51.38 7-3  Roy Roedger  Peter Scharf    EQ
52.06 7-4  Jan Piecko  Jerzy Christ    EQ
56.34 8-4  Roy Roedger  UA    SH1
57.59 8-5  Wiesław Jobczyk  Andrzej Zabawa    EQ
 Domare: Jurij Karandin Sovjetunionen
 Linjeman: Jan Taticek Tjeckoslovakien
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
Skott 62-35  Publik: 1 500  Utv. BRD 8x2, POL 5x2

 

Utvisningar Västtyskland - Polen
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.44 2  Henryk Pytel  Cross-checking  Polen
02.14 2  Dieter Hegen  Holding  Västtyskland
07.04 2  Ernst Höfner  Charging  Västtyskland
24.38 2  Helmut Steiger  Tripping  Västtyskland
26.51 2  Andrzej Nowak  Roughing  Polen
31.01 2  Gerd Truntschka  High sticking  Västtyskland
31.01 2  Marek Cholewa  Holding  Polen
34.15 2  Helmut Steiger  Cross-checking  Västtyskland
35.09 2  Ludwik Synowiec  Hooking  Polen
41.54 2  Roy Roedger  Slashing  Västtyskland
48.08 2  Henryk Gruth  Hooking  Polen
52.47 2  Franz Reindl  Roughing  Västtyskland
55.45 2  Gerd Truntschka  Roughing  Västtyskland

 

9 feb 13.30  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo       Sovjetunionen - Italien 5-1 (4-0, 1-1, 0-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
03.11 1-0  Michail Vasilev  Vjatjeslav Fetisov    EQ
03.40 2-0  Nikolaj Drozdetskij   Sergej Sjepelev    EQ
08.17 3-0  Sergej Makarov  Vjatjeslav Fetisov    PP1
19.00 4-0  Zinetula Biljaletdinov  Aleksandr Skvortsov    PP1
25.59 4-1  David Tomassoni  Tom Milani    EQ
39.47 5-1  Nikolaj Drozdetskij   UA    SH1
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjeman: Bernhard Schneider Västtyskland 
 Linjeman: Bogdan Tyszkiewicz Polen
Skott 66-18  Publik: 2 000  Utv. SOV 3x2, ITA 4x2

 

Utvisningar 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
06.45 2  Gerry Ciarcia  Cross-checking  Italien
17.02 2  Gerry Ciarcia  Roughing  Italien
37.16 2  Norbert Gasser  Interference  Italien
39.10 2  Vladimir Krutov  Hooking  Sovjetunionen
43.32 2  John Bellio  Holding  Italien
50.20 2  Michail Vasilev  Slashing  Sovjetunionen
53.49 2  Viktor Tjumenev  Hooking  Sovjetunionen

 

9 feb 20.00  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo       Sverige - Jugoslavien 11-0 (4-0, 1-0, 6-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.04 1-0  Jens Öhling  Peter Gradin    EQ
10.32 2-0  Mats Waltin  UA    EQ
06.23 3-0  Per-Erik Eklund  Mats Thelin    EQ
17.24 4-0  Peter Gradin  UA    SH1
20.37 5-0  Thomas Åhlén  Thomas Rundqvist    EQ
44.45 6-0  Håkan Eriksson  Håkan Nordin  Håkan Södergren  PP1
52.18 7-0  Thomas Åhlén  Mats Waltin    EQ
54.16 8-0  Peter Gradin  Michael Thelvén    EQ
55.50 9-0  Håkan Eriksson  Håkan Nordin    EQ
59.16 10-0  Thomas Rundqvist  Tomas Sandström  Mats Waltin  EQ
59.30 11-0  Tomas Sandström  Mats Waltin  Thomas Åhlén  EQ
 Domare: Pertti Juhola Finland
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
 Linjeman: Hans Ivar Rönning Norge
Skott 63-22  Publik: 3 000  Utv. SWE 4x2, JUG 5x2

 

Utvisningar 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
16.19 2  Håkan Nordin  Holding  Sverige
22.40 2  Drago Mlinarec  Elbowing  Jugoslavien
22.40 2  Håkan Södergren  Tripping  Sverige
25.00 2  Ivan Scap  Interference  Jugoslavien
41.36 2  Blaz Lomovsek  Tripping  Jugoslavien
44.15 2  Murajica Pajic  Hooking  Jugoslavien
57.04 2  Michael Hjälm  Tripping  Sverige
59.04 2  Michael Thelvén  Roughing  Sverige
59.04 2  Blaz Lomovsek  Roughing  Jugoslavien

 

11 feb 13.00  Ishallen Skenderija II, Sarajevo     Sovjetunionen - Jugoslavien 9-1 (4-0, 1-1, 4-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.53 1-0  Andrej Chomutov  Aleksandr Gerasimov    EQ
07.00 2-0  Aleksandr Skvortsov  Vjatjeslav Fetisov    EQ
07.16 3-0  Vladimir Kovin  Vasilij Pervuchin  Michail Vasilev  EQ
19.41 4-0  Aleksej Kasatonov  Michail Vasilev  Sergej Sjepelev  EQ
21.10 5-0  Vladimir Krutov  Sergej Makarov  Igor Larionov  EQ
31.09 5-1  Ivan Scap  Eduard Hafner    EQ
42.32 6-1  Andrej Chomutov  UA    EQ
51.42 7-1  Vjatjeslav Fetisov  Igor Larionov  Aleksej Kasatonov  PP1
57.17 8-1  Igor Larionov  Vladimir Krutov  Vjatjeslav Fetisov  PP1
59.04 9-1  Michail Vasilev  Aleksandr Gerasimov    EQ
 Domare: Josef Kompalla Västtyskland
 Linjeman: Bogdan Tyszkiewicz Polen
 Linjeman: Hans Ivar Rönning Norge
Skott 70-19  Publik: 3 000  Utv. SOV 1x2, JUG 2x2

 

Utvisningar Sovjetunionen - Jugoslavien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
50.53 2  Gorazd Hiti  Hooking  Jugoslavien
53.14 2  Sergej Starikov  Interference  Sovjetunionen
55.32 2  Dejan Burnik  Tripping  Jugoslavien

 

11 feb 16.30  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                           Italien - Polen 6-1 (0-1, 4-0, 2-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
12.17 0-1  Jerzy Christ  Jan Piecko    EQ
23.49 1-1  Martin Pavlu  Michael Mair    EQ
27.52 2-1  John Bellio  Cary Farelli    EQ
29.54 3-1  Grant Goegan  David Tomassoni    EQ
33.13 4-1  Fabrizio Kasslatter  Cary Farelli    EQ
42.37 5-1  Martin Pavlu  Michael Mair    EQ
50.01 6-1  Martin Pavlu  Ico Migliore    EQ
 Domare: Dag Olsson Sverige
 Linjeman: Tomas Moström Sverige
 Linjeman: Karl Korentschnig Österrike
Skott 40-33  Publik: 300  Utv. ITA 1x2, POL 2x2

 

Utvisningar Italien - Polen
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.05 2  Jan Stopczyk  Holding  Polen
46.22 2  Grant Goegan  Slashing  Italien
52.51 2  Robert Szopinski  High sticking  Polen

 

11 feb 20.30  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo        Sverige - Västtyskland 1-1 (1-0, 0-0, 0-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
08.17 1-0  Jens Öhling  Per-Erik Eklund    EQ
56.14 1-1  Ulrich Hiemer  UA    EQ
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjeman: Igor Prusov Sovjetunionen
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
Skott 45-32  Publik: 4 000  Utv. SWE 7x2, BRD 8x2

 

Utvisningar Sverige - Västtyskland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
10.47 2  Ulrich Hiemer  Interference  Västtyskland
11.45 2  Peter Scharf  Slashing  Västtyskland
15.48 2  Bo Ericsson  Tripping  Sverige
22.19 2  Franz Reindl  Slashing  Västtyskland
25.00 2  Erich Kühnhackl  Hooking  Västtyskland
27.20 2  Peter Gradin  Hooking  Sverige
27.20 2  Roy Roedger  Roughing  Västtyskland
27.20 2  Tomas Sandström  Roughing  Sverige
32.01 2  Mats Thelin  Tripping  Sverige
37.55 2  Helmut Steiger  Cross-checking  Västtyskland
46.11 2  Michael Hjälm  Interference  Sverige
51.29 2  Lagstraff  Too many players  Sverige
54.04 2  Ulrich Hiemer  Cross-checking  Västtyskland
54.48 2  Bo Ericsson  Roughing  Sverige
54.48 2  Roy Roedger  Roughing  Västtyskland

 

13 feb 13.00  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                        Sverige - Polen 10-1 (2-1, 7-0, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
05.25 1-0 Peter Gradin Jens Öhling   EQ
14.27 2-0 Tommy Mörth Håkan Nordin   EQ
17.27 2-1 Andrzej Zabawa Janusz Adamiec Wiesław Jobczyk EQ
20.52 3-1 Peter Gradin UA   EQ
25.16 4-1 Thomas Åhlén UA   EQ
27.20 5-1 Peter Gradin UA   PP1
30.44 6-1 Peter Gradin Jens Öhling Per-Erik Eklund EQ
31.20 7-1 Mats Hessel UA   EQ
33.32 8-1 Michael Hjälm Mats Hessel   EQ
35.12 9-1 Thomas Rundqvist UA   EQ
57.41 10-1 Tomas Sandström Håkan Nordin Tommy Mörth EQ
 Domare: Jurij Karandin Sovjetunionen
 Linjeman: Karl Korentschnig Österrike
 Linjeman: Bernhard Schneider Västtyskland
Skott 46-11  Publik: 500  Utv. SWE 4x2, POL 7x2

 

Utvisningar Sverige - Polen
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
05.32 2  Andrzej Zabawa  Hooking  Polen
12.02 2  Håkan Eriksson  Interference  Sverige
19.15 2  Henryk Pytel  Hooking  Polen
19.15 2  Thomas Åhlén  Slashing  Sverige
25.32 2  Tomas Sandström  Interference  Sverige
25.41 2  Stanisław Klocek  Holding  Polen
27.15 2  Jan Stopczyk  High sticking  Polen
37.59 2  Leszek Jachna  Elbowing  Polen
53.22 2  Jan Stopczyk  High sticking  Polen
53.46 2  Håkan Eriksson  Slashing  Sverige
54.25 2  Henryk Pytel  Slashing  Polen

 

13 feb 16.30  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                  Jugoslavien - Italien 5-1 (0-0, 2-1, 3-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
20.15 0-1  Cary Farelli  Bob De Piero    EQ
20.40 1-1  Mustafa Besic  Drago Mlinarec    EQ
26.41 2-1  Matjaz Sekelj  Ivan Scap    EQ
40.45 3-1  Mustafa Besic  Peter Klemenc    EQ
42.08 4-1  Matjaz Sekelj  Gorazd Hiti    EQ
47.03 5-1  Gorazd Hiti  Matjaz Sekelj   Joze Kovac  PP1
 Domare: Dag Olsson Sverige
 Linjeman: Bogdan Tyszkiewicz Polen
 Linjeman: Hans Ivar Rönning Norge
Skott 35-29  Publik: 4 500  Utv. JUG 5x2, ITA 5x2

 

Utvisningar Jugoslavien - Italien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
05.02 2  Michael Mair  Holding  Italien
10.13 2  Murajica Pajic  Tripping  Jugoslavien
15.00 2  Bob De Piero  Charging  Italien
17.04 2  Murajica Pajic  Interference  Jugoslavien
46.05 2  Drago Mlinarec  Roughing  Jugoslavien
46.05 2  Drago Mlinarec  Roughing  Jugoslavien
46.05 2  Drago Mlinarec  Slashing  Jugoslavien
46.05 2  Constant Priondolo  Slashing  Italien
46.54 2  Norbert Gasser  Holding  Italien
52.04 2  Bob De Piero  Interference  Italien

 

13 feb 17.00  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo          Sovjet - Västtyskland 6-1 (4-1, 2-0, 0-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
05.03 1-0  Sergej Makarov  Vjatjeslav Fetisov    PP1
07.24 2-0  Aleksej Kasatonov  Aleksandr Skvortsov    EQ
10.23 3-0  Nikolaj Drozdetskij   Viktor Tjumenjev  Aleksandr Kozjevnikov  EQ
11.46 4-0  Vladimir Krutov  Igor Larionov  Vjatjeslav Fetisov  PP1
19.58 4-1  Gerd Truntschka  UA    EQ
22.37 5-1  Nikolaj Drozdetskij   Viktor Tjumenjev    EQ
28.30 6-1  Vladimir Kovin  UA    PP1
 Domare: Pertti Juhola Finland
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
 Linjeman: Jan Taticek Tjeckoslovakien
Skott 49-16  Publik: 4 000  Utv. SOV 3x2, 1x5 BRD 6x2

 

Utvisningar Sovjetunionen - Västtyskland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.09 2  Michael Betz  High sticking  Västtyskland
11.10 2  Erich Kühnhackl  Interference  Västtyskland
17.55 2  Andrej Chomutov  Cross-checking  Sovjetunionen
28.06 2  Erich Kühnhackl  Roughing  Västtyskland
28.06 2  Aleksandr Kozjevnikov  Roughing  Sovjetunionen
28.06 2  Andreas Niederberger  Tripping  Västtyskland
33.18 2  Roy Roedger  Interference  Västtyskland
35.40 2  Aleksandr Gerasimov  Interference  Sovjetunionen
54.06 5  Igor Stelnov  Charging  Sovjetunionen
54.06 2  Roy Roedger  Slashing  Västtyskland

 

15 feb 16.30  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                   Polen - Jugoslavien 8-1 (2-1, 3-0, 3-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.02 1-0  Jerzy Christ  UA    PP1
09.52 1-1  Gorazd Hiti  UA    PP1
18.14 2-1  Wiesław Jobczyk  Andrzej Hachuła  Andrzej Zabawa  EQ
23.52 3-1  Jan Stopczyk  Jan Piecko    EQ
27.23 4-1  Jerzy Christ  Jan Stopczyk    EQ
36.41 5-1  Andrzej Chowaniec  Jerzy Christ    PP1
54.59 6-1  Andrzej Zabawa  Wiesław Jobczyk    EQ
55.31 7-1  Jerzy Christ  Jan Piecko    EQ
57.47 8-1  Stanisław Klocek  Henryk Pytel  Andrzej Nowak  EQ
 Domare: Pertti Juhola Finland
 Linjeman: Karl Korentschnig Österrike
 Linjeman: Hans Ivar Rönning Norge
Skott 42-28  Publik: 5 000  Utv. POL 5x2, JUG 6x2

 

Utvisningar Polen - Jugoslavien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.49 2  Drago Horvat  Hooking  Jugoslavien
04.19 2  Ivan Scap  Tripping  Jugoslavien
09.21 2  Jerzy Christ  High sticking  Polen
19.20 2  Marek Cholewa  Slashing  Polen
35.37 2  Matjaz Sekelj  Hooking  Jugoslavien
45.02 2  Joze Kovac  Roughing  Jugoslavien
45.02 2  Leszek Jachna  Slashing  Polen
48.11 2  Andrej Vidmar  Cross-checking  Jugoslavien
48.58 2  Robert Szopinski  Interference  Polen
56.32 2  Igor Beribak  Slashing  Jugoslavien
56.32 2  Wiesław Jobczyk  Slashing  Polen

 

15 feb 17.00  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo       Sovjetunionen - Sverige 10-1 (5-0, 4-0, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.04 1-0  Nikolaj Drozdetskij   Zinetula Biljaletdinov  Viktor Tjumenjev  EQ
07.13 2-0  Vladimir krutov  Sergej Makarov  Igor Stelnov  EQ
07.32 3-0  Nikolaj Drozdetskij   Aleksandr Kozjevnikov  Viktor Tjumenjev  EQ
13.38 4-0  Vjatjeslav Fetisov  Viktor Tjumenjev  Aleksandr Kozjevnikov  EQ
15.37 5-0  Sergej Starikov  Vladimir Kovin    EQ
26.40 6-0  Aleksandr Gerasimov  Sergej Sjepelev  Aleksej Kasatonov  PP1
30.40 7-0  Aleksandr Skvortsov  Vladimir Kovin  Sergej Starikov  EQ
34.04 8-0  Aleksej Kasatonov  Sergej Makarov    SH1
37.44 9-0  Vjatjeslav Fetisov  UA    PP1
50.04 9-1  Thomas Rundqvist  Mats Waltin  Thom Eklund  PP1
59.29 10-1  Aleksandr Kozjevnikov  Nikolaj Drozdetskij   Vjatjeslav Fetisov  EQ
 Domare: Jim Lever Kanada
 Linjeman: Jan Taticek Tjeckoslovakien
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
Skott 35-23  Publik: 2 500  Utv. SOV 6x2, SWE 7x2

 

Utvisningar 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
10.28 2  Igor Larionov  Elbowing  Sovjetunionen
12.45 2  Thomas Rundqvist  Interference  Sverige
16.06 2  Mats Thelin  Cross-checking  Sverige
16.22 2  Bo Ericsson  Roughing  Sverige
16.22 2  Sergej Makarov  Slashing  Sovjetunionen
20.47 2  Peter Gradin  Holding  Sverige
20.47 2  Sergej Makarov  Roughing  Sovjetunionen
25.34 2  Håkan Eriksson  Holding  Sverige
32.05 2  Vjatjeslav Fetisov  Interference  Sovjetunionen
37.33 2  Mats Waltin  High sticking  Sverige
48.52 2  Vjatjeslav Fetisov  Hooking  Sovjetunionen
52.41 2  Andrej Chomutov  High sticking  Sovjetunionen
52.41 2  Mats Hessel  Slashing  Sverige

 

15 feb 20.00  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                Västtyskland - Italien 9-4 (1-0, 5-1, 3-3)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
03.14 1-0  Udo Kiessling  UA    EQ
24.54 1-1  Gerry Ciarcia  Martin Pavlu    PP1
25.08 2-1  Dieter Hegen  Helmut Steiger  Erich Kühnhackl  EQ
25.17 3-1  Franz Reindl  Ernst Höfner    EQ
37.03 4-1  Ernst Höfner  Franz Reindl    EQ
37.36 5-1  Manfred Wolf  Harold Kreis    EQ
38.19 6-1  Dieter Hegen  Erich Kühnhackl    EQ
44.43 7-1  Roy Roedger  Dieter Hegen  Manfred Wolf  EQ
45.57 7-2  Mike Mastrullo  Constant Priondolo    EQ
47.54 7-3  Cary Farelli  UA    PP1
54.47 8-3  Udo Kiessling  Erich Kühnhackl    EQ
55.14 9-3  Erich Kühnhackl  UA    EQ
55.43 9-4  Grant Goegan  Tom Milani  Constant Priondolo  EQ
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjeman: Tomas Moström Sverige
 Linjeman: Bogdan Tyszkiewicz polen
Skott 67-11  Publik: 500  Utv. BRD 6x2, ITA 4x2

 

Utvisningar Västtyskland - Italien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
14.47 2  Gerry Ciarcia  Roughing  Italien
14.47 2  Ernst Höfner  Roughing  Västtyskland
16.34 2  Udo Kiessling  Tripping  Västtyskland
19.26 2  Ernst Höfner  Roughing  Västtyskland
19.26 2  Gerry Ciarcia  Slashing  Italien
23.03 2  Erich Kühnhackl  Interference  Västtyskland
34.45 2  Norbert Gasser  Holding  Italien
42.34 2  Karl Friesen  ??  Västtyskland
46.43 2  Gerd Truntschka  Hooking  Västtyskland
52.09 2  John Bellio  Unsportsmanlike conduct  Italien

 

17 feb 16.30  Ishallen Skenderija II, Sarajevo                              USA - Polen 7-4 (2-2, 4-2, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
03.39 1-0  Ed Olczyk  Pat LaFontaine  Chris Chelios  EQ
04.52 1-1  Stanislaw Klocek  UA    EQ
14.41 2-1  Scott Bjugstad  Scott Fusco    EQ
16.20 2-2  Henryk Pytel  Stanislaw Klocek    EQ
20.15 3-2  Pat LaFontaine  UA    EQ
36.47 4-2  Scott Bjugstad  Scott Fusco  Chris Chelios  EQ
37.13 4-3  Wieslaw Jobczyk  Andrzej Zabawa    EQ
38.38 5-3  David A. Jensen  Pat LaFontaine    EQ
38.57 5-4  Krystian Sikorski  Henryk Pytel    EQ
39.13 6-4  Phil Verchota  Gary Sampson    EQ
56.29 7-4  Gary Sampson  Phil Verchota    EQ
 Domare: Dag Olsson Sverige
 Linjeman: Karl Korentschnig Österrike
 Linjeman: Hans Ivar Rönning Norge
Skott 38-24  Publik: 2 000  Utv. USA 1x2, POL 2x2

 

Utvisningar USA - Polen
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
42.54 2  Wiesław Jobczyk  Tripping  Polen
49.28 2  Robert Szopiński  Hooking  Polen
51.24 2  Tom Hirsch  Holding  USA

 

17 feb 20.00  Ishallen Skenderija II, Sarajevo              Västtyskland - Finland 7-4 (1-2, 1-2, 5-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.01 0-1  Petri Skriko  Risto Jalo    EQ
07.04 0-2  Anssi Melametsä  Jarmo Mäkitalo  Pertti Lehtonen  PP1
16.02 1-2  Dieter Hegen  Erich Kühnhackl    PP1
20.49 1-3  Raimo Summanen  Risto Jalo    EQ
32.39 1-4  Risto Jalo  Raimo Summanen    EQ
34.48 2-4  Erich Kühnhackl  UA    EQ
44.39 3-4  Erich Kühnhackl  UA    PP1
49.24 4-4  Erich Kühnhackl  Helmut Steiger    EQ
54.37 5-4  Manfred Wolf  Roy Roedger    EQ
58.55 6-4  Dieter Hegen  Erich Kühnhackl  Helmut Steiger  PP1
59.33 7-4  Helmut Steiger  UA    SH1
 Domare: Jurij Karandin Sovjetunionen
 Linjeman: Jan Taticek Tjeckoslovakien
 Linjeman: Bogdan Tyszkiewicz Polen
Skott 44-26  Publik: 1 500  Utv. BRD 6x2, FIN 8x2

 

Utvisningar Västtyskland - Finland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
06.36 2  Gerd Truntschka  Slashing  Västtyskland
07.10 2  Arto Ruotanen  Interference  Finland
12.18 2  Arto Javanainen  High sticking  Finland
12.51 2  Erich Kühnhackl  Slashing  Västtyskland
15.21 2  Simo Saarinen  Delay of game  Finland
27.46 2  Erich Kühnhackl  Interference  Västtyskland
43.41 2  Petteri Lehto  Holding  Finland
45.06 2  Markus Lehto  Elbowing  Finland
49.40 2  Simo Saarinen  Holding  Finland
49.40 2  Helmut Steiger  Roughing  Västtyskland
51.49 2  Petteri Lehto  Tripping  Finland
56.19 2  Roy Roedger  Tripping  Västtyskland
58.18 2  Petteri Lehto  Holding  Finland
59.25 2  Roy Roedger  Hooking  Västtyskland

 

17 feb 17.00  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo   Tjeckoslovakien - Sverige 2-0 (0-0, 0-0, 2-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
45.00 1-0  Jiri Hrdina  Vladimir Ruzicka    EQ
58.51 2-0  Jaroslav Benak  UA    EQ
 Domare: Jim Lever Kanada
 Linjeman: Igor Prusov Sovjetunionen
 Linjeman: Bernhard Schneider Västtyskland
Skott 42-37  Publik: 7 500  Utv. TJE 4x2, SWE 4x2

 

Utvisningar Tjeckoslovakien - Sverige
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
15.52 2  Thomas Åhlén  High sticking  Sverige
16.57 2  Lagstraff  Too many players  Tjeckoslovakien
18.17 2  Per-Erik Eklund  Elbowing  Sverige
25.51 2  Thomas Rundqvist  Elbowing  Sverige
28.27 2  Arnold Kadlec  Boarding  Tjeckoslovakien
38.34 2  Radoslav Svoboda  High sticking  Tjeckoslovakien
44.04 2  Igor Liba  Roughing  Tjeckoslovakien
44.04 2  Håkan Södergren  Roughing  Sverige

 

17 feb 20.30  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo     Sovjetunionen - Kanada 4-0 (0-0, 2-0, 2-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
31.31 1-0  Vladimir Kovin      EQ
34.19 2-0  Aleksandr Kozjevnikov  Nikolaj Drozdetskij     EQ
54.41 3-0  Aleksandr Skvortsov  Igor Stelnov    SH1
56.59 4-0  Nikolaj Drozdetskij       EQ
 Domare: Josef Kompalla Västtyskland
 Linjeman: Tomas Moström Sverige
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
Skott 38-15  Publik: 6 500  Utv. SOV 4x2, KAN 6x2

 

Utvisningar Sovjetunionen - Kanada
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.23 2  Bruce Driver  Slashing  Kanada
20.15 2  James Patrick  Slashing  Kanada
28.07 2  Bruce Driver  Hooking  Kanada
44.30 2  Carey Wilson  Slashing  Kanada
54.26 2  Aleksandr Gerasimov  Interference  Sovjetunionen
57.49 2  Igor Stelnov  Holding  Sovjetunionen
57.49 2  Dan Wood  Roughing  Kanada
59.27 2  Vjatjeslav Fetisov  Roughing  Sovjetunionen
59.27 2  Kevin Dineen  Roughing  Kanada
59.27 2  Vjatjeslav Fetisov  Slashing  Sovjetunionen

 

19 feb 10.00  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo                Sverige - Kanada 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
31.21 1-0  Peter Gradin   Per-Erik Eklund    PP1
46.59 2-0  Håkan Södergren   Bo Ericsson  Per-Erik Eklund  EQ
 Domare: Jurij Karandin Sovjetunionen
 Linjeman: Igor Prusov Sovjetunionen
 Linjeman: Bernhard Schneider Västtyskland
Skott 22-28  Publik: 4 000  Utv. SWE 3x2, KAN 5x2, 1x25

 

Utvisningar Sverige - Kanada
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
07.11 2  Dave Donnelly  Roughing  Kanada
24.36 2  Bruce Driver  Hooking  Kanada
35.19 25  Pat Flatley  Game misconduct  Kanada
37.24 2  Håkan Eriksson  Interference  Sverige
45.40 2  Carey Wilson  Cross-checking  Kanada
48.02 2  Bo Ericsson  Holding  Sverige
48.02 2  Dave Gagner  Roughing  Kanada
48.57 2  Dave Donnelly  Tripping  Kanada
49.24 2  Håkan Eriksson  Cross-checking  Sverige

 

19 feb 13.30  Olympiska ishallen Zetra, Sarajevo     Sovjet - Tjeckoslovakien 2-0 (1-0, 1-0, 0-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.38 1-0  Aleksandr Kozjevnikov  Vjatjeslav Fetisov    EQ
21.12 2-0  Vladimir Krutov  Igor Larionov    EQ
 Domare: Dag Olsson Sverige
 Linjeman: Tomas Moström Sverige
 Linjeman: Lasse Vanhanen Finland
Skott 33-21  Publik: 7 000  Utv. SOV 5x2, TJE 6x2

 

Utvisningar Sovjetunionen - Tjeckoslovakien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
07.40 2  Sergej Makarov  Slashing  Sovjetunionen
12.03 2  Jiri Hrdina  Hooking  Tjeckoslovakien
14.52 2  Milan Chalupa  Slashing  Tjeckoslovakien
17.56 2  Nikolaj Drozdetskij   Interference  Sovjetunionen
24.21 2  Igor Larionov  High sticking  Sovjetunionen
31.55 2  Aleksandr Gerasimov  Slashing  Sovjetunionen
36.27 2  Milan Chalupa  Holding  Tjeckoslovakien
38.06 2  Igor Larionov  Tripping  Sovjetunionen
49.19 2  Jiri Hrdina  Slashing  Tjeckoslovakien
53.04 2  Dusan Pasek  Hooking  Tjeckoslovakien
57.30 2  Vincent Lukac  Cross-checking  Tjeckoslovakien

 

Matcher grupp A OS 1984
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
07-feb 4 Sverige - Italien (2-1, 3-2, 6-0) 11-3
5 Västtyskland - Jugoslavien (1-1, 4-0, 3-0) 8-1
6 Sovjetunionen - Polen (3-1, 4-0, 5-0) 12-1
09-feb 7 Västtyskland - Polen (2-2, 3-1, 3-2) 8-5
8 Sovjetunionen - Italien (4-0, 1-1, 0-0) 5-1
11 Sverige - Jugoslavien (4-0, 1-0, 6-0) 11-0
11-feb 13 Sovjetunionen - Jugoslavien (4-0, 1-1, 4-0) 9-1
15 Italien - Polen (0-1, 4-0, 2-0) 6-1
18 Västtyskland - Sverige (1-0, 0-0, 0-1) 1-1
13-feb 19 Sverige - Polen (2-1, 7-0, 1-0) 10-1
21 Jugoslavien - Italien (0-0, 2-1, 3-0) 5-1
22 Sovjetunionen - Västtyskland (4-1, 2-0, 0-0) 6-1
15-feb
27 Polen - Jugoslavien (2-1, 3-0, 3-0) 8-1
28 Sovjetunionen - Sverige (5-0, 4-0, 1-1) 10-1
29 Västtyskland - Italien (1-0, 5-1, 3-3) 9-4

 

Tabell grupp A OS 1984
Pl  Land Ma V O F Mål+ Mål- +- Po
1  Sovjetunionen 5 5 0 0 42 5 37 10
2  Sverige 5 3 1 1 34 15 19 7
3  Västtyskland 5 3 1 1 27 17 10 7
4  Polen 5 1 1 4 16 37 -21 2
5  Italien 5 1 1 4 15 31 -16 2
6  Jugoslavien 5 1 1 4 8 37 -29 2

 

Matcher grupp B OS 1984
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
07-feb 1 Finland - Österrike (1-0, 2-1, 1-2) 4-3
2 Kanada  - USA (2-1, 1-1, 1-0) 4-2
3 Tjeckoslovakien - Norge (2-0, 5-2, 3-2) 10-4
09-feb 9 Kanada - Österrike (2-0, 4-0, 2-1) 8-1
10 Tjeckoslovakien  - USA (2-1, 1-0, 1-0) 4-1
12 Finland - Norge (5-0, 6-1, 5-1) 16-2
11-feb 14 Tjeckoslovakien - Österrike (0-0, 6-0, 7-0) 13-0
16 Norge  - USA (1-2, 1-0, 1-1) 3-3
17 Kanada - Finland (1-0, 0-2, 3-0) 4-2
13-feb 20 Kanada  - Norge (2-0, 3-0, 3-1) 8-1
23 USA  - Österrike (2-1, 0-1, 5-1)  7-3
24 Tjeckoslovakien  - Finland (4-1, 1-1, 2-0) 7-2
15-feb
25 Österrike  - Norge (4-1, 2-3, 0-1) 6-5
26 Finland  - USA (1-0, 1-2, 1-1) 3-3
30 Tjeckoslovakien  - Kanada (1-0, 1-0, 2-0) 4-0
 
Tabell grunpp B OS 1984
Pl  Land Ma V O F Mål+ Mål- +- Po
1  Tjeckoslovakien 5 5 0 0 38 7 31 10
2  Kanada 5 4 0 1 24 10 14 8
3  Finland 5 2 1 2 27 19 8 5
4  USA 5 1 2 2 16 17 -1 4
5  Österrike 5 1 0 4 13 37 -24 2
6  Norge 5 0 1 4 15 43 -28 1

 

Placeringsmatcher

Match om plats 7/8 OS 1984
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
17-feb 31 USA - Polen (2-2, 4-2, 1-0) 7-4

 

Match om plats 5/6 OS 1984
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
17-feb 33 Västtyskland - Finland (1-2, 1-2, 5-0) 7-4
 

 

Matcher finalspel OS 1984
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
15-feb 4 Sovjetunionen - Sverige (5-0, 4-0, 1-1) 10-1
22 Tjeckoslovakien - Kanada (1-0, 1-0, 2-0) 4-0
17-feb 32 Tjeckoslovakien - Sverige (0-0, 0-0, 2-0) 2-0
34 Sovjetunionen - Kanada (0-0, 2-0, 2-0) 4-0
19-feb 35 Sverige - Kanada (0-0, 1-0, 1-0) 2-0
36 Sovjetunionen - Tjeckoslovakien (1-0, 1-0, 0-0) 2-0
 
Tabell finalspel OS 1984
Pl  Land Ma V O F Mål+ Mål- +- Po
1  Sovjetunionen 3 3 0 0 16 1 15 6
2  Tjeckoslovakien 3 2 0 1 6 2 4 4
3  Sverige 3 1 0 2 3 12 -9 2
4  Kanada 3 0 0 3 0 10 -10 0
Sovjetunionen olympiska mästare i ishockey 1984.

 

Poängliga OS 1984
 Pl  Namn  Land Ma Utv Mål Ass Poäng
1 Erich Kühnhackl   Västtyskland 6 12 8 7 15
2 Peter Gradin   Sverige 7 6 9 4 13
3 Nikolay Drozdetsky   Sovjetunionen 7 2 10 2 12
4 Raimo Summanen   Finland 6 4 4 7 11
5 Vyacheslav Fetisov   Sovjetunionen 7 8 3 8 11
6 Pete Skriko   Finland 6 8 6 4 10
7 Vladimir Ruzicka   Tjeckoslovakien 7 0 4 6 10
8 Pat LaFontaine   USA 6 0 5 4 9
10 Darius Rusnak   Tjeckoslovakien 7 6 4 5 9
Jiri Hrdina   Tjeckoslovakien 7 10 4 5 9

 

Sveriges poängliga OS 1984
 Namn Ma Utv Mål Ass Poäng
 Peter Gradin 7 6 9 4 13
 Jens Öhling 7 0 4 4 8
 Per-Erik Eklund 7 2 2 6 8
 Håkan Södergren 6 6 3 4 7
 Mats Waltin 7 2 2 4 6
 Håkan Nordin 7 2 0 5 5
 Thomas Rundqvist 7 6 3 1 4
 Thomas Åhlén 7 4 3 1 4
 Michael Thelvén 3 4 1 3 4
 Håkan Eriksson 7 10 3 0 3
 Tomas Sandström 7 6 2 1 3
 Tommy Mörth 6 2 1 2 3
 Bo Ericsson 6 8 1 1 2
 Mats Hessel 7 2 1 1 2
 Michael Hjälm 7 6 1 1 2
 Göran Lindblom 7 0 0 1 1
 Mats Thelin 7 4 0 1 1
 Thom Eklund 7 0 0 1 1
 Rolf Ridderwall 7 0 0 0 0
 Göte Wälitalo 7 0 0 0 0
 Totalt 7 70 36 41 77

 

Statistik svenska målvakter OS 1984
 Namn GP GPI  V-O-F MIP SOG GA SVS% PIM
 Rolf Ridderwall 7 6 4-0-2 316,28 140 10 92,86% 0
 Göte Wälitalo 7 3 1-1-1 107,32 59 7 91,53% 0
 Totalt 7 9 5-1-3 424 199 17 91,46% 0

 

Slutställning olympiska spelen i ishockey 1984
Guld   Sovjetunionen
Silver   Tjeckoslovakien
Brons   Sverige 
4   Kanada
5   Västtyskland 
6   Finland
7   USA
8   Polen
9   Österrike
10   Italien
11   Norge
12   Jugoslavien
Sovjetunionen OS-mästare för 6:e gången 1984.

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar