Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

OS i ishockey 1980

OS 1984     VM/OS     Roster OS 1980

 

Ishockey vid olympiska vinterspelen 1980 spelades i Lake Placid i USA, tre dagar före OS hade Sovjetunionen utklassat USA med 10-3 i en träningsmatch i Madison Square Garden.  Men USA, vars trupp saknade NHL-proffs och istället bestod av collegestudenter, gick obesegrade genom den olympiska turneringen och blev guldmedaljörer, vilket var en stor sensation, och bedriften kallas även "Miracle on Ice".

I en tid av det "kalla kriget" fördelades medaljerna till Nato, Warzwapaketen och alliansfria staten alltså USA, Sovjetunionen och Sverige

Det var Sveriges första olympiska medalj på 16 år den senaste kom vid OS 1964.

Mästerskapet sågs av 128 500 människor ett snitt på 3 779 per match. Saknar dock publik i matchen Tjeckoslovakien vs Västtyskland.

144 600 i Svenska dagbladet?

 

Sveriges trupp olympiska spelen 1980
Possition Nr  Namn  Klubb
 Målvakter 1  Pelle Lindbergh  AIK
28  William Löfqvist  Brynäs IF
 Backar
2  Tomas Jonsson  Modo AIK
3  Sture Andersson  Modo AIK
4  Ulf Weinstock  Leksands IF
6  Jan Eriksson  Modo AIK
7  Tommy Samuelsson  Färjestads BK
9  Mats Waltin  Djurgårdens IF
27  Thomas Eriksson  Djurgårdens IF
 Forwards
8  Per Lundqvist  Modo AIK
12  Mats Åhlberg  Leksands IF
14  Håkan Eriksson  Djurgårdens IF
15  Mats Näslund  Brynäs IF
16  Lennart Norberg  IF Björklöven
17  Bengt Lundholm  AIK
18  Leif Holmgren  AIK
19  Bo Berglund  Djurgårdens IF
21  Dan Söderström  Leksands IF
22  Harald Lückner  Färjestads BK
23  Lars Molin  Modo AIK

 

Svenska ledare OS 1980
 Funktion  Namn
 Förbundskapten  Tommy Sandlin
 Assisterande tränare  Bengt Olsson
 Överledare  Folke Lindström  
 Massör  Bengt Pettersson
 Materialförvaltare  Bertil Åsbrink
 Läkare  Christian Åkermark

 

Deltagande nationer i OS 1980
 Grupp A  Grupp B
  Finland   Norge
  Holland   Rumänien
  Japan   Sverige
  Kanada   Tjeckoslovakien
  Polen   USA
  Sovjetunionen   Västtyskland

 

Statistik matcher grupp A i OS 1980

 

Statistik matcher grupp B samt finalspel i OS 1980

12 feb 13.00  Olympiska Arenan, Lake Placid              Tjeckoslovakien - Norge 11-0 (0-0, 5-0, 6-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
25.33 1-0  Jaroslav Pouzar  Vincent Lukac  Miroslav Frycer  EQ
31.11 2-0  Milan Novy  Vincent Lukac  Milan Chalupa  EQ
33.00 3-0  Marian Stastny  Peter Stastny    EQ
34.13 4-0  Vladimir Martinec  Milan Chalupa  Jiri Novak  EQ
38.01 5-0  Bohuslav Ebermann  Jiri Novak  Milan Chalupa  PP1
42.13 6-0  Jaroslav Pouzar  Milan Novy  Vincent Lukac  EQ
43.16 7-0  Anton Stastny  Peter Stastny  Vitezslav Duris  EQ
45.54 8-0  Bohuslav Ebermann  Miroslav Dvorak  Vladimír Martinec  PP1
48.33 9-0  Peter Stastny  Jiri Bubla  Marian Stastny  EQ
52.51 10-0  Milan Novy  Arnold Kadlec  Vincent Lukac  EQ
54.47 11-0  Peter Stastny  Marian Stastny    EQ
 Domare: Karl-Gustav Kaisla Finland
 Linjemän: Lazăr Enciu Rumänien, Andrzej Kapolka Polen
Skott 44-10  Publik: 800  Utv. TJE 5x2, NOR 5x2

 

Utvisningar Tjeckoslovakien - Norge
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.46 2  Rune Molberg  Interference  Norge
05.17 2  Knut Andresen  Hooking  Norge
13.32 2  Milan Chalupa  Tripping  Tjeckoslovakien
15.51 2  Jiri Bubla  Tripping  Tjeckoslovakien
15.59 2  Öystein Jarlsbo  Interference  Norge
28.14 2  Arnold Kadlec  Elbowing  Tjeckoslovakien
35.38 2  Arnold Kadlec  Tripping  Tjeckoslovakien
36.59 2  Stephen Foyn  Roughing  Norge
45.05 2  Knut Andresen  Slashing  Norge
55.19 2  Jiri Novak  Slashing  Tjeckoslovakien

 

12 feb 16.30  Olympiska Arenan, Lake Placid                Rumänien - Västtyskland 6-4 (1-1, 2-3, 3-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
05.15 1-0  Marian Costea  Doru Moroșan    PP1
11.15 1-1  Vladimir Vacatko  Rainer Philipp  Harald Krüll  EQ
22.37 1-2  Gerd Truntschka  Uli Egen  Udo Kiessling  EQ
24.46 2-2  Marian Costea  Elöd Antal  Doru Tureanu  PP1
26.13 2-3  Vladimir Vacatko  Marcus Kuhl  Rainer Philipp  EQ
35.34 2-4  Uli Egen  Peter Scharf    PP1
37.46 3-4  Doru Tureanu  Sandor Gal  Marian Costea  EQ
44.12 4-4  Doru Tureanu  Marian Costea    EQ
46.30 5-4  Doru Tureanu  Sandor Gal    EQ
53.17 6-4  Adrian Olenici  UA    EQ
 Domare: Jim Neagles USA
 Linjemän: Gary Hollett, Francois Larochelle Kanada
Skott 38-53  Publik: 300  Utv. RUM 8x2, BRD 8x2

 

Utvisningar Rumänien - Västtyskland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.15 2  Holger Meitinger  Hooking  Västtyskland
02.53 2  Zoltan Nagy  Slashing  Rumänien
04.52 2  Marcus Kuhl  Tripping  Västtyskland
06.02 2  Ion Berdilă  Holding  Rumänien
14.27 2  Adrian Olenici  Elbowing  Rumänien
18.06 2  Klaus Auhuber  Elbowing  Västtyskland
18.53 2  Udo Kiessling  Elbowing  Västtyskland
23.06 2  Joachim Reil  Tripping  Västtyskland
23.57 2  Ion Berdilă  Roughing  Rumänien
23.57 2  Vladimir Vacatko  Roughing  Västtyskland
26.50 2  Alexandru Halauca  Cross-checking  Rumänien
26.50 2  Marcus Kuhl  Roughing  Västtyskland
26.50 2  Alexandru Halauca  Roughing  Rumänien
28.01 2  Horst-Peter Kretschmer  Slashing  Västtyskland
29.39 2  Marian Costea  High sticking  Rumänien
34.23 2  Constantin Nistor  Elbowing  Rumänien

 

12 feb 17.00  Olympiska Field House, Lake Placid                    Sverige - USA 2-2 (1-0, 0-1, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
11.04 1-0  Sture Andersson  Lars Molin  Per Lundqvist  EQ
39.32 1-1  Dave Silk  Mike Ramsey  Mark Johnson  EQ
44.45 2-1  Thomas Eriksson  Harald Lückner    EQ
59.33 2-2  Bill Baker  Mark Pavelich  Buzz Schneider  EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjet
 Linjemän: Kent Stuart Kanada, Nico Toemen Holland
Skott 36-29  Publik: 4 000  Utv. SWE 4x2, USA 3x2

 

Utvisningar Sverige - USA
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
13.34 2  Mike Ramsey  Cross-checking  USA
25.20 2  Mats Waltin  Interference  Sverige
45.32 2  Tomas Jonsson  Tripping  Sverige
47.45 2  Thomas Eriksson  Roughing  Sverige
47.45 2  Mike Eruzione  Roughing  USA
52.17 2  Jan Eriksson  Holding  Sverige
54.15 2  Ken Morrow  Cross-checking  USA

 

14 feb 13.00  Olympiska Arenan, Lake Placid                        Sverige - Rumänien 8-0 (3-0, 4-0, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.40 1-0  Mats Åhlberg  Mats Näslund    EQ
05.59 2-0  Per Lundqvist  Tommy Samuelsson  Bo Berglund  EQ
07.42 3-0  Jan Eriksson  Mats Waltin    EQ
21.50 4-0  Thomas Eriksson  Dan Söderström  Lars Molin  PP1
28.05 5-0  Lars Molin  UA    EQ
32.31 6-0  Lars Molin  Bo Berglund    EQ
37.17 7-0  Bengt Lundholm  Håkan Eriksson    EQ
50.18 8-0  Tomas Jonsson  Leif Holmgren    EQ
 Domare: Karl-Gustav Kaisla Finland
 Linjemän: Kent Stuart Kanada, Steve Huber USA
Skott 44-19  Publik: 200  Utv. SWE 5x2, 1x5 RUM 8x2, 1x10

 

Utvisningar Sverige - Rumänien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.41 2  Gheorghe Justinian  Tripping  Rumänien
09.18 2  Sandor Gal  Interference  Rumänien
09.18 2  Leif Holmgren  Slashing  Sverige
10.02 2  Håkan Eriksson  Holding  Sverige
19.22 2  Lars Molin  Slashing  Sverige
19.32 2  Alexandru Halauca  Hooking  Rumänien
19.38 2  Traian Cazan  Hooking  Rumänien
19.38 2  Traian Cazan  Slashing  Rumänien
19.38 2  Bo Berglund  Slashing  Sverige
21.01 2  Elöd Antal  Tripping  Rumänien
33.23 2  Mats Åhlberg  Hooking  Sverige
38.05 2  Ion Berdilă  Hooking  Rumänien
53.49 5  Mats Åhlberg  Slashing  Sverige
57.13 2  Marian Costea  Hooking  Rumänien
59.59 10  Marian Costea  Misconduct  Rumänien

 

14 feb 13.30  Olympiska Field House, Lake Placid            Västtyskland - Norge 10-4 (5-2, 3-1, 2-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.03 0-1 Knut Andresen Morten Johansen    EQ
07.51 1-1 Vladimir Vacatko Marcus Kuhl Joachim Reil  EQ
07.49 2-1 Udo Kiessling Gerd Truntschka Holger Meitinger  EQ
07.08 3-1 Hans Zach Peter Scharf Martin Hinterstocker  EQ
07.33 4-1 H-Peter Kretschmer Martin Hinterstocker Hermann Hinterstocker  EQ
10.18 5-1 Ernst Höfner Franz Reindl    EQ
12.13 5-2 Tore Falch Nilsen Geir Myhre    EQ
25.26 5-3 Morten Johansen Geir Myhre    EQ
30.52 6-3 Gerd Truntschka Harald Krüll Udo Kiessling  EQ
34.01 7-3 Vladimir Vacatko Rainer Philipp Marcus Kuhl  EQ
39.53 8-3 Gerd Truntschka Uli Egen Holger Meitinger  EQ
40.42 9-3 Marcus Kuhl Vladimir Vacatko Harald Krüll  EQ
50.49 10-3 H-Peter Kretschmer Martin Wild Peter Scharf  EQ
52.41 10-4 Morten Sethereng Morten Johansen Håkon Lundenes  EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjet
 Linjemän: Pat Morrissey, Marty Reeners USA
Skott 51-20  Publik: 7 000  Utv. BRD 5x2, 1x5 NOR 4x2, 1x5

 

Utvisningar Västtyskland - Norge
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
19.45 2  Klaus Auhuber  Slashing  Västtyskland
23.07 2  Geir Myhre  Cross-checking  Norge
28.11 2  Erik Pedersen  Cross-checking  Norge
35.33 2  Uli Egen  Slashing  Västtyskland
35.33 2  Geir Myhre  Tripping  Norge
42.58 2  Håkon Lundenes  Tripping  Norge
44.08 2  Udo Kiessling  Interference  Västtyskland
58.50 2  Holger Meitinger  Cross-checking  Västtyskland
58.50 2  Holger Meitinger  Tripping  Västtyskland
59.40 5  Gerd Truntschka  Roughing  Västtyskland
59.40 5  Stephen Foyn  Roughing  Norge

 

14 feb 20.30  Olympiska  Field House, Lake Placid            USA - Tjeckoslovakien 7-3 (2-2, 2-0, 3-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.23 0-1  Jaroslav Pouzar  Frantisek Kaberle  Milan Novy  EQ
04.39 1-1  Mike Eruzione  Neal Broten    EQ
05.45 2-1  Mark Pavelich  Buzz Schneider  John Harrington  EQ
12.07 2-2  Marian Stastny  Peter Stastny    EQ
24.33 3-2  Buzz Schneider  Mark Pavelich    EQ
25.28 4-2  Mark Johnson  Rob McClanahan    EQ
42.59 5-2  Phil Verchota  Dave Christian    EQ
43.59 6-2  Buzz Schneider  John Harrington    EQ
45.36 6-3  Jiri Novak  Vincent Lukac    EQ
50.54 7-3  Rob McClanahan  Mark Johnson    EQ
 Domare: Ulf Lindgren Sverige
 Linjemän: Gary Hollett, Francois Larochelle Kanada
Skott 27-31  Publik: 500  Utv. USA 5x2, TJE 5x2

 

Utvisningar USA - Tjeckoslovakien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
12.20 2  Phil Verchota  Cross-checking  USA
14.51 2  Milan Chalupa  Tripping  Tjeckoslovakien
18.29 2  Anton Stastny  Hooking  Tjeckoslovakien
26.17 2  Rob McClanahan  Slashing  USA
30.55 2  Dave Christian  Roughing  USA
30.55 2  Jaroslav Pouzar  Roughing  Tjeckoslovakien
36.55 2  Steve Christoff  Roughing  USA
36.55 2  Peter Stastny  Roughing  Tjeckoslovakien
36.55 2  Steve Christoff  Roughing  USA
36.55 2  Peter Stastny  Roughing  Tjeckoslovakien

 

16 feb 13.00  Olympiska Field House, Lake Placid   Tjeckoslovakien - Rumänien 7-2 (2-0, 3-1, 2-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
13.35 1-0  Peter Stastny  Jiri Bubla  Anton Stastny  EQ
19.00 2-0  Vincent Lukac  Milan Novy  Jaroslav Pouzar  EQ
21.39 2-1  Traian Cazan  Alexandru Halauca  Laszlo Solyom  EQ
26.07 3-1  Arnold Kadlec  UA    EQ
28.43 4-1  Milan Novy  Jaroslav Pouzar  Frantisek Kaberle  PP1
33.41 5-1  Peter Stastny  UA    EQ
41.46 6-1  Vincent Lukac  Jan Neliba    EQ
44.08 6-2  Traian Cazan  Sandor Gal    EQ
45.46 7-2  Jaroslav Pouzar  Vincent Lukac  Milan Novy  EQ
 Domare: Josef Kompalla Västtyskland
 Linjemän: Alfred Fischer Norge, Andrzej Kapołka Polen
Skott 45-29  Publik: 3 000  Utv. TJE 1x2, RUM 3x2

 

Utvisningar Tjeckoslovakien - Rumänien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
07.04 2  Traian Cazan  Holding  Rumänien
28.16 2  Sandor Gal  Hooking  Rumänien
29.23 2  Miroslav Frycer  Slashing  Tjeckoslovakien
54.51 2  Doru Tureanu  Hooking  Rumänien

 

16 feb 13.00  Olympiska Arenan, Lake Placid                                  USA - Norge 5-1 (0-1, 3-0, 2-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.19 0-1  Geir Myhre  Öivind Lösåmoen    EQ
20.41 1-1  Mike Eruzione  UA    PP1
24.51 2-1  Mark Johnson  Dave Christian  Rob McClanahan  EQ
33.31 3-1  Dave Silk  Mark Pavelich  Ken Morrow  EQ
44.28 4-1  Mark Wells  Rob McClanahan  Eric Strobel  EQ
51.29 5-1  Ken Morrow  Dave Silk  Phil Verchota  EQ
 Domare: Karl-Gustav Kaisla Finland
 Linjemän: Norio Fukuda Japan, Nico Toemen Holland
Skott 43-22  Publik: 1 500  Utv. USA 8x2, NOR 9x2

 

Utvisningar USA - Norge
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.21 2  Rune Molberg  Roughing  Norge
02.38 2  Mark Johnson  Hooking  USA
03.56 2  Rune Molberg  Interference  Norge
04.39 2  Phil Verchota  Elbowing  USA
05.37 2  Erik Pedersen  High sticking  Norge
14.01 2  Buzz Schneider  Charging  USA
20.21 2  Knut Andresen  Tripping  Norge
35.44 2  Eric Strobel  Holding  USA
35.44 2  Nils Nilsen  Slashing  Norge
40.25 2  Knut Andresen  Tripping  Norge
41.55 2  Erik Pedersen  High sticking  Norge
45.03 2  Bill Baker  Tripping  USA
59.36 2  Rob Suter  Roughing  USA
59.36 2  Geir Myhre  Roughing  Norge
59.36 2  Rob Suter  Roughing  USA
59.36 2  Geir Myhre  Roughing  Norge
59.54 2  Bill Baker  Interference  USA

 

16 feb 20.00  Olympiska Arenan, Lake Placid                    Sverige - Västtyskland 5-2 (1-0, 4-1, 0-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
09.52 1-0  Bo Berglund  Lars Molin  Per Lundqvist  EQ
26.50 2-0  Mats Näslund  Mats Åhlberg    EQ
28.35 3-0  Per Lundqvist  Bo Berglund  Tommy Samuelsson  EQ
32.36 4-0  Dan Söderström  Mats Åhlberg    EQ
36.03 5-0  Dan Söderström  Håkan Eriksson    SH1
37.06 5-1  Uli Egen  Gerd Truntschka    EQ
56.43 5-2  Joachim Reil  UA    SH1
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjet
 Linjemän: Marty Reeners, Steve Huber USA
Skott 33-25  Publik: 800  Utv. SWE 7x2, 2x5 BRD 9x2, 1x5, 1x10

 

Utvisningar Sverige - Västtyskland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
10.50 2  Peter Scharf  Tripping  Västtyskland
15.12 2  Mats Näslund  Cross-checking  Sverige
15.12 2  Uli Egen  Slashing  Västtyskland
18.03 2  Mats Näslund  Hooking  Sverige
30.07 5  Martin Hinterstocker  Roughing  Västtyskland
30.07 5  Thomas Eriksson  Roughing  Sverige
34.44 2  Mats Åhlberg  Slashing  Sverige
39.54 2  Tomas Jonsson  Slashing  Sverige
45.27 2  Horst-Peter Kretschmer  Holding  Västtyskland
46.18 2  Peter Scharf  Roughing  Västtyskland
46.18 2  Leif Holmgren  Roughing  Sverige
51.47 5  Leif Holmgren  High sticking  Sverige
51.47 2  Klaus Auhuber  Roughing  Västtyskland
55.42 2  Udo Kiessling  Hooking  Västtyskland
56.21 2  Bernd Englbrecht  Cross-checking  Västtyskland
56.21 10  Holger Meitinger  Misconduct  Västtyskland
56.21 2  Thomas Eriksson  Roughing  Sverige
56.21 2  Thomas Eriksson  Roughing  Sverige
56.21 2  Holger Meitinger  Roughing  Västtyskland
56.21 2  Holger Meitinger  Spearing  Västtyskland

 

18 feb 13.30  Olympiska Field House, Lake Placid                       Sverige - Norge 7-1 (2-0, 4-0, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
14.03 1-0  Mats Åhlberg  Mats Näslund    PP1
16.20 2-0  Mats Åhlberg  Mats Näslund  Leif Holmgren  PP1
23.48 3-0  Mats Åhlberg  Tomas Jonsson    PP1
34.08 4-0  Per Lundqvist  Harald Lückner  Lars Molin  EQ
36.40 5-0  Lennart Norberg  Håkan Eriksson  Mats Waltin  EQ
37.09 6-0  Sture Andersson  Per Lundqvist  Lars Molin  EQ
43.24 7-0  Mats Näslund  Mats Åhlberg  Ulf Weinstock  PP1
51.08 7-1  Trond Abrahamsen  Rune Molberg  Stephen Foyn  SH1
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjemän: Francois Larochelle Kanada, Steve Huber USA
Skott 43-12  Publik: 3 000  Utv. SWE 4x2, NOR 4x2

 

Utvisningar Sverige - Norge
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
09.13 2  Tommy Samuelsson  Tripping  Sverige
11.48 2  Per Lundqvist  Hooking  Sverige
22.16 2  Öivind Lösåmoen  Holding  Norge
30.49 2  Petter Thoresen  Tripping  Norge
42.23 2  Trond Abrahamsen  Interference  Norge
49.33 2  Lennart Norberg  Elbowing  Sverige
50.53 2  Thomas Eriksson  Roughing  Sverige
50.53 2  Knut Andresen  Roughing  Norge

 

18 feb 20.00  Olympiska Arenan, Lake Placid     Tjeckoslovakien - Västtyskland 11-3 (5-1, 5-0, 1-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.33 1-0  Milan Novy  Bohuslav Ebermann    EQ
02.28 2-0  Peter Stastny  Anton Stastny  Marian Stastny  SH1
05.45 3-0  Peter Stastny  Marian Stastny    SH1
19.04 3-1  Marcus Kuhl  Gerd Truntschka  Horst-Peter Kretschmer  EQ
19.32 4-1  Jaroslav Pouzar  František Kaberle  Milan Novy  EQ
19.49 5-1  Anton Stastny  Peter Stastny    EQ
22.17 6-1  Milan Novy  Vincent Lukac    EQ
27.10 7-1  Jaroslav Pouzar  Miroslav Frycer  Milan Novy  EQ
33.30 8-1  Jaroslav Pouzar  UA    EQ
38.36 9-1  Bohuslav Ebermann  Jiri Novak    EQ
39.22 10-1  Milan Novy  Jaroslav Pouzar    EQ
46.28 10-2  Martin Hinterstocker  Hans Zach  Klaus Auhuber  EQ
48.36 10-3  Ernst Höfner  Marcus Kuhl  Rainer Philipp  EQ
50.22 11-3  Peter Stastny  Marian Stastny    SH1
 Domare: Karl-Gustav Kaisla Finland
 Linjemän: Alfred Fischer Norge, Norio Fukuda Japan
Skott 39-22  Publik:   Utv. TJE 7x2, 1x5 BRD 5x2, 1x10

 

Utvisningar Tjeckoslovakien - Västtyskland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
00.32 2  Vladimir Vacatko  Hooking  Västtyskland
05.06 2  Jan Neliba  Hooking  Tjeckoslovakien
06.08 2  Horst-Peter Kretschmer  Holding  Västtyskland
09.33 2  Jaroslav Pouzar  Tripping  Tjeckoslovakien
16.49 2  Gerd Truntschka  Interference  Västtyskland
24.17 10  Horst-Peter Kretschmer  Misconduct  Västtyskland
24.17 2  Vitezslav Duris  Slashing  Tjeckoslovakien
31.10 2  Peter Stastny  Roughing  Tjeckoslovakien
35.37 2  Arnold Kadlec  Elbowing  Tjeckoslovakien
39.38 2  Marian Stastny  High sticking  Tjeckoslovakien
40.49 2  Gerd Truntschka  Holding  Västtyskland
43.22 5  Miroslav Frycer  High sticking  Tjeckoslovakien
44.10 2  Uli Egen  Slashing  Västtyskland
59.44 2  Jaroslav Pouzar  Hooking  Västtyskland

 

18 feb 20.30  Olympiska Field House, Lake Placid                      USA - Rumänien 7-2 (2-0, 2-1, 3-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
12.03 1-0  Buzz Schneider  Mark Pavelich  John Harrington  EQ
15.52 2-0  Eric Strobel  Buzz Schneider  Mike Ramsey  EQ
29.34 3-0  Mark Wells  Phil Verchota  Ken Morrow  EQ
33.40 3-1  Doru Tureanu  Constantin Nistor    PP1
37.05 4-1  Buzz Schneider  John Harrington    EQ
48.14 5-1  Steve Christoff  Jack O'Callahan    PP1
52.48 5-2  Alexandru Halauca  Doru Moroșan    EQ
56.12 6-2  Neal Broten  Mike Eruzione    EQ
58.09 7-2  Rob McClanahan  Mark Johnson    EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjet
 Linjemän: Kent Stuart, Gary Hollett Kanada
Skott 51-21  Publik: 8 500  Utv. USA 3x2, RUM 6x2

 

Utvisningar USA - Rumänien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.58 2  Traian Cazan  Holding  Rumänien
20.47 2  Mike Ramsey  Cross-checking  USA
32.59 2  Mark Pavelich  Tripping  USA
39.55 2  Ion Berdilă  Interference  Rumänien
42.18 2  Sandor Gal  Hooking  Rumänien
46.46 2  Laszlo Solyom  Tripping  Rumänien
59.03 2  Traian Cazan  Roughing  Rumänien
59.03 2  Mark Johnson  Roughing  USA

 

20 feb 13.00  Olympiska Arenan, Lake Placid                         Norge - Rumänien 3-3 (1-1, 0-1, 2-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.56 1-0  Stephen Foyn  Geir Myhre  Falch Nilsen  PP1
05.10 1-1  Marian Costea  Elöd Antal  Doru Tureanu  EQ
31.27 1-2  Sandor Gal  Elöd Antal  Dumitru Axinte  EQ
52.43 1-3  Doru Tureanu  Sandor Gal)    EQ
58.39 2-3  Morten Sethereng  Tore Falch Nilsen  Rune Molberg  EQ
59.31 3-3  Rune Molberg  Geir Myhre    EQ
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjemän: Norio Fukuda Japan, Pat Morrissey USA
Skott 24-29  Publik: 500  Utv. NOR 8x2, 1x10 RUM 9x2

 

Utvisningar Norge - Rumänien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
00.39 2  Laszlo Solyom  Roughing  Rumänien
03.20 2  Trond Abrahamsen  High sticking  Norge
03.20 2  Bela Nagy  Interference  Rumänien
06.18 2  Knut Andresen  Unsportsmanlike conduct  Norge
09.09 2  Tom Röymark  High sticking  Norge
11.57 2  Bela Nagy  Slashing  Rumänien
14.40 2  Doru Tureanu  Hooking  Rumänien
20.26 2  Doru Tureanu  Hooking  Rumänien
28.34 10  Tore Falch Nilsen  Misconduct  Norge
28.34 2  Tore Falch Nilsen  Unsportsmanlike conduct  Norge
31.27 2  Erik Pedersen  Interference  Norge
32.06 2  Traian Cazan  Roughing  Rumänien
32.06 2  Morten Sethereng  Roughing  Norge
34.20 2  Laszlo Solyom  Interference  Rumänien
41.23 2  Rune Molberg  Tripping  Norge
44.08 2  Doru Tureanu  Cross-checking  Rumänien
44.08 2  Geir Myhre  Roughing  Norge
56.45 2  Constantin Nistor  Roughing  Rumänien

 

20 feb 13.30  Olympiska Field House, Lake Placid        Sverige - Tjeckoslovakien 4-2 (2-0, 1-0, 1-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
09.18 1-0  Mats Åhlberg  Mats Näslund  Leif Holmgren  PP1
10.55 2-0  Leif Holmgren  Mats Näslund  Ulf Weinstock  PP1
36.02 3-0  Mats Näslund  Dan Söderström    PP1
52.05 3-1  Milan Novy  Jaroslav Pouzar    EQ
57.00 4-1  Per Lundqvist  Mats Näslund  Tomas Jonsson  EQ
59.22 4-2  Jaroslav Pouzar  Milan Novy  Arnold Kadlec  PP1
 Domare: Karl-Gustav Kaisla Finland
 Linjemän: Francois Larochelle, Kent Stuart Kanada
Skott 26-43  Publik: 7 000  Utv. SWE 5x2, TJE 3x2

 

Utvisningar Sverige - Tjeckoslovakien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
01.00 2  Mats Waltin  Hooking  Sverige
09.00 2  Milan Chalupa  Interference  Tjeckoslovakien
10.25 2  Bohuslav Ebermann  High sticking  Tjeckoslovakien
15.40 2  Mats Åhlberg  Hooking  Sverige
17.06 2  Bo Berglund  Interference  Sverige
35.08 2  Milan Chalupa  Cross-checking  Tjeckoslovakien
49.13 2  Per Lundqvist  Tripping  Sverige
58.58 2  Mats Näslund  Hooking  Sverige

 

20 feb 20.30  Olympiska Field House, Lake Placid                 USA - Västtyskland 4-2 (0-2, 2-0, 2-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.50 0-1  Horst-Peter Kretschmer  UA    EQ
19.45 0-2  Udo Kiessling  Ernst Höfner  Horst-Peter Kretschmer  PP1
27.40 1-2  Rob McClanahan  Mark Johnson  Dave Christian  EQ
38.31 2-2  Neal Broten   Eric Strobel  Mike Eruzione  EQ
41.17 3-2  Rob McClanahan  Mark Johnson  Dave Christian  EQ
44.17 4-2  Phil Verchota   Dave Christian  Mark Wells  EQ
 Domare: Bernie Haley Kanada
 Linjemän: Gary Hollett Kanada, Nico Toemen Holland
Skott 32-26  Publik: 8 500  Utv. USA 8x2, BRD 4x2

 

Utvisningar USA - Västtyskland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.55 2  Peter Scharf  Hooking  Västtyskland
13.11 2  Jack O'Callahan  Holding  USA
19.41 2  Mark Johnson  Elbowing  USA
19.41 2  Dave Christian  Roughing  USA
19.41 2  Hans Zach  Roughing  Västtyskland
26.26 2  Rob Suter  Roughing  USA
26.26 2  Rainer Philipp  Roughing  Västtyskland
32.55 2  Mike Ramsey  Charging  USA
47.19 2  Phil Verchota  Roughing  USA
53.45 2  Steve Christoff  Hooking  USA
55.10 2  Ken Morrow  Roughing  USA
59.12 2  Horst-Peter Kretschmer  Hooking  Västtyskland

 

Placeringsmatch OS 1980 pl.5-6
22 feb 13.30  Olympiska Field House, Lake Placid         Tjeckoslovakien - Kanada 6-1 (5-0, 0-1, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.38 1-0  Miroslav Frycer  Milan Novy  Jaroslav Pouzar  EQ
02.14 2-0  Anton Stastny  UA    EQ
07.16 3-0  Marian Stastny  Jiri Bubla  Anton Stastny  EQ
12.47 4-0  Anton Stastny  Marian Stastny  Peter Stastny  EQ
13.19 5-0  Marian Stastny  Anton Stastny  Peter Stastny  EQ
28.01 5-1  John Devaney  Joe Grant  Dave Hindmarch  EQ
57.18 6-1  Marian Stastny  Peter Stastny    EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjet
 Linjemän: Marty Reeners, Pat Morrissey USA
Skott 27-21  Publik: 6 000  Utv. TJE 4x2, KAN 3x2

 

Utvisningar Tjeckoslovakien - Kanada
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
05.00 2  Dan D'Alvise  Cross-checking  Kanada
07.54 2  Jiri Novak  Holding  Tjeckoslovakien
18.58 2  Kevin Primeau  Roughing  Kanada
18.58 2  Jaroslav Pouzar  Slashing  Tjeckoslovakien
35.04 2  Arnold Kadlec  Interference  Tjeckoslovakien
49.01 2  Marian Stastny  Hooking  Tjeckoslovakien
51.28 2  Paul MacLean  Unsportsmanlike conduct  Kanada

 

Statistik matcher finalspel OS 1980
22 feb 17.00  Olympiska Arenan, Lake Placid                      USA - Sovjetunionen 4-3 (2-2, 0-1, 2-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
09.12 0-1  Vladimir Krutov  Aleksej Kasatonov    EQ
14.03 1-1  Buzz Schneider  Mark Pavelich    EQ
17.34 1-2  Sergej Makarov  Aleksandr Golikov    EQ
19.59 2-2  Mark Johnson  Dave Christian  Dave Silk  EQ
22.28 2-3  Aleksandr Maltsev  Vladimir Krutov    PP1
48.39 3-3  Mark Johnson  Dave Silk    PP1
50.00 4-3  Mike Eruzione  Mark Pavelich  John Harrington  EQ
 Domare: Karl-Gustav Kaisla Finland
 Linjemän: Francois Larochelle Kan, Nico Toemen Hol
Skott 16-39  Publik: 8 500  Utv. USA 3x2, SOV 3x2

 

Utvisningar USA - Sovjetunionen
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.25 2  Boris Michajlov Hooking  Sovjetunionen
20.58 2  John Harrington Holding  USA
29.50 2  Jim Craig Delay of game  USA
37.08 2  Ken Morrow Cross-checking  USA
37.08 2  Jurij Lebedjev Unsportsmanlike conduct  Sovjetunionen
46.47 2  Vladimir Krutov High sticking  Sovjetunionen

 

22 feb 20.30  Olympiska Field House, Lake Placid                     Finland - Sverige 3-3 (1-0, 1-1, 1-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
03.00 1-0  Mikko Leinonen  Jukka Porvari  Markku Kiimalainen  EQ
27.06 2-0  Jukka Porvari  Kari Eloranta    EQ
30.25 2-1  Ulf Weinstock  UA    PP1
45.24 2-2  Tomas Jonsson  Mats Åhlberg  Leif Holmgren  EQ
46.14 2-3  Mats Waltin  Lennart Norberg    EQ
47.59 3-3  Mikko Leinonen  Jukka Porvari    EQ
 Domare: Jim Neagles USA
 Linjemän: Jim Neagles, Jimmy Doyle USA
Skott 25-30  Publik: 6 500  Utv. FIN 3x2, SWE 3x2

 

Utvisningar Finland - Sverige
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
22.39 2  Timo Susi  Elbowing  Finland
29.28 2  Jukka Porvari  Tripping  Finland
34.13 2  Per Lundqvist  Slashing  Sverige
38.25 2  Tomas Jonsson  Holding  Sverige
38.25 2  Markku Kiimalainen  Roughing  Finland
39.46 2  Dan Söderström  Slashing  Sverige

 

24 feb 11.00  Olympiska Field House, Lake Placid                          USA - Finland 4-2 (0-1, 1-1, 3-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
09.20 0-1  Jukka Porvari  Mikko Leinonen  Lasse Litma  EQ
24.39 1-1  Steve Christoff  UA    EQ
26.30 1-2  Mikko Leinonen  Hannu Haapalainen  Markku Kiimalainen  PP1
42.25 2-2  Phil Verchota  Dave Christian)    EQ
46.05 3-2  Rob McClanahan  Mark Johnson  Dave Christian  EQ
46.25 4-2  Mark Johnson  Steve Christoff)    EQ
 Domare: Miroslav Subrt Tjeckoslovakien
 Linjemän: Gary Hollett Kanada, Nico Toemen Holland
Skott 29-23  Publik: 8 500  Utv. USA 5x2, FIN 2x2

 

Utvisningar USA - Finland
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.54 2  Hannu Koskinen  Hooking  Finland
22.37 2  Mike Ramsey  Roughing  USA
26.00 2  Buzz Schneider  Slashing  USA
35.52 2  Seppo Suoraniemi  Delay of game  Finland
46.48 2  Neal Broten  Hooking  USA
48.54 2  Dave Christian  Tripping  USA
55.45 2  Phil Verchota  Roughing  USA

 

24 feb 14.30  Olympiska Field House, Lake Placid          Sovjetunionen - Sverige 9-2 (4-0, 5-0, 0-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.36 1-0  Vladimir Petrov  Valerij Charlamov    EQ
05.52 2-0  Sergej Makarov  Aleksandr Golikov    PP1
10.31 3-0  Aleksandr Maltsev  Zinetula Biljaletdinov  Vasilij Pervuchin  EQ
17.38 4-0  Boris Michajlov  Valerij Charlamov  Vasilij Pervuchin  EQ
20.33 5-0  Valerij Vasiljev  UA    EQ
27.18 6-0  Vladimir Krutov  Vasilij Pervuchin    EQ
28.14 7-0  Aleksandr Skvortsov  Helmut Balderis  Vasilij Pervuchin  EQ
34.51 8-0  Viktor Zjluktov  Helmut Balderis  Aleksandr Skvortsov  EQ
35.02 9-0  Vjatjeslav Fetisov  UA    EQ
49.17 9-1  Mats Åhlberg  Ulf Weinstock  Leif Holmgren  EQ
54.21 9-2  Leif Holmgren  Mats Näslund    EQ
 Domare: Bernie Haley Kanada
 Linjemän: Lazar Enciu Rumänien, Andrzej Kapolka Polen
Skott 28-26  Publik: 8 500  Utv. SOV 6x2, SWE 4x2

 

Utvisningar Sovjetunionen - Sverige
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.49 2  Bengt Lundholm  Hooking  Sverige
16.32 2  Håkan Eriksson  Hooking  Sverige
16.32 2  Aleksandr Golikov  Slashing  Sovjetunionen
19.42 2  Vjatjeslav Fetisov  Roughing  Sovjetunionen
19.42 2  Vjatjeslav Fetisov  Roughing  Sovjetunionen
19.42 2  Per Lundqvist  Roughing  Sverige
24.38 2  Mats Åhlberg  Hooking  Sverige
28.36 2  Valerij Vasiljev  Holding  Sovjetunionen
40.33 2  Vladimir Petrov  Hooking  Sovjetunionen
51.58 2  Vladimir Krutov  Roughing  Sovjetunionen

 

Matcher grupp A OS 1980
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
12-feb 2 Holland - Kanada (1-2, 0-2, 0-6) 1-10
5 Polen - Finland (1-0, 4-3, 0-1) 5-4
6 Japan - Sovjetunionen (0-8, 0-5, 0-3) 0-16
14-feb 9 Sovjetunionen - Holland (8-1, 7-1, 2-2) 17-4
10 Polen - Kanada (0-1, 1-2, 0-2) 1-5
11 Finland - Japan (2-0, 2-2, 2-1) 6-3
16-feb 15 Japan - Holland (3-1, 0-1, 0-1) 3-3
16 Sovjetunionen - Polen (5-1, 1-0, 2-0) 8-1
18 Kanada - Finland (1-2, 0-1, 2-1) 3-4
18-feb 19 Kanada - Japan (2-0, 2-0, 2-0) 6-0
21 Holland - Polen (3-1, 2-1, 0-1) 5-3
22 Sovjetunionen - Finland (0-1, 1-0, 3-1) 4-2
20-feb
27 Polen - Japan (3-0, 1-0, 1-1) 5-1
28 Sovjetunionen - Kanada (1-1, 1-2, 4-1) 6-4
29 Finland - Holland (2-1, 2-1, 6-1) 10-3

 

Tabell grupp A OS 1980
Pl  Land Ma V O F Mål+ Mål- +- Po
1  Sovjetunionen 5 5 0 0 51 11 40 10
2  Finland 5 3 0 2 26 18 8 6
3  Kanada 5 3 0 2 28 12 16 6
4  Polen 5 2 0 3 15 23 -8 4
5  Holland 5 1 1 3 16 43 -27 3
6  Japan 5 0 1 4 7 36 -29 1

 

Matcher grupp B OS 1980
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
12-feb 1 Tjeckoslovakien  - Norge (0-0, 5-0, 6-0) 11-0
3  Rumänien  - Västtyskland (1-1, 2-3, 3-0) 6-4
4 Sverige - USA (1-0, 0-1, 1-1) 2-2
14-feb 7 Sverige - Rumänien (3-0, 4-0, 1-0) 8-0
8  Västtyskland  - Norge  (5-2, 3-1, 2-1)  10-4
12 USA - Tjeckoslovakien  (2-2, 2-0, 3-1) 7-3
16-feb 13 USA - Norge (0-1, 3-0, 2-0) 5-1
14  Tjeckoslovakien   - Rumänien  (2-0, 3-1, 2-1) 7-2
17 Sverige - Västtyskland (1-0, 4-1, 0-1) 5-2
18-feb 20 Sverige  -  Norge (2-0, 4-0, 1-1) 7-1
23 Tjeckoslovakien    - Västtyskland  (5-1, 5-0, 1-2)  11-3
24  USA  - Rumänien  (2-0, 2-1, 3-1) 7-2
20-feb
25  Norge  -  Rumänien (1-1, 0-1, 2-1) 3-3
26  Sverige  - Tjeckoslovakien   (2-0, 1-0, 1-2) 4-2
30  USA  -  Västtyskland (0-2, 2-0, 2-0) 4-2

 

 
Tabell grunpp B 1979
Pl  Land Ma V O F Mål+ Mål- +- Po
1  Sverige 5 4 1 0 26 7 19 9
2  USA 5 4 1 0 25 10 15 9
3  Tjeckoslovakien 5 3 0 2 34 16 18 6
4  Rumänien 5 1 1 3 13 29 -16 3
5  Västtyskland 5 1 0 4 21 30 -9 2
6  Norge 5 0 1 4 9 36 -27 1

 

Match om plats 5/6 OS 1980
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
22-feb 31 Tjeckoslovakien - Kanada (5-0, 0-1, 1-0) 6-1

 

Matcher finalspel OS 1980
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
12-feb 4 Sverige - USA (1-0, 0-1, 1-1) 2-2
18-feb 22 Sovjetunionen - Finland (0-1, 1-0, 3-1) 4-2
22-feb 32 USA - Sovjetunionen (2-2, 0-1, 2-0) 4-3
33 Finland - Sverige (1-0, 1-1, 1-2) 3-3
24-feb 34 USA - Finland (0-1, 1-1, 3-0) 4-2
35 Sverige - Sovjetunionen (0-4, 0-5, 2-0) 2-9

 

Tabell finalspel OS 1980
Pl  Land Ma V O F Mål+ Mål- +- Po
1  USA 3 2 1 0 10 7 3 5
2  Sovjetunionen 3 2 0 1 16 8 8 4
3  Sverige 3 0 2 1 7 14 -7 2
4  Finland 3 0 1 2 7 11 -4 1
USA olympiska mästare i ishockey 1980.

 

Poängliga OS 1980
 Pl  Namn  Land Ma Utv Mål Ass Poäng
1  Milan Novy   Tjeckoslovakien 6 0 7 8 15
2  Peter Stastny   Tjeckoslovakien 6 6 7 7 14
3  Jaroslav Pouzar   Tjeckoslovakien 6 8 8 5 13
4  Alexander Golikov   Sovjetunionen 7 6 7 6 13
5  Markku Kiimalainen   Finland 7 4 6 6 12
6  Jukka Porvari   Finland 7 4 7 4 11
7  Boris Michajlov   Sovjetunionen 7 2 6 5 11
 Vladimir Krutov   Sovjetunionen 7 4 6 5 11
9
 Marian Stastny   Tjeckoslovakien 6 4 5 6 11
 Sergej Makarov   Sovjetunionen 7 2 5 6 11
 Mark Johnson   USA 7 6 5 6 11

 

Sveriges poängliga OS 1980
 Namn Ma Utv Mål Ass Poäng
 Mats Åhlberg 7 13 6 4 10
 Mats Näslund 7 6 3 7 10
 Per Lundqvist 7 8 4 3 7
 Lars Molin 7 2 2 5 7
 Leif Holmgren 7 9 2 5 7
 Dan Söderström 7 2 2 2 4
 Tomas Jonsson 7 6 2 2 4
 Bo Berglund 6 4 1 3 4
 Ulf Weinstock 7 0 1 3 4
 Mats Waltin 7 4 1 2 3
 Håkan Eriksson 7 4 0 3 3
 Sture Andersson 7 0 2 0 2
 Thomas Eriksson 7 13 2 0 2
 Lennart Norberg 7 2 1 1 2
 Harald Lückner 6 0 0 2 2
 Tommy Samuelsson 7 2 0 2 2
 Bengt Lundholm 6 2 1 0 1
 Jan Eriksson 7 2 1 0 1
 Pelle Lindbergh 7 0 0 0 0
 William Löfqvist 7 0 0 0 0
 Totalt 7 31 44 75 79

 

Statistik svenska målvakter OS 1980
 Namn GP GPI  V-O-F MIP SOG GA SVS% PIM
 Pelle Lindbergh 7 5 2-2-1 300 150 18 88,00% 0
 William Löfqvist 7 2 2-0-0 120 31 1 96,77% 0
 Totalt 7 8 3-1-4 420 181 19 89,50% 0

 

Slutställning olympiska spelen i ishockey 1980
Guld   USA
Silver   Sovjetunionen
Brons   Sverige 
4   Finland
5   Tjeckoslovakien
6   Kanada
7   Polen
8   Rumänien
9   Holland
10   Västtyskland 
11   Norge
12   Japan
USA OS-mästare för 2:a gången 1980.

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar