Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

VM 2009

2010  VM  2008

VM i ishockey 2009 var det 73: e världsmästerskapet i ishockey och spelades i Schweiz PostFinance Arena som tog 17 000 åskådare i Bern samt i Eishalle Schluefweg Kloten som tog 9 000 åskådare turneringen spelades mellan den 24 april till den 10 maj.

I jämförelse med föregående års turneringar genomförs två regelförändringar:

  • I kvartsfinalerna sammanförs motståndarlagen från olika grupper i mellanomgången. Det innebär att en gruppvinnare spelar mot fyran i den andra gruppen och vice versa.
  • Nedflyttningsomgången, med lagen som inte går vidare till mellanomgången, avgörs åter via en gruppspelsomgång med fyra lag.

VM i de lägre divisionerna spelades som följer:

Division I grupp A i Vilnius i Litauen 11 - 17 april 2009.

Division I grupp B i Torun i Polen 11 - 17 april 2009.

Division II grupp A i Novi Sad i Serbien 6 - 13 april 2009.

Division II grupp B i Sofia i Bulgarien 6 - 13 april 2009.

Division III i Dunedin på Nya Zeeland 10 - 16 april 2009.

Sveriges trupp 2009
Possition Nr  Namn  Klubb
Målvakter 1  Stefan Liv  HV 71 
30  Johan Holmqvist   Frölunda HC 
50  Jonas Gustavsson   Färjestads BK 
Backar
2  Nicklas Grossman  Dallas Stars
4  Johan Åkerman   Lokomotiv Yaroslavl
6  Magnus Johansson  Atlant Mytischi
7  Johny Oduya   New Jersey Devils
11  Carl Gunnarsson  Toronto Maple Leafs
28  Dick Tärnström   AIK 
29  Kenny Jönsson (C)  Rögle BK
36  Anton Strålman  Toronto Maple Leafs
39  Tobias Enström  Atlanta Thrashers
Forwards
9  Tony Mårtensson  Ak Bars Kazan
10  Martin Thörnberg  HV 71
14  Patrik Berglund  St. Louis Blues
15  Rickard Wallin  Färjestads BK
16  Johan Andersson  Timra IK
20  Joel Lundqvist   Dallas Stars
21  Loui Eriksson  Dallas Stars
22  Niklas Persson  Linköpings HC
23  Linus Omark  Luleå HF
24  Johan Harju  Luleå HF
26  Marcus Nilson  Lokomotiv Yaroslavl
60  Kristian Huselius   Columbus Blue Jackets
80  Mattias Weinhandl  Dynamo Moskva

 

Sveriges ledare 2009
 Förbundskapten  Bengt-Åke Gustavsson
 Assisterande tränare  Roger Rönnberg
 Assisterande tränare  Anders Eldebrink
 Assisterande tränare  Jan Karlsson
 Assisterande tränare  Tommy Boustedt
 Assisterande tränare  Rikard Grönborg
 Assisterande tränare  Thomas Högberg
 Lagansvarig  Mats Näslund
 Materialförvaltare  Anders Kellerstam
 Materialförvaltare  Anders Weiderstål
 Sjukgymnast  Thomas Carlsson
 Sjukgymnast  Ulf Karlsson
 Läkare  Björn Waldebäck

 

Statistik Sveriges matcher i VM 2009
25 april  PostFinance Arena Bern  Österrike 7-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.37 1-0  Kenny Jönsson  Johan Harju  Linus Omark  EQ
11.49 2-0  Magnus Johansson  Martin Thörnberg  Linus Omark  EQ
12.46 3-0  Marcus Nilson  Nicklas Grossman  Linus Omark  EQ
41.22 4-1  Mattias Weinhandl  Loui Eriksson  Tony Mårtensson  EQ
47.00 5-1  Mattias Weinhandl  Tony Mårtensson  Linus Omark  EQ
49.04 6-1  Johan Harju   Linus Omark  Kenny Jönsson  EQ
49.46 7-1  Loui Eriksson  Tony Mårtensson  Mattias Weinhandl  EQ
Skott 38-31  Publik: 6 175  Utv. SWE 6x2, ÖST 4x2
27 april  PostFinance Arena Bern  Lettland 2-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
15.26 0-1  Linus Omark  Johan Harju  Martin Thörnberg  EQ
40.44 2-2  Magnus Johansson  Loui Eriksson    PP1
Skott 40-22  Publik: 4 421  Utv. SWE 3x2, LET 5x2
29 april  PostFinance Arena Bern  USA 6-5
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
25.07 1-1  Mattias Weinhandl  Magnus Johansson  Dick Tärnström  PP1
26.42 2-1  Marcus Nilson  Anton Strålman  Johan Andersson  EQ
48.46 3-5  Magnus Johansson  Mattias Weinhandl  Tony Mårtensson  EQ
52.45 4-5  Niklas Persson  Kenny Jönsson  Kristian Huselius  SH1
56.19 5-5  Mattias Weinhandl  Tony Mårtensson    EQ
61.59 6-5  Kristian Huselius  Niklas Persson  Magnus Johansson  EQ
Skott 28-44  Publik: 9 876  Utv. SWE 7x2, USA 3x2
30 april  PostFinance Arena Bern  Ryssland 5-6
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
02.53 0-1  Rickard Wallin  Kristian Huselius  Marcus Nilson  EQ
18.15 2-2  Anton Strålman  Linus Omark    EQ
23.27 2-3  Niklas Persson  Patrik Berglund  Kenny Jönsson  EQ
49.45 3-4  Kristian Huselius      EQ
58.46 5-5  Kristian Huselius  Magnus Johansson    EQ
Skott 38-35  Publik: 7 465  Utv. SWE 6x2, RYS 5x2
3 maj  PostFinance Arena Bern  Schweiz 4-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
05.47 1-0  Johny Oduya  Loui Eriksson  Mattias Weinhandl  EQ
24.59 2-0  Johan Harju  Linus Omark  Anton Strålman  PP1
46.41 3-0  Linus Omark  Martin Thörnberg    EQ
55.06 4-0  Johan Andersson  Niklas Persson    EQ
Skott 29-25  Publik: 11 327  Utv. SWE 7x2, SCH 8x2
4 maj  PostFinance Arena Bern  Frankrike 6-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.33 1-0  Kristian Huselius  Anton Strålman    EQ
04.26 2-0  Marcus Nilson  Johny Oduya  Kristian Huselius  EQ
05.56 3-0  Dick Tärnström  Marcus Nilson    PP1
21.28 4-0  Carl Gunnarsson  Tony Mårtensson  Magnus Johansson  PP1
30.55 5-2  Johny Oduya  Niklas Persson  Johan Åkerman  EQ
45.40 6-3  Kenny Jönsson  Anton Strålman  Linus Omark  PP1
Skott 31-19  Publik: 5 051  Utv. SWE 6x2, FRA 10x2
7 maj  PostFinance Arena Bern  Kvartsfinal Tjeckien 3-1
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
23.53 1-0  Mattias Weinhandl  Magnus Johansson    PP2
38.49 2-0  Dick Tärnström  Mattias Weinhandl  Tony Mårtensson  PP1
57.46 3-1  Kenny Jönsson  Marcus Nilson  Niklas Persson  EQ
Skott 34-20  Publik: 10 415  Utv. SWE 11x2, TJE 11x2
8 maj  PostFinance Arena Bern  Semifinal Kanada 1-3
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
46.14 1-3  Loui Eriksson  Tony Mårtensson    EQ
Skott 26-29  Publik: 11 477  Utv. SWE 3x2, KAN 5x2
10 maj  PostFinance Arena Bern  Match om brons USA 4-2
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
33.24 1-1  Loui Eriksson  Tony Mårtensson  Mattias Weinhandl  PP1
35.57 2-1  Tony Mårtensson  Mattias Weinhandl  Loui Eriksson  PP2
49.00 3-2  Carl Gunnarsson  Mattias Weinhandl    PP1
59.59 4-2  Johny Oduya  Kenny Jönsson    ENG
Skott 28-39  Publik: 11 249  Utv. SWE 8x2, USA 11x2

 

Gruppindelning 2009
 Grupp A  Grupp B  Grupp C  Grupp D
  Kanada   Frankrike   Lettland   Danmark
  Slovakien   Ryssland   Sverige   Finland
  Ungern   Schweiz   USA   Norge
  Vitryssland   Tyskland   Österrike   Tjeckien

 

Matcher grupp A
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
24-apr 2 Vitryssland  - Kanada (0-2, 0-0, 1-4) 1-6
4 Slovakien - Ungern (1-0, 2-1, 1-2) 4-3
26-apr 10 Slovakien - Vitryssland (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1) 1-2
12 Kanada - Ungern (4-0, 2-0, 3-0) 9-0
28-apr 18 Ungern  - Vitryssland (0-1, 1-0, 0-2) 1-3
20 Kanada - Slovakien (3-0, 3-1, 1-2) 7-3

 

Tabell grupp A
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Kanada 3 3 0 0 0 22 4 18 9
2  Vitryssland 3 1 1 0 1 6 8 -2 5
3  Slovakien 3 1 0 1 1 8 12 -4 4
4  Ungern 3 0 0 0 3 4 16 -12 0

 

Matcher grupp B
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
24-apr 1 Tyskland  - Ryssland (0-3, 0-0, 0-2) 0-5
3 Schweiz - Frankrike (1-0, 0-0, 0-0) 1-0
26-apr 9 Schweiz - Tyskland (1-1, 1-1, 0-0, 1-0) 3-2
11 Ryssland - Frankrike (5-1, 1-1, 1-0) 7-2
28-apr 17 Ryssland - Schweiz (1-2, 1-0, 2-0) 4-2
19 Frankrike - Tyskland (2-1, 0-0, 0-0) 2-1

 

Tabell grupp B
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Ryssland 3 3 0 0 0 16 4 12 9
2  Schweiz 3 1 1 0 1 6 6 0 5
3  Frankrike 3 1 0 0 2 4 9 -5 3
4  Tyskland 3 0 0 1 2 3 10 -7 1

 

Matcher grupp C
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
25-apr 5 USA - Lettland (1-1, 2-1, 1-0) 4-2
7 Sverige - Österrike (3-0, 0-1, 4-0) 7-1
27-apr 13 USA - Österrike (1-0, 1-1, 4-0) 6-1
15 Lettland - Sverige (0-1, 2-0, 0-1, 0-0, 1-0) 3-2
29-apr 21 Österrike  - Lettland (0-1, 0-0, 0-1) 0-2
23 Sverige - USA (0-1, 2-2, 3-2, 1-0) 6-5

 

Tabell grupp C
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  USA 3 2 0 1 0 15 9 6 7
2  Sverige 3 1 1 1 0 15 9 6 6
3  Lettland 3 1 1 0 1 7 6 1 5
4  Österrike 3 0 0 0 3 2 15 -13 0

 

Matcher grupp D
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
25-apr 6 Norge  - Finland (0-3, 0-1, 0-1) 0-5
8 Tjeckien - Danmark (1-0, 3-0, 1-0) 5-0
27-apr 14 Tjeckien - Norge (3-0, 1-2, 1-0) 5-2
16 Finland - Danmark (1-1, 2-0, 2-0) 5-1
29-apr 22 Danmark  - Norge (2-2, 1-1, 1-1, 0-1) 4-5
24 Finland - Tjeckien (1-2, 2-1, 1-0) 4-3

 

Tabell grupp D
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Finland 3 3 0 0 0 14 4 10 9
2  Tjeckien 3 2 0 0 1 13 6 7 6
3  Norge 3 0 1 0 2 7 14 -7 2
4  Danmark 3 0 0 1 2 5 15 -10 1

 

Matcher mellanrundan grupp E
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
30-apr 25 Ryssland - Sverige (2-2, 1-1, 2-2, 1-0) 6-5
27 Schweiz    Lettland (0-1, 0-0, 1-0, 0-0, 0-1) 1-2
01-maj 31 USA - Frankrike (2-0, 3-2, 1-0) 6-2
02-maj 33 Frankrike  - Lettland (0-1, 0-2, 1-4) 1-7
35 Ryssland - USA (3-1, 1-0, 0-0) 4-1
03-maj
39 Schweiz  - Sverige (0-1, 0-1, 1-2) 1-4
41 Lettland - Ryssland (0-1, 1-3, 0-2) 1-6
04-maj 45 Sverige - Frankrike (3-0, 2-3, 1-0) 6-3
47 USA - Schweiz (0-1, 3-1, 0-1, 0-1) 3-4

 

Tabell mellanrundan grupp E
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Ryssland 3 2 1 0 0 16 7 9 8
2  Sverige 3 2 0 1 0 15 10 5 7
3  Lettland 3 1 1 0 1 10 8 2 5
4  USA 3 1 0 1 1 10 10 0 4
5  Schweiz 3 0 1 1 1 6 9 -3 3
6  Frankrike 3 0 0 0 3 6 19 -13 0

 

Total tabell mellanrundan grupp E
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Ryssland 5 4 1 0 0 27 11 16 14
2  Sverige 5 2 1 2 0 23 18 5 10
3  USA 5 2 0 2 1 19 18 1 8
4  Lettland 5 1 2 0 2 15 14 1 7
5  Schweiz 5 1 1 1 2 9 13 -4 6
6  Frankrike 5 0 0 0 5 8 27 -19 0

 

Matcher mellanrundan grupp F
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
30-apr 26 Vitryssland - Norge (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) 3-2
28 Kanada - Tjeckien (3-0, 0-0, 2-1) 5-1
01-maj 32 Finland - Slovakien (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) 2-1
02-maj 34 Tjeckien - Slovakien (4-0, 4-0, 0-0) 8-0
36 Finland  - Vitryssland (0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 0-1) 1-2
03-maj 40 Norge  - Kanada (1-3, 0-2, 0-0) 1-5
42 Vitryssland  - Tjeckien (0-0, 0-2, 0-1) 0-3
04-maj 46 Slovakien - Norge (2-0, 0-1, 0-1, 1-0) 3-2
48 Kanada  - Finland (1-2, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1) 3-4

 

Tabell mellanrundan grupp F
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Kanada 3 2 0 1 0 13 6 7 7
2  Tjeckien 3 2 0 0 1 12 5 7 6
3  Finland 3 0 2 1 0 7 6 1 5
4  Vitryssland 3 0 2 0 1 5 6 -1 4
5  Slovakien 3 0 1 1 1 4 12 -8 3
6  Norge 3 0 0 2 1 5 11 -6 2

 

Total tabell mellanrundan grupp F
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Kanada 5 4 0 1 0 26 10 16 12
2  Tjeckien 5 3 0 0 2 20 11 9 9
3  Finland 5 2 2 1 0 16 9 7 11
4  Vitryssland 5 0 3 0 2 8 13 -5 6
5  Slovakien 5 0 1 2 2 8 21 -13 4
6  Norge 5 0 0 2 3 7 21 -14 2

 

Matcher nedflyttning grupp G
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
01-maj 29 Tyskland - Danmark (1-1, 0-0, 0-2) 1-3
30 Österrike - Ungern (1-0, 3-0, 2-0) 6-0
03-maj 37 Tyskland - Österrike (0-0, 0-1, 0-0) 0-1
38 Ungern - Danmark (1-0, 0-2, 0-3) 1-5
05-maj 43 Ungern - Tyskland (1-1, 0-1, 0-0) 1-2
44 Danmark - Österrike (1-2, 1-0, 3-0) 5-2

 

Tabell nedflyttning grupp G
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Danmark 3 3 0 0 0 13 4 9 9
2  Österrike 3 2 0 0 1 9 5 4 6
3  Tyskland 3 1 0 0 2 3 5 -2 3
4  Ungern 3 0 0 0 3 2 13 -11 0
Österrike och Ungern till division I 2010, då Tyskland var arrangör av A-VM 2010 så hade man friplats dit.  

 

Kvartsfinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
06-maj 49 Ryssland - Vitryssland (0-0, 3-3, 1-0) 4-3
50 Finland - USA (0-0, 2-3, 0-0) 2-3
07-maj 51 Kanada - Lettland (0-0, 3-1, 1-1) 4-2
52 Sverige - Tjeckien (0-0, 2-0, 1-1) 3-1

 

Semifinaler
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
08-maj 53 Ryssland - USA (0-0, 2-2, 1-0) 4-3
54 Kanada - Sverige (1-0, 2-0, 0-1) 3-1

 

Match om brons
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
10-maj 55 Sverige - USA (0-0, 2-1, 2-1) 4-2

 

Final 2009
Datum Nr Lag - Lag Periodsiffror Resultat
10-maj 56 Ryssland - Kanada (1-1, 1-0, 0-0) 2-1

 

Poängliga 2009
 Pl  Namn  Land Ma Utv Mål Ass Poäng
1  Martin St. Louis   Kanada 9 2 4 11 15
2  Ilya Kovalchuk   Ryssland 9 4 5 9 14
3  Mattias Weinhandl   Sverige 9 8 5 7 12
4  Shea Weber   Kanada 9 6 4 8 12
5  Jason Spezza   Kanada 9 2 7 4 11
 Steven Stamkos   Kanada 9 6 7 4 11
7  Niko Kapanen   Finland 7 2 7 3 10
8  Dany Heatley   Kanada 9 8 6 4 10
9  Petr Cajanek   Tjeckien 7 10 5 5 10
10  Alexander Radulov   Ryssland 9 10 4 6 10

 

Sveriges poängliga 2009
 Namn Ma Utv Mål Ass Poäng
 Mattias Weinhandl 9 8 5 7 12
 Linus Omark 9 14 2 8 10
 Tony Mårtensson 9 8 1 9 10
 Magnus Johansson 9 6 3 5 8
 Kristian Huselius 8 6 4 3 7
 Loui Eriksson 9 0 3 4 7
 Kenny Jönsson 9 2 3 4 7
 Marcus Nilson 9 6 3 3 6
 Niklas Persson 9 4 2 4 6
 Anton Strålman 7 6 1 4 5
 Johny Oduya 5 2 3 1 4
 Johan Harju 9 4 2 2 4
 Dick Tärnström 8 16 2 1 3
 Martin Thörnberg 9 2 0 3 3
 Carl Gunnarsson 6 4 2 0 2
 Johan Andersson 9 6 1 1 2
 Rickard Wallin 9 8 1 0 1
 Nicklas Grossman 9 4 0 1 1
 Johan Åkerman 9 6 0 1 1
 Patrik Berglund 7 0 0 1 1
 Tobias Enström 2 0 0 0 0
 Joel Lundqvist 1 0 0 0 0
 Stefan Liv 8 2 0 0 0
 Johan Holmqvist 5 0 0 0 0
 Jonas Gustavsson 6 0 0 0 0
 Totalt 9 114 38 62 100

 

Statistik svenska målvakter 2009
 Namn GP GPI  V-O-F MIP SOG GA SVS% PIM
 Jonas Gustavsson 6 5 3-0-2 276,04 151 13 91,39% 0
 Stefan Liv 8 3 2-0-1 185,00 80 8 90,00% 2
 Johan Holmqvist 5 2 1-0-1 87,56 47 4 91,49% 0
 Totalt 9 10 6-0-4 549 278 25 91,01% 2

 

Slutställning toppdivisionen 2009
Guld   Ryssland
Silver   Kanada
Brons   Sverige
4   USA 11   Norge
5   Finland 12   Frankrike
6   Tjeckien 13   Danmark
7   Lettland 14   Österrike
8   Vitryssland 15   Tyskland
9   Schweiz 16   Ungern
10   Slovakien    
Ryssland världsmästare för 5:e gången, Österrike och Ungern till division I grupp A 2010.

 

Tabell division I grupp A 2009
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Kazakstan 5 0 0 0 0 29 6 23 15
2  Slovenien 5 4 0 0 1 21 7 14 12
3  Japan 5 3 0 0 2 21 8 13 9
4  Litauen 5 2 0 0 3 20 23 -3 6
5  Kroatien 5 1 0 0 4 11 25 -14 3
5  Australien  5 0 0 0 5 7 40 -33 0
Kazakstan till toppdivisionen 2010, Australien till division II 2010.
 
Tabell division I grupp B 2009
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Italien 5 5 0 0 0 26 4 22 15
2  Ukraina 5 3 1 0 1 18 6 12 11
3  Storbritannien 5 2 1 0 2 17 12 5 8
4  Polen 5 2 0 2 1 14 9 5 8
5  Holland 5 1 0 0 4 9 16 -7 3
6  Rumänien 5 0 0 0 5 1 38 -37 0
Italien till toppdivisionen 2010, Rumänien till division II 2010.
 
Tabell division II grupp A 2009
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Serbien 5 4 1 0 0 40 11 29 14
2  Estland 5 4 0 1 0 68 12 56 13
3  Kina 5 2 1 0 2 21 29 -8 8
4  Island 5 2 0 1 2 11 30 -19 7
5  Israel 5 1 0 0 4 9 38 -29 3
6  Nordkorea 5 0 0 0 5 11 40 -29 0
Serbien till division I 2010, Nordkorea till division III 2010.
 
Tabell division II grupp B 2009
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Sydkorea 5 5 0 0 0 48 10 38 15
2  Belgien 5 4 0 0 1 31 11 20 12
3  Spanien 5 3 0 0 2 28 25 13 9
4  Bulgarien 5 2 0 0 3 30 33 -3 6
5  Mexico 5 1 0 0 4 11 33 -22 3
6  Sydafrika 5 0 0 0 5 8 54 -46 0
Sydkorea till division I 2010, Sydafrika till division III 2010.
 
Tabell division III 2009
Pl Land Ma V Ö.V Ö.F F Mål+ Mål- +- Po
1  Nya Zeeland 5 4 1 0 0 32 7 25 14
2  Turkiet 5 4 0 0 1 28 14 14 12
3  Luxemburg 5 3 0 0 2 26 18 8 9
4  Grekland 5 2 0 1 2 18 21 -3 7
5  Irland 5 1 0 0 4 12 31 -18 3
6  Mongoliet 5 0 0 0 5 0 25 -25 0
Nya Zeeland och Turkiet till division II 2010.
Mongoliet kunde inte ställa upp på grund av problem med att få visum till Nya Zeeland och tilldömdes 0-5 förlust i matcherna.

 

Slutställning VM 2009
Placering  Land Placering  Land
Guld   Ryssland 24   Litauen
Silver   Kanada 25   Holland
Brons   Sverige 26   Kroatien
4   USA 27   Australien
5   Finland 28   Rumänien
6   Tjeckien 29   Sydkorea
7   Lettland 30   Serbien
8   Vitryssland 31   Estland
9   Schweiz 32   Belgien
10   Slovakien 33   Spanien
11   Norge 34   Kina
12   Frankrike 35   Island
13   Danmark 36   Bulgarien
14   Österrike 37   Mexico
15   Tyskland 38   Israel
16   Ungern 39   Nordkorea
17   Kazakstan 40   Sydafrika
18   Italien 41   Nya Zeeland
19   Slovenien 42   Turkiet
20   Ukraina 43   Luxemburg
21   Japan 44   Grekland
22   Storbritannien 45   Irland
23   Polen 46   Mongoliet

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Nyhetsbrev

Länkar