Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar

Ishockey

Matcher OS 1976

Matcher kval till huvudturnering vid OS 1976

3 feb 13.00  Olympiaisstadion, Innsbruck                               Polen - Rumänien 7-4 (1-2, 3-2, 3-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.42 0-1  Dumitru Axinte  Doru Tureanu  Elöd Antal  EQ
06.31 0-2  Elöd Antal  UA    EQ
18.23 1-2  Leszek Kokoszka  Jerzy Potz    EQ
27.10 2-2  Marian Kajzerek  Leszek Kokoszka    EQ
32.18 2-3  Doru Tureanu  UA    PP1
32.50 3-3  Mieczyslaw Jaskierski  Walenty Zietara  Stefan Chowaniec  EQ
38.02 3-4  Elöd Antal  Eduard Pana    PP1
39.31 4-4  Leszek Kokoszka  Robert Goralczyk    EQ
48.12 5-4  Robert Goralczyk  UA    EQ
52.52 6-4  Henryk Pytel  Mieczyslaw Jaskierski    EQ
58.21 7-4  Wiesław Jobczyk  Marian Kajzerek    EQ
 Domare: Heinrich Ehrensperger Schweiz, Rudolf Baťa Tjeckoslovakien
Skott -  Publik: 1 000  Utv. POL 5x2, RUM 1x2

 

Utvisningar Polen - Rumänien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
07.45 2  Leszek Kokoszka  Cross-checking  Polen
15.57 2  Jerzy Potz  Interference  Polen
20.41 2  Marian Costea  Charging  Rumänien
29.17 2  Walenty Zietara  High sticking  Polen
32.00 2  Marek Marcinczak  Interference  Polen
36.04 2  Marek Marcinczak  Elbowing  Polen

 

3 feb 16.00  Olympiaisstadion, Innsbruck             Tjeckoslovakien - Bulgarien 14-1 (3-0, 6-1, 5-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.10 1-0  Vladimir Martinec  Bohuslav Stastny   EQ
11.58 2-0  Ivan Hlinka  Jiri Bubla   EQ
17.12 3-0  Jiri Holik  Bohuslav Ebermann   EQ
22.07 4-0  Jiri Holik  Ivan Hlinka   EQ
22.36 5-0  Vladimir Martinec  Jiri Novak   EQ
23.29 6-0  Vladimir Martinec  Bohuslav Stastny   EQ
24.45 7-0  Eduard Novák  UA   EQ
35.13 8-0  Josef Augusta  Frantisek Pospisil   EQ
36.17 8-1  Marin Batjvarov  Miltjo Nenov   EQ
36.37 9-1  Jiri Novak  Bohuslav Stastny   EQ
42.32 10-1  Jiri Novak  Milan Chalupa   EQ
43.55 11-1  Josef Augusta  Oldrich Machac   EQ
44.20 12-1  Jiri Bubla  Jiří Holík   EQ
51.13 13-1  Jiri Novak  Bohuslav Stastny   EQ
56.15 14-1  Frantisek Pospisil  Oldrich Machac   EQ
 Domare: Karl Haidinger, Wilhelm Valentin Österrike
Skott 87-5  Publik: 2 000  Utv. TJE 0x2, BUL 0x2

Inga utvisningar Tjeckoslovakien - Bulgarien

3 feb 20.00  Olympiaisstadion, Innsbruck                       Västtyskland - Schweiz 5-1 (1-0, 2-0, 2-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
11.27 1-0  Lorenz Funk  Martin Hinterstocker    EQ
21.53 2-0  Ernst Köpf  Martin Hinterstocker    EQ
22.17 3-0  Lorenz Funk  UA    EQ
44.04 4-0  Erich Kühnhackl  Rainer Philipp    PP1
49.56 4-1  Jürg Berger  Ernst Lüthi    PP1
56.35 5-1  Wolfgang Boos  UA    PP1
 Domare: Gordon Kerr Kanada, Åke Hanqvist Sverige
Skott 37-22  Publik: 7 500  Utv. BRD 7x2, SCH 7x2

 

Utvisningar Västtyskland - Schweiz
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.57 2  Udo Kiessling  Hooking  Västtyskland
09.38 2  Jakob Kölliker  Hooking  Schweiz
10.11 2  Walter Köberle  Slashing  Västtyskland
19.08 2  Klaus Auhuber  Slashing  Västtyskland
23.46 2  Alois Schloder  Hooking  Västtyskland
27.47 2  Bernhard Neininger  Slashing  Schweiz
40.27 2  Walter Dürst  Interference  Schweiz
43.23 2  Jakob Kölliker  Tripping  Schweiz
45.39 2  Klaus Auhuber  Interference  Västtyskland
48.34 2  Walter Köberle  Elbowing  Västtyskland
50.43 2  Nando Mathieu  Hooking  Schweiz
54.11 2  Renzo Holzer  Elbowing  Schweiz
55.54 2  Jürg Berger  Tripping  Schweiz
57.45 2  Alois Schloder  Holding  Västtyskland

 

4 feb 13.00  Olympiaisstadion, Innsbruck                                 Finland - Japan 11-2 (0-1, 4-0, 7-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
17.25 0-1  Hideo Urabe  UA    EQ
22.09 1-1  Matti Rautiainen  Esa Peltonen    EQ
30.05 2-1  Pertti Koivulahti  Seppo Ahokainen  Jorma Vehmanen  EQ
31.59 3-1  Matti Rautiainen  Matti Hagman  Esa Peltonen  EQ
33.07 4-1  Matti Rautiainen  Matti Hagman    EQ
41.07 5-1  Tapio Koskinen  UA    EQ
41.48 6-1  Matti Rautiainen  Esa Peltonen  Reijo Laksola  EQ
43.16 7-1  Henry Leppä  UA    EQ
46.25 8-1  Jorma Vehmanen  Seppo Ahokainen    EQ
48.04 9-1  Tapio Koskinen  UA    EQ
52.09 9-2  Minoru Ito  Tsutomu Hanzawa    EQ
54.23 10-2  Matti Rautiainen  UA    EQ
57.57 11-2  Jorma Vehmanen  Pertti Koivulahti    EQ
 Domare: Josef Kompalla Västtyskland, Aleksander Zagorski Polen
Skott 64-39  Publik: 2 500  Utv. FIN 2x2, JAP 1x2

 

Utvisningar Finland - Japan 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.40 2  Timo Saari  Hooking  Finland
14.20 2  Hannu Kapanen  Holding  Finland
14.20 2  Kiyoshi Esashika  Interference  Japan

 

4 feb 16.00  Olympiaisstadion, Innsbruck                              USA - Jugoslavien 8-4 (2-1, 4-1, 2-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.41 0-1  Janez Petac  Miroslav Lap    EQ
10.41 1-1  Steve Jensen  Bob Dobek    EQ
17.17 2-1  Steve Alley  Bobby Miller    EQ
24.20 3-1  Steve Sertich  Buzz Schneider    EQ
28.07 3-2  Ignac Kavec  UA    EQ
28.51 4-2  Steve Sertich  Rob Harris    EQ
35.22 5-2  Steve Sertich  Rob Harris    EQ
36.10 6-2  Doug Ross  Steve Sertich    EQ
47.10 6-3  Tomaz Lepsa  Ignac Kavec    EQ
52.12 7-3  Dan Bolduc  Bobby Miller  Steve Alley  EQ
53.31 8-3  Buzz Schneider  Rob Harris    EQ
53.54 8-4  Eduard Hafner  Franci Zbontar    EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjetunionen, Raimo Sepponen Finland
Skott 45-44  Publik: 3 000  Utv. USA 3x2, JUG 3x2

 

Utvisningar USA - Jugoslavien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.54 2  Gary Ross  Cross-checking  USA
12.10 2  Franci Zbontar  Hooking  Jugoslavien
18.51 2  Dan Bolduc  Tripping  USA
20.55 2  Bogdan Jakopic  Tripping  Jugoslavien
24.56 2  Dick Lamby  Holding  USA
38.36 2  Ivan Scap  Charging  Jugoslavien

 

4 feb 20.00  Olympiaisstadion, Innsbruck                Sovjetunionen - Österrike 16-3 (4-0, 8-2, 4-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
06.19 1-0  Vladimir Sjadrin  Aleksandr Jakusjev    EQ
09.40 2-0  Vladimir Sjadrin  Aleksandr Jakusjev    EQ
09.49 3-0  Viktor Sjalimov  Aleksandr Jakusjev    EQ
10.05 4-0  Sergej Kapustin  Viktor Zjluktov  Aleksandr Maltsev  EQ
25.05 5-0  Vladimir Sjadrin  Viktor Sjalimov  Aleksandr Jakusjev  EQ
25.14 5-1  Josef Schwitzer  Peter Zini  Sepp Puschnig  EQ
26.12 6-1  Vladimir Petrov  UA    PP1
26.42 7-1  Aleksandr Maltsev  Viktor Zjluktov    EQ
32.26 7-2  Othmar Russ  Max Moser    EQ
32.39 8-2  Aleksandr Maltsev  UA    EQ
34.00 9-2  Sergej Kapustin  Viktor Zjluktov  Aleksandr Maltsev  EQ
35.26 10-2  Viktor Sjalimov  Aleksandr Jakusjev    SH1
36.44 11-2  Vladimir Petrov  UA    EQ
39.12 12-2  Vladimir Sjadrin  Viktor Sjalimov    EQ
44.31 13-2  Viktor Zjluktov  Aleksandr Maltsev    EQ
44.50 13-3  Alexander Sadjina  Herbert Pöck    EQ
49.48 14-3  Boris Michajlov  Boris Aleksandrov    EQ
52.53 15-3  Aleksandr Jakusjev  Viktor Sjalimov    EQ
58.55 16-3  Sergej Kapustin  Vladimir Lutjenko    SH1
 Domare: Gordon Lee USA, Mihail Presneanu Rumänien
Skott -  Publik: 5 000  Utv. SOV 2x2, ÖST 1x2

 

Utvisningar Sovjetunionen - Österrike
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
25.30 2  Günther Oberhuber  Holding  Österrike
34.12 2  Vladimir Sjadrin  Hooking  Sovjetunionen
57.06 2  Valerij Vasiliev  Hooking  Sovjetunionen

 

5 feb 14.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                       Jugoslavien - Schweiz 6-4 (1-1, 2-2, 3-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.56 0-1  Guy Dubois  Daniel Widmer    EQ
03.44 1-1  Roman Smolej  Gorazd Hiti    EQ
23.31 2-1  Franci Zbontar  Bozidar Beravs    EQ
25.01 2-2  Toni Neininger  Guy Dubois    EQ
27.31 3-2  Janez Puterle  Roman Smolej    EQ
29.07 3-3  Nando Mathieu  Üli Hofmann    PP1
42.53 3-4  Renzo Holzer  Nando Mathieu    EQ
43.47 4-4  Eduard Hafner  UA    EQ
44.11 5-4  Franci Zbontar  Silvo Poljansek    EQ
45.40 6-4  Gorazd Hiti  Roman Smolej    EQ
 Domare: Wilhelm Valentin Österrike, Aleksander Zagorski Polen
Skott 40-34  Publik:   Utv. JUG 3x2, SCH 1x2

 

Utvisningar Jugoslavien - Schweiz
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
18.33 2  Bozidar Beravs  Hooking  Jugoslavien
28.40 2  Ivan Scap  Cross-checking  Jugoslavien
52.56 2  Andreas Meyer  Tripping  Schweiz
57.06 2  Bozidar Beravs  Interference  Jugoslavien

 

5 feb 17.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                             Rumänien - Japan 3-1 (1-0, 1-1, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
14.56 1-0  Eduard Pana  Gheorghe Justinian    PP1
37.03 2-0  Elöd Antal  Marian Costea    PP1
38.20 2-1  Hitoshi Nakamura  UA    EQ
41.24 3-1  Doru Tureanu  UA    EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjetunionen, Karl Haidinger Österrike
Skott 41-39  Publik: 1 100  Utv. RUM 4x2, JAP 5x2

 

Utvisningar Rumänien - Japan
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
09.04 2  Sandor Gal  Holding  Rumänien
10.11 2  Sadaki Honma  Hooking  Japan
10.39 2  Marian Costea  Tripping  Rumänien
13.16 2  Koji Wakasa  Interference  Japan
29.53 2  Koji Wakasa  Cross-checking  Japan
36.36 2  Hitoshi Nakamura  Interference  Japan
45.10 2  Marian Costea  Boarding  Rumänien
58.41 2  Hideo Sakurai  Hooking  Japan
58.41 2  Doru Tureanu  Slashing  Rumänien

 

5 feb 20.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                         Österrike - Bulgarien 6-2 (1-1, 3-0, 2-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
03.36 0-1  Bozjidar Mintjev  Nikolay Michaylov    EQ
11.54 1-1  Herbert Pöck  Rudolf König  Günther Oberhuber  PP1
27.55 2-1  Franz Voves  Sepp Puschnig    EQ
31.41 3-1  Rudolf König  Michael Herzog    EQ
36.09 4-1  Sepp Puschnig  Michael Herzog    EQ
42.10 5-1  Sepp Puschnig  Max Moser    EQ
44.36 6-1  Rudolf König  UA    EQ
54.38 6-2  Ljubomir Ljubomirov  Ivan Penelov    EQ
 Domare: Rudolf Baťa Tjeckoslovakien, Mihail Presneanu Rumänien
Skott 37-44  Publik: 2 200  Utv. ÖST 5x2, BUL 4x2

 

Utvisningar Österrike - Bulgarien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.48 2  Othmar Russ  Interference  Österrike
09.09 2  Rudolf König  Cross-checking  Österrike
11.27 2  Peter Radev  Slashing  Bulgarien
16.38 2  Ljubomir Ljubomirov  Holding  Bulgarien
34.06 2  Josef Schwitzer  Elbowing  Österrike
34.06 2  Ljubomir Ljubomirov  Holding  Bulgarien
39.07 2  Georgi Iliev  Cross-checking  Bulgarien
46.50 2  Günther Oberhuber  High sticking  Österrike
58.34 2  Josef Schwitzer  Holding  Österrike

 

7 feb 14.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                    Jugoslavien - Rumänien 4-3 (1-1, 2-1, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
01.17 1-0  Franci Zbontar  Eduard Hafner    EQ
09.45 1-1  Eduard Pana  Ioan Gheorghiu    SH1
20.37 2-1  Franci Zbontar  Eduard Hafner    EQ
32.30 2-2  Alexandru Halauca  Tibor Miklos    EQ
34.08 3-2  Miroslav Lap  Janez Puterle    EQ
44.24 3-3  Marian Costea  Doru Tureanu    PP1
54.50 4-3  Ignac Kavec  Miroslav Gojanovic    EQ
 Domare: Heinrich Ehrensperger Schweiz, Karl Haidinger Österrike
Skott 45-49  Publik:   Utv. JUG 5x2, RUM 5x2

 

Utvisningar Jugoslavien - Rumänien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
06.09 2  Ion Ionita  Elbowing  Rumänien
07.59 2  Marian Costea  Cross-checking  Rumänien
10.46 2  Marian Costea  Tripping  Rumänien
22.29 2  Ivan Scap  Hooking  Jugoslavien
24.34 2  Bojan Kumar  Boarding  Jugoslavien
26.23 2  Eduard Pana  Tripping  Rumänien
29.32 2  Ignac Kavec  Hooking  Jugoslavien
37.51 2  Roman Smolej  High sticking  Jugoslavien
42.32 2  Bogdan Jakopic  Cross-checking  Jugoslavien
59.27 2  Valerian Netedu  Holding  Rumänien

 

7 feb 17.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                   Schweiz - Bulgarien 8-3 (2-0, 3-1, 3-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
03.11 1-0  Toni Neininger  Guy Dubois    EQ
06.30 2-0  Jakob Kölliker  UA    EQ
27.39 2-1  Ivan Atanasov  UA    PP1
28.53 3-1  Renzo Holzer  UA    EQ
30.14 4-1  Walter Dürst  Rolf Schiemer  Jürg Berger  EQ
32.47 5-1  Toni Neininger  Jakob Kölliker    EQ
44.12 5-2  Georgi Iliev  UA    PP2
49.33 6-2  Toni Neininger  Daniel Widmer    EQ
52.43 6-3  Nikolay Petrov  UA    EQ
54.39 7-3  Nando Mathieu  UA    PP1
58.56 8-3  Jürg Berger  Renzo Holzer    PP1
 Domare: Josef Kompalla Västtyskland, Wilhelm Valentin Österrike
Skott 26-48  Publik: 1 200  Utv. SCH 6x2, BUL 6x2, 1x10

 

Utvisningar Schweiz - Bulgarien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
05.27 2  Nando Mathieu  Överdrivet hårt spel  Schweiz
05.27 2  Milcho Nenov  Överdrivet hårt spel  Bulgarien
09.14 2  Ilja Batjvarov  Slashing  Bulgarien
26.20 2  Renzo Holzer  Hooking  Schweiz
42.59 2  Charles Henzen  Holding  Schweiz
43.25 2  Jakob Kölliker  Överdrivet hårt spel  Schweiz
53.32 2  Georgi Iliev  Delay of game  Bulgarien
53.32 2  Ilja Batjvarov  Överdrivet hårt spel  Bulgarien
53.32 2  Bernhard Neininger  Överdrivet hårt spel  Schweiz
57.06 2  Ljubomir Ljubomirov  Hooking  Bulgarien
58.56 10  Ljubomir Ljubomirov  Misconduct  Bulgarien
59.45 2  Ilja Batjvarov  Överdrivet hårt spel  Bulgarien
59.45 2  Toni Neininger  Överdrivet hårt spel  Schweiz

 

7 feb 20.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                               Österrike - Japan 3-2 (1-1, 2-0, 0-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
07.05 0-1  Hideo Sakurai  Takeshi Akiba    EQ
15.12 1-1  Franz Voves  Michael Herzog    PP1
32.21 2-1  Max Moser  Franz Voves  Herbert Mörtl  EQ
38.22 3-1  Herbert Mörtl  UA    EQ
56.31 3-2  Takeshi Azuma  Kiyoshi Esashika    EQ
 Domare: Aleksander Zagorski Polen, Mihail Presneanu Rumänien
Skott 30-46  Publik: 2 400  Utv. ÖST 1x2, JAP 3x2

 

Utvisningar Österrike - Japan
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
14.12 2  Hitoshi Nakamura  Holding  Japan
26.42 2  Takeshi Akiba  Holding  Japan
56.57 2  Hiroshi Hori  Holding  Japan
59.17 2  Max Moser  Tripping  Österrike

 

9 feb 14.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                    Jugoslavien - Bulgarien 8-5 (3-1, 1-0, 4-4)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.11 1-0  Roman Smolej  Janez Puterle    EQ
00.53 2-0  Eduard Hafner  Franci Zbontar  Silvo Poljansek  EQ
04.43 2-1  Bozjidar Mintjev  Dimo Krastinov    PP1
17.45 3-1  Bogdan Jakopic  Gorazd Hiti    EQ
39.25 4-1  Eduard Hafner  Franci Zbontar    EQ
41.14 5-1  Roman Smolej  Gorazd Hiti    EQ
44.45 6-1  Janez Puterle  Gorazd Hiti    EQ
46.25 7-1  Miroslav Gojanovic  Ignac Kavec    EQ
53.08 7-2  Milcho Nenov  UA    PP1
53.31 7-3  Ilja Batjvarov  Ivan Atanasov    EQ
53.52 7-4  Milcho Nenov  UA    EQ
55.38 8-4  Franci Zbontar  UA    SH1
57.25 8-5  Ilja Batjvarov  Ivaylo Kalev    PP1
 Domare: Karl Haidinger Österrike, Mihail Presneanu Rumänien
Skott 55-22  Publik:   Utv. JUG 7x2, 1x5, 1x10, BUL 1x2

 

Utvisningar Jugoslavien - Bulgarien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.36 2  Ivan Scap  Slashing  Jugoslavien
12.11 2  Janez Puterle  Hooking  Jugoslavien
24.07 2  Franci Zbontar  Tripping  Jugoslavien
30.25 2  Janez Puterle  Cross-checking  Jugoslavien
52.49 2  Tomaz Lepsa  Hooking  Jugoslavien
54.20 2  Roman Smolej  Tripping  Jugoslavien
56.51 5  Bojan Kumar  Butt ending  Jugoslavien
59.15 2  Bogdan Jakopic  Charging  Jugoslavien
59.15 2  Ilja Batjvarov  High sticking  Bulgarien
60.00 10  Bojan Kumar  Misconduct  Jugoslavien

 

9 feb 17.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                                Japan - Schweiz 6-4 (1-2, 4-1, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
08.33 0-1  Walter Dürst  Rolf Schiemer    EQ
11.02 1-1  Minoru Ito  Herb Wakabayashi    PP1
13.59 1-2  Bernhard Neininger  Renzo Holzer  Nando Mathieu  EQ
22.12 2-2  Hideo Sakurai  UA    EQ
25.15 3-2  Hideo Sakurai  Hideo Urabe    EQ
25.23 4-2  Herb Wakabayashi  Sadaki Honma  Takeshi Azuma  EQ
29.36 5-2  Minoru Ito  Herb Wakabayashi    EQ
33.48 5-3  Nando Mathieu  UA    PP1
52.04 6-3  Tsutomu Hanzawa  UA    EQ
52.44 6-4  Bernhard Neininger  Toni Neininger    EQ
 Domare: Wilhelm Valentin Österrike, Aleksander Zagorski Polen
Skott 40-34  Publik:   Utv. JAP 1x2, SCH 4x2

 

Utvisningar Japan - Schweiz
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
09.11 2  Jürg Berger  Överdrivet hårt spel  Schweiz
30.17 2  Takeshi Azuma  Interference  Japan
32.24 2  Toni Neininger  Elbowing  Schweiz
47.24 2  Jürg Berger  Hooking  Schweiz
57.11 2  Bernhard Neininger  Interference  Schweiz

 

9 feb 20.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                        Rumänien - Österrike 4-3 (1-2, 0-0, 3-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.32 0-1  Franz Voves  Max Moser    EQ
05.05 1-1  Marian Costea  Doru Tureanu    EQ
16.47 1-2  Sepp Puschnig  Josef Schwitzer    EQ
48.38 2-2  Gheorghe Justinian  Eduard Pana    EQ
52.01 3-2  Marian Pisaru  Eduard Pana    EQ
57.29 3-3  Herbert Mörtl  UA    EQ
59.34 4-3  Doru Tureanu  Eduard Pana    EQ
 Domare: Rudolf Baťa Tjeckoslovakien, Josef Kompalla Västtyskland
Skott 43-24  Publik: 2 500  Utv. RUM 4x2, 1x5 ÖST 4x2, 1x5

 

Utvisningar Rumänien - Österrike
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
00.40 2  Peter Zini  Slashing  Österrike
05.34 2  Sandor Gal  Interference  Rumänien
10.27 2  Doru Tureanu  Slashing  Rumänien
26.43 2  Günther Oberhuber  Hooking  Österrike
28.15 2  Othmar Russ  Boarding  Österrike
29.18 5  Sepp Puschnig  Överdrivet hårt spel  Österrike
29.18 5  Doru Tureanu  Överdrivet hårt spel  Rumänien
34.18 2  Doru Tureanu  High sticking  Rumänien
49.38 2  Marian Pisaru  High sticking  Rumänien
49.38 2  Josef Schwitzer  Slashing  Österrike

 

11 feb 14.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                       Rumänien - Bulgarien 9-4 (6-0, 2-1, 1-3)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
04.53 1-0  Marian Costea  Dumitru Axinte    EQ
05.38 2-0  Vasile Huțanu  Marian Pisaru    EQ
13.17 3-0  Eduard Pană  Ion Ioniță  Marian Pisaru  PP1
15.26 4-0  Dumitru Axinte  Doru Tureanu  Marian Costea  EQ
16.12 5-0  Dumitru Axinte  UA    EQ
17.14 6-0  Marian Pisaru  UA    EQ
21.23 7-0  Elöd Antal  Doru Tureanu    EQ
30.09 7-1  Milcho Nenov  Dimo Krastinov    EQ
33.56 8-1  Elöd Antal  Doru Tureanu    SH1
49.22 8-2  Kiril Gerasimov  UA    EQ
53.10 8-3  Kiril Gerasimov  Ilja Batjvarov    EQ
54.12 8-4  Ivan Penelov  UA    EQ
57.22 9-4  Marian Pisaru  Dezideriu Varga    PP1
 Domare: Aleksander Zagorski Polen, Raimo Sepponen Finland
Skott 41-23  Publik: 800  Utv. RUM 4x2, BUL 9x2

 

Utvisningar 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
07.35 2  Ivan Markovski  Holding  Bulgarien
10.15 2  Vasile Hutanu  Hooking  Rumänien
11.19 2  Ilja Batjvarov  Cross-checking  Bulgarien
22.33 2  Gheorghe Justinian  Butt ending  Rumänien
22.33 2  Dimo Krastinov  High sticking  Bulgarien
26.06 2  Ljubomir Ljubomirov  Cross-checking  Bulgarien
32.37 2  Alexandru Halauca  Tripping  Rumänien
35.49 2  Nikolay Petrov  Holding  Bulgarien
39.45 2  Malin Atanasov  Cross-checking  Bulgarien
50.25 2  Georgi Iliev  Hooking  Bulgarien
52.34 2  Nicolae Visan  High sticking  Rumänien
52.34 2  Ivaylo Kalev  High sticking  Bulgarien
57.03 2  Nikolay Petrov  Hooking  Bulgarien

 

11 feb 17.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                  Japan - Jugoslavien 4-3 (2-0, 1-0, 1-3)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
07.47 1-0  Tsutomu Hanzawa  Yoshio Hoshino  Yasushio Tanaka  EQ
10.04 2-0  Yoshio Hoshino  Yasushio Tanaka    EQ
34.17 3-0  Herb Wakabayashi  Takeshi Azuma    EQ
41.51 3-1  Eduard Hafner  Franci Zbontar    EQ
52.01 3-2  Janez Puterle  Drago Savic    EQ
52.49 3-3  Tomaz Lepsa  Ignac Kavec    EQ
56.19 4-3  Hideo Urabe  Hideo Sakurai    EQ
 Domare: Heinrich Ehrensperger Schweiz, Rudolf Baťa Tjeckoslovakien
Skott 55-45  Publik: 1 500  Utv. JAP 3x2, JUG 3x2

 

Utvisningar 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
12.48 2  Janez Puterle  Holding  Jugoslavien
31.03 2  Hideo Urabe  Slashing  Japan
36.20 2  Hitoshi Nakamura  Boarding  Japan
36.20 2  Ignac Kavec  High sticking  Jugoslavien
46.37 2  Hiroshi Hori  Tripping  Japan
48.35 2  Miroslav Lap  Interference  Jugoslavien

 

11 feb 20.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                           Schweiz - Österrike 5-3 (1-1, 3-2, 1-0)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
08.01 1-0  Daniel Widmer  Renzo Holzer   EQ
18.47 1-1  Herbert Mörtl  Franz Voves    PP1
27.46 2-1  Rolf Schiemer  Walter Dürst    EQ
29.03 2-2  Peter Zini  Josef Schwitzer    EQ
31.58 3-2  Rolf Schiemer  Walter Dürst  Toni Neininger  EQ
35.47 3-3  Herbert Pöck  Rudolf König    EQ
38.36 4-3  Rolf Schiemer  Jürg Berger    EQ
51.15 5-3  Aldo Zenhäusern  Jürg Berger    EQ
 Domare: Viktor Dombrovsky Sovjetunionen, Gordon Lee USA
Skott 44-31  Publik: 2 600  Utv. SCH 9x2, ÖST 5x2

 

Utvisningar Schweiz - Österrike 
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
04.04 2  Ernst Lüthi  Cross-checking  Schweiz
10.00 2  Üli Hofmann  Elbowing  Schweiz
12.51 2  Max Moser  Tripping  Österrike
18.02 2  Bernhard Neininger  Slashing  Schweiz
21.10 2  Jakob Kölliker  Charging  Schweiz
21.10 2  Othmar Russ  Tripping  Österrike
22.49 2  Charles Henzen  Hooking  Schweiz
25.33 2  Max Moser  Tripping  Österrike
39.05 2  Üli Hofmann  Interference  Schweiz
43.52 2  Guy Dubois  Tripping  Schweiz
52.52 2  Guy Dubois  Tripping  Schweiz
54.52 2  Peter Zini  Hooking  Österrike
56.26 2  Jürg Berger  Boarding  Schweiz
56.56 2  Othmar Russ  Elbowing  Österrike

 

13 feb 14.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                              Japan - Bulgarien 7-5 (4-3, 2-1, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
00.56 1-0  Hideo Urabe  Minoru Ito    EQ
07.25 2-0  Minoru Ito  Hideo Urabe  Hideo Sakurai  EQ
10.08 3-0  Yasushio Tanaka  Yoshio Hoshino  Tsutomu Hanzawa  EQ
16.22 3-1  Ivan Atanasov  Kiril Gerasimov    EQ
16.34 3-2  Ilja Batjvarov  Kiril Gerasimov    EQ
18.17 3-3  Ivaylo Kalev  UA    EQ
19.21 4-3  Hideo Sakurai  Yasushio Tanaka  Iwao Nakayama  PP1
27.11 4-4  Nikolay Michaylov  Bozjidar Mintjev    EQ
37.28 5-4  Takeshi Azuma  Herb Wakabayashi    PP1
39.31 6-4  Hideo Urabe  Hideo Sakurai    EQ
42.37 6-5  Ilja Batjvarov  Milcho Nenov  Ivaylo Kalev  PP1
47.25 7-5  Yasushio Tanaka  UA    PP1
 Domare: Gordon Kerr Kanada, Josef Kompalla Västtyskland
Skott 33-37  Publik: 600  Utv. JAP 6x2, BUL 9x2

 

Utvisningar Japan - Bulgarien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
03.04 2  Hiroshi Hori  Hooking  Japan
11.28 2  Nikolay Michaylov  Slashing  Bulgarien
13.49 2  Yoshio Hoshino  Hooking  Japan
18.22 2  Ilja Batjvarov  Interference  Bulgarien
22.44 2  Ivan Atanasov  Slashing  Bulgarien
34.41 2  Minoru Ito  Tripping  Japan
35.48 2  Nikolay Michaylov  Interference  Bulgarien
41.32 2  Hitoshi Nakamura  Delay of game  Japan
42.01 2  Koji Wakasa  Charging  Japan
45.30 2  Dimo Krastinov  Interference  Bulgarien
48.37 2  Ivan Atanasov  Cross-checking  Bulgarien
55.14 2  Ivan Markovski  Slashing  Bulgarien
55.23 2  Ilja Batjvarov  Interference  Bulgarien
59.29 2  Hiroshi Hori  Tripping  Japan
59.58 2  Ivaylo Kalev  Interference  Bulgarien

 

13 feb 17.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                         Rumänien - Schweiz 4-3 (2-0, 0-1, 2-2)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
13.09 1-0  Doru Tureanu  Dumitru Axinte    EQ
16.01 2-0  Doru Tureanu  UA    EQ
24.08 2-1  Ernst Lüthi  Rolf Schiemer    EQ
46.09 3-1  Marian Pisaru  Gheorghe Justinian  Eduard Pana  EQ
51.08 3-2  Toni Neininger  Andreas Meyer    PP1
51.28 3-3  Walter Dürst  UA    EQ
55.52 4-3  Doru Tureanu  Marian Costea    EQ
 Domare: Aleksander Zagorski Polen, Rudolf Baťa Tjeckoslovakien
Skott 36-33  Publik: 1 400  Utv. RUM 4x2, 1x10, SCH 4x2

 

Utvisningar Rumänien - Schweiz
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
26.52 2  Doru Tureanu  Cross-checking  Rumänien
26.52 2  Toni Neininger  Överdrivet hårt spel  Schweiz
29.54 2  Marian Pisaru  Tripping  Rumänien
35.21 2  Marian Costea  Cross-checking  Rumänien
39.58 2  Renzo Holzer  High sticking  Schweiz
39.58 10  Doru Tureanu  Misconduct  Rumänien
48.13 2  Andreas Meyer  Hooking  Schweiz
49.24 2  Alexandru Halauca  Cross-checking  Rumänien
52.45 2  Rolf Schiemer  Boarding  Schweiz

 

13 feb 20.00  Ishall i Mässhallen, Innsbruck                        Österrike - Jugoslavien 3-1 (0-0, 2-0, 1-1)
Tid Mål  Målskytt  Ass  Ass  Num
29.39 1-0  Herbert Pöck  UA    EQ
36.57 2-0  Alexander Sadjina  UA    EQ
45.04 2-1  Roman Smolej  UA    EQ
53.00 3-1  Max Moser  Othmar Russ    EQ
 Domare: Raimo Sepponen Finland, Åke Hanqvist Sverige
Skott 39-49  Publik: 2 500  Utv. ÖST 5x2, JUG 5x2

 

Utvisningar Österrike - Jugoslavien
Tid Min  Namn  Förseelse  Land
06.46 2  Othmar Russ  Tripping  Österrike
09.09 2  Sepp Puschnig  High sticking  Österrike
09.09 2  Bojan Kumar  Holding  Jugoslavien
12.01 2  Sepp Puschnig  High sticking  Österrike
12.21 2  Bojan Kumar  Cross-checking  Jugoslavien
16.21 2  Franci Žbontar  Elbowing  Jugoslavien
27.32 2  Drago Savić  Tripping  Jugoslavien
31.03 2  Lagstraff  Too many men  Österrike
54.25 2  Janez Puterle  Holding  Jugoslavien
58.45 2  Sepp Puschnig  Tripping  Österrike

 

Övrig statistik från OS i ishockey 1976

Alla mål gjorda av lagen i olika nummerärer OS 1976
 Land Matcher EQ PP1 PP2 SH1 Mål/match Totalt
 Sovjetunionen 6 48 5 1 2 9,33 56
 Tjeckoslovakien 6 32 3 0 3 6,33 38
 Finland 6 29 0 0 1 5,00 30
 Rumänien 6 18 7 0 2 4,50 27
 Jugoslavien 6 25 0 0 1 4,33 26
 Västtyskland 6 21 5 0 0 4,33 26
 Schweiz 6 19 6 0 0 4,17 25
 USA 6 19 4 0 0 3,83 23
 Japan 6 18 4 0 0 3,67 22
 Österrike 6 18 3 0 0 3,50 21
 Bulgarien 6 14 5 1 0 3,33 20
 Polen 6 14 1 0 1 2,67 16
 Totalt 36 275 43 2 10 9,17 330

 

Utvisningsminuter för lagen i OS 1976
 Land Matcher 2 min 5 min 10 min 25 min Min/match Totalt
 Japan 6 19 0 0 0 6,33 38
 Finland 6 22 0 0 0 7,33 44
 Österrike 6 21 1 0 0 7,83 47
 Sovjetunionen 6 26 1 0 0 9,50 57
 Polen 6 29 0 0 0 9,67 58
 Rumänien 6 22 1 1 0 9,83 59
 Tjeckoslovakien 6 30 0 0 0 10,00 60
 Schweiz 6 31 0 0 0 10,33 62
 Jugoslavien 6 26 1 1 0 11,17 67
 Bulgarien 6 29 0 1 0 11,33 68
 USA 6 35 0 0 0 11,67 70
 Västtyskland 6 37 0 0 0 12,33 74
 Totalt 36 327 4 3 0 19,56 704

OBS! Saknar skottstatistik för fyra lag i varsin match, har lagt till ett medeltal för de fyra matcherna.

Skottstatistik för lagen i OS 1976
 Land Matcher Skott Skott/match Mål Mål/skott %
 Sovjetunionen 6 287 47,8 56 19,51%
 Schweiz 6 193 32,2 25 12,95%
 Tjeckoslovakien 6 298 49,7 38 12,75%
 Västtyskland 6 227 37,8 26 11,45%
 Bulgarien 6 179 29,8 20 11,17%
 Österrike 6 193 32,2 21 10,88%
 Rumänien 6 252 42,0 27 10,71%
 Finland 6 312 52,0 30 9,62%
 Jugoslavien 6 278 46,3 26 9,35%
 Japan 6 252 42,0 22 8,73%
 USA 6 268 44,7 23 8,58%
 Polen 6 200 33,3 16 8,00%
 Totalt 36 2 939 81,6 330 11,23%

Saknar publiksiffror i några matcher så ingen statistik.

Det var fortfarande ett system med två domare 1976.

Domare i matcherna vid OS i ishockey 1976
 Domare Antal  Domare Antal
 Gordon Lee USA 7  Aleksander Zagorski Polen 6
 Josef Kompalla Västtyskland 7  Gordon Kerr Kanada 6
 Raimo Sepponen Finland 7  Heinrich Ehrensperger Schweiz 6
 Rudolf Baťa Tjeckoslovakien 7  Karl Haidinger Österrike 4
 Viktor Dombrovsky Sovjetunionen 7  Mihail Presneanu Rumänien 4
 Åke Hanqvist Sverige 7  Wilhelm Valentin Österrike 4

 

Välkommen

Välkommen till www.ishockeytabeller.se.

Facebook

Nyhetsbrev

Länkar